Πίεση λαδιού

Ο χώρος για εκείνους που θέλουν να τα κάνουν όλα μόνοι τους...
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από xrisa »

Εγώ επειδή δεν εμπιστεύομαι τα λαμπάκια και τα κουμπάκια πάντα πριν κάνω ταξίδι ελέγχω τα λάδια, πάντα έχω ένα λίτρο λάδι μαζί μου, και κυρίως δίνω προσοχή όταν βάζω μπρος στον δείκτη πίεσης και πως ανεβαίνει στο μέγιστο.
ΥΓ για όποιους θυμούνται πριν δυο χρόνια περίπου όταν είχαμε πάει εκδρομή στο Λιτόχωρο, ένας φίλος κοινός έμεινε από λάδι, και ήμασταν δυο- τρεις που είχαμε λάδι εφεδρικό και τον βοηθήσαμε.
Βέβαια δεν ήταν τα νούμερα που έπρεπε αλλά ο φίλος εξυπηρετήθηκε


sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από sissy »

Το εφεδρικό λάδι που έχω κι εγώ στο πορτμπαγκάζ υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί όταν βρίσκεται εκεί πολλούς μήνες κι έχει ταλαιπωρηθεί από μεγάλη ζέστη ή κρύο? :roll:
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από xrisa »

sissy έγραψε:Το εφεδρικό λάδι που έχω κι εγώ στο πορτμπαγκάζ υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί όταν βρίσκεται εκεί πολλούς μήνες κι έχει ταλαιπωρηθεί από μεγάλη ζέστη ή κρύο? :roll:
Κάθε φορά που κάνω αλλαγή λαδιών το λάδι που έχω εφεδρικό το βάζω στην μηχανή και το αντικαθιστώ με ένα άλλο.
Δεν γνωρίζω αν αλλοιώνεται.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από MacPap »

->sissy
Το λάδι σε ενα πλαστικό μπουκάλι (αρχική συσκευασία) στο port baggages οπου επικρατούν θερμοκρασίες μέχρι 50-60C και κραδασμικές συνθήκες ιδιες με τον θάλαμο μαλλον ΔΕΝ ενοχλειται αφου ειναι φτιαγμενο να χτυπιέται συνεχως στον κινητηρα και να αντέχει σε θερμοκρασιες που υπερβαινουν κατα πολυ την θερμοκρασια περιβαλοντος...
Οπότε No Worries...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
kerby
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010, 00:50
Τοποθεσία: Συκιές,Θεσσαλονίκη

Re: Πίεση λαδιού

Δημοσίευση από kerby »

Το λάδι αρχίζει να έχει φθορά μόνο από την στιγμή που μπαίνει στον κινητήρα και δουλεύεται ο κινητήρας,οπότε μην αγχώνεσαι..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πως μπορώ να...”