Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από thanos »

Υπηρχε μια φημη για τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ οτι οι έλεγχοι που κανουν δεν ειναι και τοσο αυστηροί!

Επιβεβαιώθηκε στην περίπτωση μου.
Πηγα πριν λιγες μερες για τον τακτικό ελεγχο ανα διετία που ειμαι υποχρεωμένος.
Πριν τον έλεγχο εκανα το ετησιο μεγάλο σέρβις στο αυτοκίνητο και δεν ειχα καποιο θεμα η φοβο οτι θα προεκυπτε ισως επανέλεγχος!

το προηγούμενο βράδυ του ελέγχου στο ΚΤΕΟ κοιτώντας τον πυροσβεστήρα ειδα οτι ειχε λήξει το 2017.
Επειδή δεν προλάβαινα να τον αντικαταστήσω εγκαίρως, το αφησα για μετά τον ελεγχο.
Αναρωτήθηκα αν ο ελεγκτής του ΚΤΕΟ θα το έλεγχε και αυτη την λεπτομέρεια.

Φυσικά και δεν το πρόσεξε καν. Γιατί ουτε συσταση μου εκανε να τον αντικαταστήσω, ουτε φυσικά ζητησε να ξαναπάω στο ΚΤΕΟ με καλό πυροσβεστήρα και φυσικά μου επέτρεψε να οδηγώ με ληγμένο πυροσβεστήρα.

την μεθεπόμενη μερα τον αντικατέστησα με δική μου πρωτοβουλία και οχι επειδή με υποχρέωσε ο ελεγκτής στο ιδιωτικό ΚΤΕΟ οπως θα οφειλε να κάνει.
Κάνω λαθος μήπως και δεν ειναι αρμοδιοτητα του ΚΤΕΟ ο ληγμένος πυροσβεστήρας?


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω για πυροσβεστήρα αλλά για λάστιχα μου ζήτησαν να ξαναπάω. Ηταν κάποια στιγμή που είχα παραγγείλει κάποια που τα περίμενα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στο λεωφορείο (κτέο καθε χρόνο) εχουμε 2 μεγαλους πυροσβεστήρες.
Ασχέτως κατάστασης, πρεπει να περνάνε απο ετήσιο σέρβις/ελεγχο/αναγόμωση και να παρουσιάζουμε το τιμολόγιο και το πιστοποιητικό στο κτεο.
Πλεον με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ, πολλοι αφηνουνε τους πυροσβεστήρες σπίτι, και ακομα και το χαρτι αυτό πλέον ειναι περιττό.
Κάθε περσυ και καλύτερα σε αυτη τη χώρα. αντι να βελτιωνόμαστε..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Από αυτό που έχω καταλάβει είναι πως κοιτάνε τα βασικά και αυτά κάνοντας τα στραβά μάτια. Στο Astra, την τελευταία φορά πήγα, είχα και τον μικρό μαζί μου, και την ώρα που το περνάνε έλεγχο βλέπω πως είχε καεί μία λάμπα πίσω (την προηγούμενη ημέρα που το κοίταξα λειτουργούσε κανονικά) και έλεγα μέσα μου: τώρα θα με στείλουν να αλλάζω λάμπα και έχω και το παιδί μαζί. Τελικά τίποτε, ούτε καν το είδαν. Επίσης, ούτε κοίταξαν για φαρμακείο και πυροσβεστήρα (σε αυτά είμαι εξαιρετικά τυπικός). Ταυτόχρονα, όμως, είδα άλλον υπάλληλο, σε άλλη γραμμή ελέγχου, να τα κοιτάει σε κάποια αυτοκίνητα. Ήταν θέμα υπαλλήλου; Ήταν γιατί το Astra φαινόταν μαμά και καλοδιατηρημένο, ενώ το άλλο είχε περίεργες εξατμίσεις και ήταν χτυπημένο, άπλυτο κτλ; Δεν το ξέρω, αλλά πιστεύω ότι οι έλεγχοι είναι εντελώς χαοτικό θέμα πλέον στην Ελλάδα. Κάτι σαν την συντήρηση των οχημάτων δηλαδή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από MacPap »

Συμφωνώ με pipinos1976
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από thanos »

μια τρυπα στο νερο κανουν τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ.

Αν χρειαστει μια φορά ο πυροσβεστήρας για την κατασβεση μιας φωτιας, τι θα γινει;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

θα σταματησεις περαστικους και δε θα έχει κανενας. το πιθανότερο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ιδιωτικά KTEO και έλεγχος

Δημοσίευση από MacPap »

Επι της ουσίας πάντως μια φορά που χρειάστηκε ναβοηθήσω 3 πυροσβστηρες αδειάσαμε και το αυτοκίνητο καηκε....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”