Αλαζονεία και Βλακεία

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Αλαζονεία και Βλακεία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Σήμερα είμαι κάπου στο κέντρο της Αθήνας. Έχω παρκάρει νόμιμα και περιμένω την σύζυγο, που έχει πεταχτεί για μια δουλειά. Μπροστά μου βλέπω έναν κεντρικό δρόμο, κάθετο στο στενό όπου είμαι σταθμευμένος. Βλέπω έναν τροχονόμο με μηχανή να προσπερνάει μία μηχανή μεγάλου κυβισμού, να του κάνει σήμα και να τον σταματάει. Κατεβαίνουν και οι δύο, ο τροχονόμος κάνει παρατηρήσεις στον οδηγό της μηχανής γιατί, όπως κατάλαβα από αυτά που άκουγα, είχε περάσει κάποιο φανάρι κόκκινο, ελέγχει υποτυπωδώς τα χαρτιά του, του λέει να φύγει. Ο τροχονόμος ανεβαίνει πρώτος στην μηχανή, ξεκινάει, στρίβει στο στενό όπου ήμουν σταθμευμένος, κινείται αντίθετα στο ρεύμα κυκλοφορίας για 200-300m και μετά τον έχασα στα στενά γιατί δεν έβλεπα περισσότερο από τον καθρέφτη.

Δηλαδή, έκανε παρατήρηση για το κόκκινο και, αμέσως μετά, έκανε μία από τις δύο παραβάσεις που απαγορεύεται να κάνουν ακόμη και οι αστυνομικοί (να παρακούν οδηγίες τροχονόμου και να κινούνται ανάποδα σε μονόδρομο). Μικρό το κακό βέβαια, αφού ήταν εξαιρετικά νωρίς, οπότε η κίνηση ήταν ελάχιστη, αλλά το σχολιάζω γιατί ήταν αντίφαση: να κυνηγάς την παρανομία και την ίδια στιγμή να κάνεις ακριβώς το ίδιο.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Αλαζονεία και Βλακεία

Δημοσίευση από Johnny »

Εξουσία....... και γιατί δεν τον ζωγράφισε αφου του βεβαίωσε την παράβαση;
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Αλαζονεία και Βλακεία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μάλλον αλληλεγγύη προς τον συνάδελφο μηχανόβιο.

Κλασσικά πράγματα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”