Τέμπη 2003: η παραγραφή

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Η παραγραφή!

Εικόνα
Το μοιραίο λεωφορείο


Στις παραγραφές «σκόνταψε» η υπόθεση με το φρικτό θάνατο 21 μαθητών του Λυκείου Μακροχωρίου τον Απρίλιο του 2003 στα Τέμπη.
Οι βαριές κατηγορίες που αντιμετώπιζαν τα μέλη της διοίκησης του ΚΤΕΛ Ημαθίας και οι δύο υπάλληλοι της διεύθυνσης Συγκοινωνιών που κατηγορούνταν ότι επέτρεψαν τη κυκλοφορία του μοιραίου λεωφορείου( μολονότι έπρεπε να έχει αποσυρθεί) , μετατράπηκαν σε αθωωτικές αποφάσεις λόγω παραγραφής.Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου του ΚΤΕΛ, σύμφωνα με τη δικαστική απόφαση, αθωώθηκαν για την κατηγορία της πλαστογραφίας, επειδή προέκυψε πως αυτή τελέστηκε κατά τη διάρκεια της εισαγωγής του οχήματος από τη Γερμανία. Για την κατηγορία της διατάραξης ασφάλειας συγκοινωνιών το δικαστήριο κατά πλειοψηφία έκρινε ότι τελέστηκε, χωρίς όμως να προκύπτει δόλος των κατηγορουμένων, και το μετέτρεψε σε πλημμέλημα. Το ίδιο αποφασίστηκε για το αδίκημα της χρήσης πλαστού. Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου απηλλάγησαν λόγω παραγραφής.To 1998, όταν είχε ανακαλύψει το ΚΤΕΟ Ημαθίας τον εντοιχισμό του αριθμού πλαισίου, έστειλε την υπόθεση στον Εισαγγελέα και ο Εισαγγελέας την έβαλε στο αρχείο. Έπειτα οι γονείς έκαναν αναφορά στον Υπουργό Δικαιοσύνης γι αυτό. Διαβάστε τι έγραψε ο Εισαγγελέας και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. «Ο εντοιχισμός δεν έγινε, τουλάχιστον όχι από τους υπαλλήλους του ΚΤΕΛ Ημαθίας». Δηλαδή; Έγινε από κάποιον άλλον; Μήπως λοιπόν όφειλε να συνεχίσει την έρευνα στην Αθήνα; Αντιλήφθηκε ότι κάτι υπάρχει και έστειλε την υπόθεση στο αρχείο;

http://4.bp.blogspot.com/-kTCsIjRGIRo/T ... E%25B5.jpg

crimesonair.blogspot
05/08/2011


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από athanatos »

Και μετά σου λένε ότι στην Ελλάδα μόνο η δικαιοσύνη λειτουργεί. Π@π@ρι@...
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Ήθελα να 'ξερα, θα τα σκέφτονταν αυτά αν ήταν τα παιδιά τους μέσα;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από grigoris »

Γίναν πολλά λάθη εκείνο το βράδυ.Ποιον να πρωτοκατηγορήσεις?
Το κτελ?
Τον οδηγό του κτελ?
Τον φορτηγατζή?
Την εταιρεία μεταφορών?
Την εταιρεία που φόρτωσε το όχημα?
Το κράτος που δεν μπόρεσε ποτέ να ελέγξει τα υπέρβαρα?

Η ιστορία έχει να πει πολλά για εκείνο το βράδυ.! :evil:
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

grigoris έγραψε:Το κράτος που δεν μπόρεσε ποτέ να ελέγξει τα υπέρβαρα?

Νομίζω ότι αυτό και μόνο λέει πάρα πολλά...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι άλλαξε κάτι έκτοτε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

όταν η τροχαία κόβει πρόστιμο μόνο σ' αυτούς που δεν πληρώνουν διόδια, πως να ααλάξει κάτι; Θα μειώσει αυτό τους κινούμενους χάρους στο δρόμο;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από grigoris »

Και όμως εγώ θεωρώ πως στη συγκεκριμένη περίπτωση το κράτος φταίει λιγότερο απ όλους.
Εγω να δεχτώ ότι το κράτος υπολειτουργεί , ρετάρει , πατινάρει και όλα τα σχετικά.
Εμείς που υποτίθεται είμαστε έξυπνοι τι ΄κάνουμε?
Φορτώνουμε όπως να ναι και ότι να ναι χωρίς να γνωρίζουμε τις συνέπειες ενός κακού φορτώματος.
Πάμε για κτεο τα χάρβαλα , δίνουμε και ένα κατιτίς και ξαφνικά ο χάρος έτοιμος πάλι να βγει στο δρόμο.

Όταν η κρίση και το μυαλό απεργούν τι να σου κάνει κράτος και ελεγκτικός μηχανισμός?
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από erling »

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γρηγόρη
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

κακά τα ψέματα αλλα στην τελική, πανω ακόμα και απο τον υπεύθυνο της φόρτωσης (επιβλέποντα πτυχιούχο-που η δουλειά του είναι να πληρώνεται για να αγχώνεται) είναι ο οδηγός. Είναι ο μόνος που μπορεί να πει "δε μαρέσει, δεν αναλαμβάνω, δεν οδηγάω". Οι καιροί είναι δύσκολοι και αν το παίξεις μάγκας θα σε απολύσουν αμέσως, θα σου πάρει η τράπεζα το σπίτι, θα μείνει η οιγογένεια σου στο δρόμο κτλ κτλ. Γιαυτό δίνω χίλια δίκια σε όσους παρανομούν εν γνώση τους, αλλα το γεγονός παραμένει οτι ο κύριος φταίχτης είναι αυτός

Σαν οδηγός έχω κάνει και εγώ άπειρες βλακείες. Και σε μάντρα με φορτηγά, και αργότερα με γερανό, και στο στρατό τρεις χειρότερα. Είναι πολύς ο κόσμος που είναι ένα κλικ μακριά απο το να τον γράψουν οι εφημερίδες
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”