Τέμπη 2003: η παραγραφή

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Για ποιο λόγο να φταίω εγώ και να πηγαίνω σαν το σκυλί στ' αμπέλι, όταν ο άλλος παρανομεί στο δρόμο; Εγώ μπορεί να είμαι ευσυνείδητος οδηγός, σε τι φταίω αν η νταλίκα του άλλου είναι χρέπι; Άρα το κράτος έχει την ευθύνη, αυτό πρέπει να προστατέψει τον αγχωμένο οδηγό της νταλίκας αλλά και τους άλλους συνοδηγούς απ' το να γίνουν ιστορία στο δρόμο...


ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από grigoris »

Απλά να θυμήσω ότι οι επαγγελματίες οδηγοί είναι πολύ πιο ευσυνείδητοι στο δρόμο απ ότι η πλειοψηφία των ιχ.
Μπορεί να κάνουν αρκουδιές κλπ αλλά το διάβασμα του δρόμου είναι καθαρά θέμα εμπειρίας , πράγμα που τους δίνει +.
Κάτι ακόμα.Γιάννη δεν είναι όλα τα φορτία ίδια , πόσο μάλλον η αντίδραση του κάθε φορτίου.
Αρκεί να σκεφτείς τις βαρέλες (μπετονιέρες ) , τις αγελάδες (τσιμεντάδικα) και γενικότερα όλα τα υγρά φορτία.Όσο καταρτισμένος και να είσαι σαν οδηγός το απρόβλεπτο μπορεί να τύχει.
Πάνω απο το 50% των φορτηγών είναι υπέρβαρα.Άλλα λίγο άλλα πολύ.Μικρό το κακό.Σε ένα που θα έπρεπε θεωρητικά να είναι 40 μικτό , εάν βγαίνει 42 έγινε κάτι?Όχι αλλά είναι ένας πολύ καλός λόγος για ένα ακόμα πρεσάρισμα.Σωστό μεν , ανούσιο δε.
Υ.Γ:Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα και κανέναν.Απλή παρατήρηση κάνω.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως διαφωνώ. Στα επαγγελματικά αυτοκίνητα όπως και τα εμπορικά βαπόρια δεν πρέπει να επιτρέπεται ούτε υπόνοια παρατυπίας. Τι θα πει είναι για σαράντα και βάζω σαράντα δύο. Και ποίος καθορίζει τι είναι ανεκτό και τι όχι?

Μια νταλίκα δεν είναι ένα ΙΧ που άμα φύγει άντε σκοτώσε 3-4. Μια νταλίκα άμα φύγει βγήκε ο χάρος παγανιά. Πόσα παιδιά και κόσμος δηλαδή πρέπει να πεθάνει μέχρι αυτοί οι σαχλαμάρες που θέλουν να λέγονται υπεύθυνοι θα κάνουν κάτι Αντε γιατί με το συγκεκριμένο θέμα αυτών των παιδιών έχω στο παρελθόν γίνει έξαλλος με τις ηλίθιες δικαιολογίες του κάθε υπεύθυνα ανεγκέφαλου.

Οι ξένοι είναι βλάκες δηλαδή που τα ξεσκίζουν στον έλεγχο τα φορτηγά? Ε όχι δεν είναι βλάκες. Ειναι δυνατόν να έχουν πεθάνει τόσα παιδιά και να μην ανοίξει ρουθούνι? Τα ζώα... :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

MacPap έγραψε:Εγώ πάντως διαφωνώ. Στα επαγγελματικά αυτοκίνητα όπως και τα εμπορικά βαπόρια δεν πρέπει να επιτρέπεται ούτε υπόνοια παρατυπίας. Τι θα πει είναι για σαράντα και βάζω σαράντα δύο. Και ποίος καθορίζει τι είναι ανεκτό και τι όχι?

Μια νταλίκα δεν είναι ένα ΙΧ που άμα φύγει άντε σκοτώσε 3-4. Μια νταλίκα άμα φύγει βγήκε ο χάρος παγανιά. Πόσα παιδιά και κόσμος δηλαδή πρέπει να πεθάνει μέχρι αυτοί οι σαχλαμάρες που θέλουν να λέγονται υπεύθυνοι θα κάνουν κάτι Αντε γιατί με το συγκεκριμένο θέμα αυτών των παιδιών έχω στο παρελθόν γίνει έξαλλος με τις ηλίθιες δικαιολογίες του κάθε υπεύθυνα ανεγκέφαλου.

Οι ξένοι είναι βλάκες δηλαδή που τα ξεσκίζουν στον έλεγχο τα φορτηγά? Ε όχι δεν είναι βλάκες. Ειναι δυνατόν να έχουν πεθάνει τόσα παιδιά και να μην ανοίξει ρουθούνι? Τα ζώα... :evil:

Με υπερκάλυψες :!:
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Συμφωνώ απόλυτα αλλα ο τελευταίος υπεύθυνος (ο οδηγός όπως είπα στο προηγούμενο ποστ) είναι συνήθως ο άνθρωπος που του πέφτει λιγότερο απο όλους ο λόγος. Με τις απειλές του αφεντικού και με γενικότερη γνώαη της Ελληνικής πραγματικότητας (όλοι είναι υπέρβαροι για ένα-δυο τόνους, άρα θα το κάνω και εγώ, "δεν πειράζει"), το βουλώνει και οδηγάει. Όμως αν γίνει κάτι, τα "Αφεντικά" και οι μηχανικοί, δε θα υπάρχουν. Θα ψάχνεις να τους βρεις. Μετά αντε ψάξε να πεις οτι "αυτός" μου το πε.
Απο την άλλη είπαμε, δεν μπορείς να πεις "δεν οδηγάω βρες άλλον".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από MacPap »

Κακώς! να το πεις! Γιατί αν δεν το πεις μπορεί να καταλήξεις δολοφόνος.

Διότι φίλε μου Ultimo_ αυτός ο να μην τον χαρακτηρίσω οδηγός της νταλίκας είναι σήμερα πολλαπλά δολοφόνος... αλλά παρόλα αυτά μάλλον θα συνεχίσει να κάνει την δουλειά του, λες και δεν έγινε τίποτε...

Αν δηλαδή ήξερες πως έτσι και σε πιάσουν θα σου αφαιρέσουν την άδεια και το δίπλωμα για πάντα θα το έκανες?

Δηλαδή για να βγάλει 20-50 ή 100 ευρώ ένας βλάκας επιχειρηματίας μετατρέπει τους οδηγούς σε εν δυνάμει εγκληματίες? Και το βρίσκουμε και φυσιολογικό? Έχουμε παραφρονήσει τελείως? Γιατί λίγο υπέρβαρα, λίγο τα αναγομωμένα λάστιχα, λίγο τα φρένα, λίγο η κακή συντήρηση, λίγο ο κακός ο δρόμος, λίγο η Schumachερική αντίληψη και εμείς ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και σκοτωνόμαστε. Φταίει το στραβό μας το κεφάλι αυτό φταίει...

Έτσι και όταν βούλιαξε το Σάμινα που ούτε λίγο ούτε πολύ μόνο που δεν μας είπαν πως υπεύθυνη ήταν η καμαριέρα που άλλαζε σεντόνια εκείνη την ώρα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από grigoris »

Λάθη πολλά , ηθικοί αυτουργοί πολλοί , ένοχος κανείς.Πάρτε το χαμπάρι και μην τρελλαίνεσται.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

grigoris έγραψε:Λάθη πολλά , ηθικοί αυτουργοί πολλοί , ένοχος κανείς.Πάρτε το χαμπάρι και μην τρελλαίνεσται.
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ηθικός αυτουργός είναι ένας...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Κακώς! να το πεις! Γιατί αν δεν το πεις μπορεί να καταλήξεις δολοφόνος.
Δεν μπορείς. Και εγώ μια ζωή σωστός οδηγός, με προυπηρεσία σε φόρουμ να διαφημίζω την σωστή οδήγηση, οδηγούσα πρόπερσυ φορτηγάκι-παπαγαλάκι-γερανάκι με χαλασμένο ταχογράφο και ληγμένη ασφάλεια. μικρό το κακό μεν, δολοφόνος δεν γίνεσαι, αλλα πολύ θα το ήθελα να το παίξω επαναστάτης και μάγκας και αλάνι και οδηγάρα και να πω στο αφεντικό "ψιτ μεγάλε, τρέχα φτιάξτο, εγώ δεν το οδηγάω". Το έκανα? όχι βέβαια. Γιατι σκεφτόμουνα τα 2,5 χρόνια ανεργίας, και το βούλωσα γιατι έπαιρνα επιτέλους ένα ψωρομεροκάματο. Και εγώ ήμουν απο τους πιο νορμαλ οδηγούς. Θέλετε απο εμφάνιση, απο σπουδές, απο ηλικία, απο τρόπο ομιλίας, απο ευγένεια? Όλοι οι άλλοι οι τσοπαναρέοι που γυρνάνε απο μάντρα σε μάντρα, ποιος νομίζεται οτι θα μιλήσει?

Ομοίως και ο "δολοφόνος" που λέμε, όταν του είπαν οτι ξέρεις βάλαμε 2 ιμάντες αντι για 6 γιατι να μωρέ κάπου εδώ ήταν, δεν τους βρίσκουμε.
Τι νομίζατε οτι θα μπορούσε να τους πει? Σκεφτότανε να πάει γάλα στα παιδάκια του. Όχι να κάνει επανάσταση ενάντια στο χάλι της Ελλάδας.

Όλα μια αλυσίδα είναι απο την ατιμωρησία της τροχαίας, μέχρι το "έτσι κάνουν όλοι", μέχρι το "ωχ αδερφέ και τι έγινε", μέχρι και την ανεργία που βλέπεις το αφεντικό σου σαν σωτήρα της οικογένειας σου και μονο πίπες δεν του παίρνεις, οχι να του αντιμιλήσεις.
Γιαυτό για να αλλάξει κάτι στην Ελλάδα, πρέπει να έρθει σαρωτική αλλαγή αλυσιδωτή απο πολλά αλλα στάδια πρώτα, πριν φτάσουμε στο "ασφάλεια στους δρόμους"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 05 Σεπ 2011, 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τέμπη 2003: η παραγραφή

Δημοσίευση από grigoris »

Ultimo_ έγραψε:Όλα μια αλυσίδα είναι απο την ατιμωρησία της τροχαίας, μέχρι το "έτσι κάνουν όλοι", μέχρι το "ωχ αδερφέ και τι έγινε", μέχρι και την ανεργεία που βλέπεις το αφεντικό σου σαν σωτήρα της οικογένειας σου και μονο πίπες δεν του πέρνεις, οχι να του αντιμιλήσεις.


Γι αυτό ειπα "ηθικοι αυτουργοί πολλοί".
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”