Τελικά ποιά είναι η δουλειά του τροχονόμου?

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Τελικά ποιά είναι η δουλειά του τροχονόμου?

Δημοσίευση από MacPap »

Με αφορμή έναν έλεγχο που έγινε μπροστά μου σε μία μηχανή η οποία παραβίασε κόκκινο στην οδό Πειραιώς (αγνοώντας το σταθμευμένο περιπολικό) όπου άρχισε η γνωστή διαπραγμάτευση μεταξύ οδηγού και τροχονόμου, ήθελα να ξανακαταθέσω την άποψή μου.

Η δική μου θέση είναι πως δεν θέλω ο αστυνομικός να σκέφτεται αν πρέπει η όχι να γράψει κάποιον!! Δεν είναι η δουλειά του!!!

Δουλειά του αστυνομικού/τροχονόμου είναι να επιβάλει τον νόμο!! Είναι εκτελεστικό όργανο!! ΔΕΝ μου αρέσει να επαφίεται στην κρίση του το πότε θα βεβαιώσει παράβαση και πότε όχι!!! Αρκεί να είναι σωστός σε αυτό που κάνει και να μην υπερβάλει εαυτόν.!! Απαιτώ με λίγα λόγια από τα όργανα της τάξεως να τηρούν τον νόμο κατά γράμμα!!!

Το αν θα τιμωρηθεί ένα παραβάτης η τι ποινή θα του επιβληθεί δεν είναι αρμοδιότητα των οργάνων αλλά των δικαστηρίων. Η πολιτεία έχει προβλέψει γιαυτό και δεν έχει δώσει ακόμα αρμοδιότητες "δικαστού Dread" στα όργανα της τάξεως (και ευτυχώς κατ'εμέ).

Όσο υπάρχει αυτό το αλισβερίσι του στυλ "δεν θα σε γράψω για το τάδε διότι το πρόστιμο είναι ακριβό αλλά θα σε γράψω για το δείνα που είναι φθηνότερο" ούτε αυτούς θα σέβεται ο πολίτης αλλά και πάντα θα έχουμε φαινόμενα διαφθοράς και μεροληψίας από πλευράς των οργάνων.

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελικά ποιά είναι η δουλειά του τροχονόμου?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Να περιγράψω ένα περιστατικό. Δεν είναι 100% On topic αλλα με το ποστ σου το θυμήθηκα. Βρισκόμουνα σε επαρχιακό δρόμο με το λεωφορείο (δεν κάνουμε δρομολόγια μόνο στο κέντρο τις πόλης, αλλα και ημιαστικό κύκλο για να εξυπηρετήσουμε κάποια χωριά μέχρι και 30 χιλιόμετρα απόσταση απο το Βόλο).
Δρόμος με όριο 90. Εγώ πήγαινα με καμμια 50αριά τα οποία είναι πολλά με δεδομένο το βάρος και την ορμή του αυτοκινήτου. Δρόμος μιας λωρίδας ανα κατεύθυνση.
Σε κάποιο σημείο βλέπω πάνω στο δρόμο παρκαρισμένο ένα φορτηγάκι-δεξαμενάκι απο αυτά τα μικρά που κάνουν διανομή πετρελαίου θέρμανσης. Μου έπιανε τη μισή λωρίδα. Στη μέση διπλή διαχωριστική την οποία εγώ ΔΕΝ πατάω για πλάκα, και στο απέναντι ρεύμα αρκετή κίνηση. Για να μην έχουμε νέο μαλιακό και νέα τέμπη, έκατσα στο ρεύμα μου, άφησα το γκάζι, και σημάδευα ρολάροντας το κενό ανάμμεσα σε φορτηγάκι και διπλή γραμμή, στο οποίο ίσα που χωρούσα. Την στιγμή που φτάνω λίγα μέτρα απο το σημείο, βγαίνουν απο μπροστά σαν να μη συνέβη τίποτα, δύο άτομα, στη μέση του δρόμου και μάλιστα ανοίγουν και τη πόρτα απο το φορτηγάκι. :astrakia
Πλακώνομαι εγώ στα φρενα, όχι όμως τόσο ωστε να ανησυχήσω τους επιβάτες μου, και για να τους σπάσω και λίγο τα νεύρα, σταματάω μισό μέτρο απο την ανοιχτή τη πόρτα αφήνοντας τα φρένα μου να τσιρίξουν. Ο ένας πανικοβλήθηκε. Δεν με είχε δει καν. Με άλλα λόγια, βγήκε στη μέση του δρόμου, μπροστά στις ρόδες λεωφορείου, χωρίς να κοιτάξει. Κάτι που μαθαίνουμε στα παιδάκια του δημοτικού πως να περνάνε το δρόμο, ε αυτός δεν το έμαθε ακόμα. Ο άλλος ήταν αστυνομικός !!!%@$@$#%#@ και με ανέκφραστο βλέμμα τύπου ράμπο, και με γυαλί ρέιμπαν, μου κάνει νόημα "φύγε φύγε".
Εγώ όμως που δεν έχω το σύνδρομο της χούντας να φοβάμαι την αστυνομία, μια και είχα ήδη ακινητοποιημένο όχημα άνοιξα την πόρτα και τον σκυλόβρυσα. Δεν ξέρω αν ήταν μπλόκο ή κάτι άλλο, πάντως θα έπρεπε να προσέξει όχι τον ΚΟΚ, αλλα απλές λογικές κινήσεις health and safety. Να μην τον σταματήσει πάνω στο δρόμο, να κοιτάξουν το δρόμο πριν βγούνε. Να μην αναγκάζει βαρύ όχημα σε φρενάρισμα. Είτε είσαι πεζός είτε αυτοκίνητο. Ποσο μάλλον σε ακινητοποίηση...
Ποια είναι λοιπον η δουλειά τους? Δεν είναι να συνετίσει τον οδηγό φορτηγού που πάρκαρε επικίνδυνα? Όχι παράνομα. Άστο αυτό. Αλλα επικίνδυνα. Δεν πρέπει να τον προστατέψει? Να έχει ένα έξτρα ζευγάρι μάτια και για τον χαζό και για τον αγράμματο? Να κόβει το μάτι του. Και όχι να φοράει το γυαλί και να το παίζει αρχηγός. Σαν τους ΕΠΟΠ στο στρατο που φορούσαν πράσινα γυαλιά και νομίζαν οτι ήταν ταξίαρχοι
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Τελικά ποιά είναι η δουλειά του τροχονόμου?

Δημοσίευση από grigoris »

Τρέχα γύρευε.Δεν βγάζεις άκρη.!Τσάμπα αναρωτιέστε για το τι έπρεπε να γίνεται.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Τελικά ποιά είναι η δουλειά του τροχονόμου?

Δημοσίευση από Tassos »

UltiMo_,

Health and Safety σε συνηθισμένη μονάδα της αστυνομίας είναι έννοιες εντελώς ασύνδετες κατά τη γνώμη μου.

Το ζήτημα είναι ότι η τροχαία με εξαίρεση την περιττή παρέμβαση για ρύθμιση της κυκλοφορίας (που θα μπορούσε να γίνει μέσω της ρύθμισης των φαναριών) έχει μετατραπεί όπως η δημοτική αστυνομία σε εισπρακτικό κυρίως μηχανισμό κυνηγώντας τις εύκολες παραβάσεις.

τάσος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”