Ταχογράφος και αστικό λεωφορείο

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Ταχογράφος και αστικό λεωφορείο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σημερινό περιστατικό. Μπλόκο σε αστικό λεωφορείο. Τα όργανα ψάχνουν τα πάντα, και τέλος ζητάνε να δούνε τον ταχογράφο. Τα αστικά λεωφορεία ανήκουν στην κατηγορία "οχήματα μεταφοράς επιβατών που χρησιμοποιούνται σε τακτικές επιβατικές γραμμές των οποίων η διαδρομή δεν υπερβαίνει τα 50 χιλιόμετρα" άρα και απαλλάσσονται απο την υποχρέωση χρήσης ταχογράφου. Αν και τα οχήματα διαθέτουν εκ κατασκευής συσκευή ταχογράφου. Το ίδιο ισχύει στην Ελλάδα και για μηχανήματα έργων. Γερανούς, τσάπες, οτιδήποτε έχει κίτρινη πινακίδα ΜΕ.

Ο συνάδερφος ο οποίος είναι υπάλληλος, ψάρωσε, και τους έδωσε την άδεια την οποία και κατάσχεσαν.

Όταν εγώ τα άκουσα όλα αυτά, καθώς μας περιέγραφε την ιστορία, εγώ είχα τρελαθεί με την ασχετοσύνη. Καταρχάς εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω χωρίς την άδειά μου. Θα τους έδινα και το δίπλωμα μου μαζί, θα τραβούσα χειρόφρενο και θα καλούσα και τα κανάλια.
Το ακόμα πιο σοκαριστικό, είναι οτι οι υπόλοιποι συνάδερφοι, είχαν απίστευτη ψυχραιμία. "Λάθος κάνανε" και τέτοια.
Μα αν κάνεις μπλόκο για 5 πράγματα, δεν πρέπει να ξέρεις αυτά τα 5 πράγματα απέξω? Είναι σαν να σου κάνουν αλκοτέστ και να μην ξέρουν πόσο είναι το όριο.
Μα πόση ασχετοσύνη πια?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”