ΔΙ.ΑΣ. (δεν βοήθησαν)

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

ΔΙ.ΑΣ. (δεν βοήθησαν)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα σε μονόδρομο, είδα ένα φορτηγάκι εντελώς στραβοπαρκαρισμένο, στη μέση του δρόμου που εμπόδιζε τη διέλευσή μου. Κορνάρω, για να πάρω απο τον οδηγό την συνηθισμένη και γνωστή πια απάντηση: "Δε χωράς?"
Του λέω: "Βόλεψε το ρε φίλε λίγο, κοίτα πως το παράτησες"
Μου λέει: "Φίλε, έχω μείνει, δεν πάει πουθενά"

Σε εκείνο το σημείο κατάλαβα οτι ούτε να περάσω μπορώ, ούτε έχει νόημα να κορνάρω, ούτε και να τον βρίσω. Άρα, τράβηξα χειρόφρενο, και κατέβηκα να το σπρώξω, με τον οδηγό του στο τιμόνι, να το κάνουμε λίγο πίσω. Μανούβρα παρκαρίσματος. Όλα αυτά υπο το άγρυπνο βλέμμα της ομάδας ΔΙΑΣ που ήταν ακριβώς δίπλα μας. Απόρησα γιατι δεν κάνανε κάτι πριν έρθω. Έπρεπε να έρθει λεωφορείο για να λυθεί το ζήτημα? 6 μαντραχαλαίοι δεν μπορούσαν να κάνουν ένα ντου να το κουνήσουν? Ας πάει στα κομμάτια. Κατεβαίνω λοιπον και αρχίζω να το σπρώχνω, πράγμα που τελικά δεν ήταν και τόσο εύκολο για δεν ήταν κανα ΙΧ μικρό. Ήταν κοτζάμ φορτηγάκι transit. Μου φυγε ο κώλος με το συμπάθειο. Εγω να αγκομαχάω τόση ώρα, να έχω ιδρώσει, ο δρόμος να έχει κλείσει και να ακούγονται κόρνες, και αυτοί να κοιτάν αφ υψηλού.

Τελικά ποια είναι η δουλειά τους? Είναι εξουσία ή υπάρχουν για να βοηθάνε τον πολίτη?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΔΙ.ΑΣ

Δημοσίευση από MacPap »

Το να βοηθήσουν αν το επιθυμούν φαντάζομαι πως δεν τους απαγορεύεται το να είναι υποχρεωμένοι όμως δεν είναι σωστό διότι έτσι σε λίγο θα λέμε γιατί δεν κουβαλάνε και τα ψώνια της γιαγιάς. Ας κάνανε την δουλειά για την οποία πληρώνονται και δεν με ενοχλεί αν δεν σπρώχνουν...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΔΙ.ΑΣ

Δημοσίευση από leftergr »

Εγώ πάντως μια κουβέντα θα την έλεγα . '' Ρε παιδιά δεν έρχεστε να βάλετε ένα χεράκι ; '' Εκτός βέβαια και αν βρίσκονταν εκεί για κάποια άλλη δουλειά . Αν ήταν όμως με την φραπεδιά στο χέρι , τότε θα τα άκουγαν κανονικά .

Τώρα βέβαια η γαιδουριά και η μη ύπαρξη κοινωνικής συνείδησης , δεν αλλάζει επειδή φοράς μια στολή . Αν δεν το έχεις , πάει δεν το έχεις ότι ρούχα και να φοράς .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΔΙ.ΑΣ

Δημοσίευση από MacPap »

:applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”