Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από sissy »

Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να παρκάρω το αυτοκίνητό μου νόμιμα έξω από κάποιον ηλεκτρικό σταθμό. Το άφησα εκεί 3 μέρες. Όταν επέστρεψα, κάποιοι αρμόδιοι είχαν αποφασίσει να βάλουν λεωφορεία έξω από τον σταθμό προκειμένου να εξυπηρετήσουν το κοινό για κάποιες στάσεις στις οποίες δεν θα σταματούσε ο ηλεκτρικός. Βγαίνοντας από τον σταθμό είδα πως τα λεωφορεία ήταν σταματημένα ακριβώς εκεί που είχα παρκάρει το αυτοκίνητό μου. Δεν έδωσα σημασία γιατι σκέφτηκα πως ίσως να είναι σταματημένα παράλληλα με το δικό μου αυτοκίνητο. Όταν όμως πήγα κοντά διαπίστωσα πως το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ ήταν εκεί!!! Πανικοβλήθηκα και άρχισα να σκέφτομαι τα χειρότερα κοιτάζοντας δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να συνειδητοποιήσω τι έχει συμβεί. Δεν υπήρχε σχετική σήμανση οτι απαγορεύεται το παρκάρισμα επομένως δεν μπορεί να μου το είχε πάρει ο γερανός. Ευτυχώς μετά από λίγα λεπτά το εντόπισα στην ίδια ευθεία του δρόμου παρκαρισμένο στο επόμενο τετράγωνο, όπως ακριβώς το είχα αφήσει (κλειδωμένο και με τους καθρέφτες κλειστούς).
Η μόνη εξήγηση που μπόρεσα να δώσω ήταν πως κάποιοι έφεραν έναν γερανό να μετακινήσει το αυτοκίνητό μου ώστε να δημιουργήσουν χώρο για τα λεωφορεία.
Αναρωτιέμαι όμως. Τι θα είχε γίνει αν είχαν προκαλέσει κάποια ζημιά σε αυτή τους την πρωτοβουλία? Που θα έπρεπε να απευθυνθώ? Θα μπορούσα να αποδείξω οτι εκείνοι ευθύνονται για την ζημιά που τυχόν θα έβρισκα?


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από enias »

Παρόμοια περίπτωση είχα με λαική αγορά. Το βρήκα το πρωϊ επάνω στο πεζοδρόμιο,(το είχαν σηκώσει με τα χέρια) και οταν πήγα να το πάρω οι λαϊκατζήδες με έχεσαν κι απο πάνω. Που να τό ξερα εγώ οτι έκει έχει λαϊκή; Ταμπέλα δεν υπήρχε πουθενά. Κι αν μου κάνανε καμια ζημιά αντε βγάλε άκρη με τους λαϊκατζήδες.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἐὰν ἕνα νομίμως παρκαρισμένο ὄχημα ἐμποδίζει ἡ Τροχαία δικαιοῦται νὰ τὸ μετακινήσει.

Δεῖτε ἕνα ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴν παράγραφο 8 τοῦ ἄρθρου 34.

Mεταφορά οχήματος, έστω και αν τούτο σταθμεύει νόμιμα, μπορεί να πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω, χωρίς επιβολή διοικητικών ποινών ή άλλων επιβαρύνσεων, όταν υφίσταται κατάσταση ανάγκης ή για λόγους ασφαλείας, ειδοποιημένου όμως προς τούτο, με κάθε πρόσφορο μέσο, του ιδιοκτήτη ή κατόχου, μέσα σε εύλογη προθεσμία.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από sissy »

Οκ! Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.
Ειδοποίηση δεν υπήρξε, αλλά όπως και να έχει αν μου έκαναν ζημιά κατά την μετακίνησή του, ο Κ.Ο.Κ. προβλέπει αποζημίωση?
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ σωστὸς τρόπος μετακίνησης προϋποθέτει τὴν χρήση εἰδικοῦ μηχανισμοῦ ὁ ὁποῖος στὴν ἀγγλικὴ ὀνομάζεται vehicle moving jack.

Εικόνα

Κάθε ῥόδα πατάει σὲ ἔνα τέτοιο μηχανισμό.
Τὸ τὶ μπορεῖ νὰ ἔχουν κάνει στὸ δικό σου ὄχημα ... ...
Σὲ περίπτωση ζημιὰς δικαιοῦσαι ἀποζημίωση, φαντάζομαι κατὰ τὶς διατάξεις τοῦ ἀστικοῦ κώδικα. Ἀρκεῖ νὰ ἔχεις στοιχεία (τρέχα-γύρευε).
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Ἐὰν ἕνα νομίμως παρκαρισμένο ὄχημα ἐμποδίζει ἡ Τροχαία δικαιοῦται νὰ τὸ μετακινήσει.

Δεῖτε ἕνα ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴν παράγραφο 8 τοῦ ἄρθρου 34.

Mεταφορά οχήματος, έστω και αν τούτο σταθμεύει νόμιμα, μπορεί να πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω, χωρίς επιβολή διοικητικών ποινών ή άλλων επιβαρύνσεων, όταν υφίσταται κατάσταση ανάγκης ή για λόγους ασφαλείας, ειδοποιημένου όμως προς τούτο, με κάθε πρόσφορο μέσο, του ιδιοκτήτη ή κατόχου, μέσα σε εύλογη προθεσμία.
Μονο που στη δική μου περίπτωση, οι λαϊκατζήδες πήραν το νόμο στα χέρια τους, το μετακίνησαν πάνω στο πεζοδρόμιο και έβαλαν και τους πάγκους μπροστά και μετά μου φωνάζανε κιόλας που ήθελα να το πάρω. :evil:
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3421
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από Johnny »

Αγαπητή Sissy αυτό συνήθως γίνεται απο την τροχαία που εγραψε ο Haridimos
Haridimos έγραψε:Ἐὰν ἕνα νομίμως παρκαρισμένο ὄχημα ἐμποδίζει ἡ Τροχαία δικαιοῦται νὰ τὸ μετακινήσει.
σε πολλές περιπτώσεις τα απομακρύνουν εκτός της δικής σου, παραδειγμα κοντά σε γήπεδα οταν κινδυνεύουν η εμποδίζουν, μου ετυχε σε φίλο στο γήπεδο στην λεοφώρο Αλεξάνδρας που εαν δεν το ειχαν μετακινήσει θα του το ειχαν κάψει οπως αυτα που δεν πρόλαβαν.
Συνήθως επικοινωνείς (γιατί εαν περιμένεις να σε ειδοποιήσουν, αιώνια θα νομίζεις οτι το εκλεψαν) και σου λένε που εχει τοποθετηθεί, δεν υπάρχουν ζημιές απο την μετακίνηση διότι το ρυμουλκούν επάνω σε ειδικά τρόλλευ χωρίς να επηρεάζεται το οχημα.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Παρόμοια περίπτωση είχα με λαική αγορά. Το βρήκα το πρωϊ επάνω στο πεζοδρόμιο,(το είχαν σηκώσει με τα χέρια) και οταν πήγα να το πάρω οι λαϊκατζήδες με έχεσαν κι απο πάνω. Που να τό ξερα εγώ οτι έκει έχει λαϊκή; Ταμπέλα δεν υπήρχε πουθενά.
Προφανῶς οἰ ντομάτες καὶ τὰ ἀγγούρια ἔχουν πιὸ πολὺ μυαλὸ ἀπὸ αὐτοὺς.
enias έγραψε: Κι αν μου κάνανε καμια ζημιά αντε βγάλε άκρη με τους λαϊκατζήδες.
Δὲν θᾶ βγάλεις ἄκρη διότι δὲν μπορεῖς νὰ ἀποδείξεις ποιὸς συγκεκριμένα στὸ μετακίνησε.
enias έγραψε:Μονο που στη δική μου περίπτωση, οι λαϊκατζήδες πήραν το νόμο στα χέρια τους, το μετακίνησαν πάνω στο πεζοδρόμιο και έβαλαν και τους πάγκους μπροστά και μετά μου φωνάζανε κιόλας που ήθελα να το πάρω. :evil:
Ὁ ὁρθὸς τρόπος εἶναι νὰ κληθεῖ ἡ Τροχαία. Ἡ Τροχαία θὰ ἔκανε τὴν δουλιά της; Αὐτὸ εἶναι ἔνα εὔλογο ἐρώτημα.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από sefis »

Johnny έγραψε:δεν υπάρχουν ζημιές απο την μετακίνηση διότι το ρυμουλκούν επάνω σε ειδικά τρόλλευ χωρίς να επηρεάζεται το οχημα.
και ομως υπαρχει κινδυνος να υπαρξει ζημια.Ο κινδυνος υπαρχει στο τιμονι και αυτο γιατι οταν κουνηθουνε οι μπροστινες ροδες αριστερα-δεξια τοτε το τιμονι θα κλειδωσει (αν δεν εχει κλειδωσει μολις ο ιδιοκτητης βγαλει το κλειδι) και ετσι οπως το ρυμουλκουνε οταν στριβουνε αριστερα και δεξια τοτε στις μπροστινες ροδες (που ειναι κλεινωμενες και συνηθως ειναι στις δαγκανες) ασκητε πιεση και ετσι οπως ειναι κλειδωμενες,δεν στριβουνε και υπαρχει κινδυνος να σπασει ο μηχανισμος που κλειδωνει το τιμονι (χωρις να ξερω τις επιπλεων συνεπειες). Δεν ξερω ποσο κατανοητος καταφερα να γινω :roll:
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ψάξε, ψάξε.... θα το βρεις?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ τιμόνι κλειδώνει ἀν τὸ στρίψεις τέρμα. Εἶναι τότε ποῦ δὲν μπαίνει τὸ κλειδί στὴν τρύπα καὶ πρέπει νὰ "παίξεις" τὸ τιμόνι δεξιὰ-ἀριστερὰ μὲ ελάχιστη δύναμη ὤστε νὰ μπεῖ τὸ κλειδί.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”