Νέος άρχοντας του δρόμου (Porsche Cayenne Turbo)

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Νέος άρχοντας του δρόμου (Porsche Cayenne Turbo)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στο Βόλο υπάρχει τελευταία μια καινούργια πόρσε καγιέν τούρμπο. Την βλέπω συνεχώς μπροστά μου. Πανάκριβη, κατάμαυρο ματ χρώμα, σκούρα τζάμια, φώτα. Εντελώς μαφία. Φοβάσαι να την κοιτάξεις.
Την βλέπω συνεχώς μπροστά μου. Όλη μέρα την έχει στο κέντρο, και μονίμως διπλοπαρκαρισμένη, πάνω σε πεζοδρόμια, σε γωνίες, στην κυριολεξία όπου τον βολέψει και φαίνεται οτι ποτέ δεν τον ενοχλεί κανένας. Εκτός οτι έχω βαρεθεί να τη βλέπω συνεχώς μπροστά μου, δημιουργεί και προβλήματα στη δουλειά μας. Μέρα παρα μέρα, ακούω στο vhf οτι κολλήσαν τα λεωφορεία, γιατι πάλι είναι στη μέση του δρόμου "η μαύρη η καγιέν". Η τροχαία περνάει, τη βλέπει και φεύγει. Πράγμα που με κάνει να πιστεύω ακόμα περισσότερο οτι είναι ή μαφιόζος, ή ασφαλίτης.
Πάρα πολλές φορές το έχω δει χωρίς πινακίδες. Και απορώ. Του τις πέρνουν συνέχεια και αυτός απτόητος συνεχίζει να κάνει ο,τι γουστάρει?

Σήμερα ήμουνα με ένα φίλο μου στο αμάξι, ο οποίος είναι γυμναστής (ξέρω κακές παρέες). Βλέπουμε την καγιέν την μισή πάνω σε πεζοδρόμιο και την άλλη μισή σε ράμπα. Έκλεισε δηλαδή γωνία, ράμπα αναπήρων και πεζοδρόμιο με μια κίνηση ματ.
Πριν προλάβω να πω κάτι στο φίλο μου, μου λέει:
"Τον ξέρω αυτόν που την έχει. Του κάνω personal."
Τα παίρνω στο κρανίο και αρχίζω να του λέω πόσο ηλίθιος είναι και μου απαντάει:
"Το ξέρω. Βλάκας είναι. Όπου θέλει το παρατάει, και βγάζει και τις πινακίδες για να μην του τις πάρουνε. Μέσα στο αμάξι τις κλειδώνει"

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ο τύπος εντωμεταξύ είναι στην ηλικία μου και έχει ένα μεγάλο club. Άρα κατα κάποιο τρόπο, είναι και λίγο μαφία
Τι μπορεί να κάνει κανεις για αυτό το χάλι αφού η τροχαία δεν κάνει τίποτα?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

Διπλοπαρκάρεις δίπλα του να μη μπορεί να φύγει. Α και βγάζεις και τις πινακίδες σου
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από thanos »

ναι κα μετά το βρισκεις θερινό το αυτοκινητάκι σου...

ισως καμια καταγγελία σε κανένα τοπικό κανάλι τρτ να βοηθούσε, αν και δεν ειναι σιγουρο οτι η καταγγελία θα εχει αποτέλεσμα!

αν ειμασταν Αμερική, τι αντιμετώπιση θα ειχε ο κύριος απο τις αρμόδιες αρχές;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

Αν ήμασταν στην Αμερική πρώτον ο τύπος δεν θα είχε Cayene.

Τώρα σχετικά μετ ο πως θα έβρισκες το αυτοκίνητο και τι μπορεί να κάνεις να θες να το φτάσεις στα άκρα σηκώνει πολύ κουβέντα... :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από enias »

Δυστυχώς, μάλλον έχει δίκιο ο ultimo. Πρόκειται περι μαφίας που έχει τα υψηλά κλιμάκια της αστυνομίας στα ωπα ωπα στο club με γκομενάκια και τζάμπα μπουκάλες που οι άλλοι πληρώνουν 150-200€. Στην Ελλάδα (ακόμα τουλάχιστον για λίγο) αυτοί οι τύποι είναι στο απυρόβλητο και το ξέρουν γι' αυτό κάνουν ότι γουστάρουν. Δεν κάνεις τίποτα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παρα μόνο στα πλαίσια της παρανομίας με αυτοδικία, για την οποία όμως αν σε πιάσουν, θα πληρώσεις εσύ τις συνέπειες του νόμου και όχι αυτός. Γιατί εσύ δεν έχεις club, οπότε, μέχρι να έχεις, μόκο. Κοιτάς τη δουλειά σου και αλλάζεις δρόμο γιατί αυτός ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ, όχι του δρόμου, αλλά μιας παλαιοθωμανικής νοοτροπίας που επιβιώνει ακόμα σε κάποιες περιοχές των Βαλκάνιων.

Η (διακριτική) δυσφήμιση του και η περιφρόνηση στο μαγαζί του, είναι ίσως η καλύτερη απάντηση. Ειδικά στις κλειστές κοινωνίες έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. 8-)
Αινείας
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από thanos »

enias έγραψε:Δυστυχώς, μάλλον έχει δίκιο ο ultimo. Πρόκειται περι μαφίας που έχει τα υψηλά κλιμάκια της αστυνομίας στα ωπα ωπα στο club με γκομενάκια και τζάμπα μπουκάλες που οι άλλοι πληρώνουν 150-200€.

...τα οποία υψηλά κλιμάκια έχουν ονοματεπώνυμο
δεν ειναι ουτε ανώνυμα, ούτε άγνωστα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από enias »

Και τι μπορείς να τους κάνεις; Εξουσία είναι, οτι θέλουν κάνουν γιατί ποτέ δεν ελέγχονται απο κανέναν και σπανίως τιμωρούνται απο την υπηρεσία τους ακόμα και για βαριά αδικήματα πόσο μάλλον για τέτοια ελαφριά και ασήμαντα πράγματα. Χαμένη υπόθεση είναι η ιστορία.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτή η νοοτροπία είναι εξαιρετικά λάθος και μας έχει φτάσει εδώ. Οχι φίλε μου αν ο καθένας αρχίσει να διαμαρτύρεται θα ασχοληθούν αλλά ο καθένας λέει αυτά που λες και δεν κάνει τίποτε και μετά φταίει ο ΘΕΟΣ που δεν βρέχει...

Αν θες κάτι πρέπει να πολεμήσεις γιαυτό αλλιώς κάτσε στον καναπέ και μη διαμαρτύρεσαι... αλλά μη περιμένεις να γίνει και τίποτε από μόνο του...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Αν θες κάτι πρέπει να πολεμήσεις
Αν το καθημερινό τηλέφωνο στην τροχαία δεν φτάνει, τότε τι να κάνω? Να τριπλοπαρκάρω δίπλα του που είπες πριν? Αφού είναι γνωστός και δεν κουνιέται φίλο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Νέος άρχοντας του δρόμου

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε:Αν το καθημερινό τηλέφωνο στην τροχαία δεν φτάνει,
αν αυτο δεν αποτελεί παράβαση καθήκοντος απο την τροχαία, τοτέ δεν ξερω τι αλλο να πω...

να τους παίρνει κανεις καθε μερα τηλέφωνο για συγκεκριμένη παράβαση του κοκ και αυτοι να σφυρίζουν κλέφτικα επειδη ο αλλος ειναι σελέμπριτι του Βολου...

αχ αυτη η χώρα ελπίδα δεν έχει καμία!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”