Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από MacPap »

Το να μην έρχονται όταν τους φωνάζεις πες πως έχει λογική έχουν "φόρτο εργασίας". Το να αδιαφορούν σε ένα έγκλημα που περιμένει να συμβεί όταν το βλέπουν δεν έχει καμία δικαιολογία.

Αυτό το φορτηγό πήγε έτσι φορτωμένο από την Αργυρούπολη (που το είδα εγώ) μέχρι τον Ρέντη. Απόσταση 10 χλμ με ταχύτητες 50-60 χλμ/ώρα μέσα στην πόλη σε οδούς ταχείας κυκλοφορίας σε στενά κλπ., με τον πάνω κάδο να κουνιέται (δεν είχα video) σε κάθε λακκούβα. Το πώς δεν έφυγε εγώ απορώ. Ακόμα και το ύψος έχω την αίσθηση πως ξεπερνούσε αυτό ενός φορτηγού.

Απολαύστε τους

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εικόνα

Καλά ούτε για την δική τους ασφάλεια δεν ενδιαφέρονται?

Φιλικά Κώστας


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από enias »

Και η Άμεση Δράση απο πίσω να μην ενοχλείται καθόλου μάλλον...
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατί να ασχοληθούν? Αφού δεν σκοτώθηκε κανένας? :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από thanos »

αν κάτι αντίστοιχο γινόταν σε καμιά Αγγλία η Αμερική
δεν νομίζω οτι θα ήταν αντίστοιχη η κατάληξη με την ελληνική.

γιατί εκεί η αίσθηση του καθήκοντος και η αντίληψη που έχουν αυτοί που κάθονται μεσα σε ενα αυτοκίνητο της αστυνομίας ειναι εντελώς διαφορετική!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από MacPap »

Εκεί φίλε Θάνο θα είχε ακινητοποιηθεί το όχημα θα είχε φάει το πρόστιμο της αρκούδας αλλά το βασικότερο είναι πως δεν θα το σκεπτόταν καν ο οδηγός και ο εργοδότης του να βγάλουν στο δρόμο αυτό το πράγμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από thanos »

μα και ο ελληνικός ΚΟΚ δεν προβλέπει αντιστοιχα πρόστιμα και ποινές οπως ακινητοποίηση με τον αγγλικό η τον αμερικάνικο ΚΟΚ.
το θεμα μας ειναι γιατί τα οργανα της τάξης δεν τον εφαρμόζουν.

εσυ πχ αν ησουν οργανο της τάξης πως ακριβώς θα ενεργούσες;

θα τον σταμάταγες, θα ακινητοποιούσες το όχημα και θα του έριχνες ενα πρόστιμο.
μηπως ξέρεις η καποιο άλλο μελος του φορουμ στον ελληνικό ΚΟΚ ολα τα παραπάνω σε ποια άρθρα προβλέπονται;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οταν ο χάρος και οι κάδοι βγήκαν παγανιά...

Δημοσίευση από MacPap »

Εστειλα τις φωτογραφίες σε ένα πολύ καλό φίλο τροχονόμο με το ερώτημα τι γίνεται εδώ και πήρα την ακόλουθη απάντηση.
Σύμφωνα με το νόμο 3446/06,  πιθανολογώ ότι  οι παραβάσεις που έχουν διαπραχθεί είναι:

α)  υπέρβαση ύψους
Διαπιστώνεται με μέτρηση  με κοινό μέτρο  από τη γη έως το ψηλότερο  σημείο (δεν τα έχω και μπροστά μου, αλλά  νομίζω το πρόστιμο είναι 1000 €

β) υπέρβαση μικτού βάρους
Απαιτείται το όχημα να οδηγηθεί σε πλάστιγγα για να ζυγιστεί και να βρεθεί σε ποια  κατηγορία  από τις 3 είναι  υπέρβαρο  κλπ

γ) επισφαλής φόρτωση  του φορτίου
Πιστεύω ότι είναι επισφαλής  η φόρτωση γιατί δεν βλέπω αν ο πάνω κάδος είναι  δεμένος. Τα πρόστιμα  σε αυτή την
περίπτωση  είναι επίσης  πολύ μεγάλα και αφορούν οδηγό, ιδιοκτήτη και υπεύθυνο  φόρτωσης

Σχετικά με το περιπολικό που δεν έκανε καμιά  ενέργεια  εγώ το δικαιολογώ  γιατί είναι  περιπολικό  της άμεσης δράσης. Είμαι σίγουρος  ότι δεν 
γνωρίζουν καν το συγκεκριμένο Νόμο  λόγο της αποστολής της υπηρεσίας αυτής (δεν είναι τροχαία).
Επίσης μπορεί λόγω προσήλωσης σε άλλα πράγματα όπως περιστατικά, επεισόδια, διεκπεραίωση σημάτων κέντρου, ενδεχόμενος να μη το αντιλήφθηκαν.

Πάντως πιστεύω ότι  θα ήταν  προτιμότερο να τους  το υπεδείκνυες  και να απαιτούσες να κληθεί στο σημείο  σταθμός  τροχαίας και να  επιληφθεί.
Για μένα το σημαντικότερο είναι πως θα μπορούσα να τους το πω και δεν το έκανα. Την άλλη φορά να είστε σίγουροι πως θα το κάνω.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”