Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το καλοκαίρι παρατηρείτε το φαινόμενο, να παρκάρει ο άλλος το αμάξι του όπως όπως, πάνω σε γωνίες, πάνω σε στροφές, πάνω σε διαβάσεις, όπου βρει λόγω βιασύνης και να παίρνει το καράβι του και να εξαφανίζεται για μέρες.
Είναι ειδικά ένα σημείο, μπαίνοντας στην πόλη, τα λεωφορεία που θέλουν να ξαναφύγουν εκτός πόλης, γυρνάνε σε ένα δρομάκι και πάλι πισω. Αυτό το δρομάκι είναι όλο το καλοκαίρι κατειλημμένο. Με αποτέλεσμα αστικά υπεραστικά και τουριστικά, να αναγκάζονται να περάσουν μέσα απο το κέντρο, δηλαδή απο 5 εως 15 λεπτά σε ώρα αιχμής, καθυστέρηση. Η τροχαία άφαντη. Ούτε καν κλήση. Μιλάμε για πάνω απο μια βδομάδα τη φορά το κάθε αμάξι

Σήμερα είδα βέβαια σε ένα αντίστοιχο περιστατικό, αφαίρεση πινακίδων (άρα υποθέτω και κλήση) αλλα πάλι αυτό πως βοηθάει τον πολίτη του Βόλου που ταλαιπωριέται? Γιατι δεν το παίρνει ένας γερανός να τελειώνουμε?

Φωτογραφία τραβηγμένη σήμερα 5 του μηνός. Άλλαξε η στάθμευση απο αριστερά σε δεξιά, και έμεινε το αυτοκίνητο μόνο του ξεχασμένο αριστερά. Το αυτοκίνητο είναι εκεί πάνω απο 2 βδομάδες αλλα τις τελευταίες 5 ενοχλεί λόγω αλλαγής στάθμευσης.

Το πρόβλημα είναι μεγάλο, όχι μόνο λόγω της μικρής ταχύτητας που πρέπει να περάσουν όλοι, αλλα και γιατι μερικές κοπελίτσες νομίζουν οτι δεν χωράνε, και κάνουν τρεις ώρες να περάσουν.
Αν πάω εγώ απέναντί του, και παρκάρω νόμιμα, κλείνοντας την κυκλοφορία, λέτε να ξυπνήσει η τροχαία?

Εικόνα


(γερανό ΈΧΕΙ ο Βόλος και ξέρω και που τον παρκάρουν. Έξω απο τις φυλακές. Αλλα τον έχω δει μόνο στους Ολυμπιακούς να δουλεύει. Απο τότε στον τάκο!)


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως αυτό που περιγράφεις να κάνεις το έχω κάνει και έχει γέλιο!!! Θέλει όμως γερά νεύρα!!! Θα τα ακούσεις και από τους άλλους!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από UltiMo_ »

σκέφτηκα να το κάνω το πρώτο πρωινό που ενοχλούσε, για να σπάσω πλάκα.
Τώρα 5 μέρες μετά, έχω απλά απογοητευτεί. Δεν έχει καθόλου πλάκα. Είμαστε απλά απροστάτευτοι. Ο καθένας κάνει Ο,ΤΙ του καπνίσει στους δρόμους και επειδή δεν τον τιμωρεί κάνεις, συνεχίζει και κάνει ακόμα χειρότερα!

Πόσο κοστίζει αλήθεια πάρκινγκ για 2-3 βδομάδες? Περισσότερο απο μια κλήση?

edit: Έκανα μόνος μου διάσπαση γιατι ξέφυγα απο δω και κάτω..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από MacPap »

Χαχαχαχαχα!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από erling »

Δεν κατάλαβα, παρκάρουν και από τις δύο πλευρές του δρόμου ή μόνο από την μία;

υ.γ. Από ότι βλέπω επιτρέπεται το παρκάρισμα ανάλογα με τον μήνα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Σήμερα είδα βέβαια σε ένα αντίστοιχο περιστατικό, αφαίρεση πινακίδων (άρα υποθέτω και κλήση) αλλα πάλι αυτό πως βοηθάει τον πολίτη του Βόλου που ταλαιπωριέται? Γιατι δεν το παίρνει ένας γερανός να τελειώνουμε?
Ἀν εἶναι ἑλληνικὸ τὸ ὄχημα τότε ἐνδέχεται νὰ πληρωθεῖ τὸ πρόστιμο.

Στὴν Λευκάδα, στὰ παλιὰ ΚΤΕΛ, ὁ ἰταλὸς απλῶς πέταξε τὸ χαρτὶ κι ἔφυγε. Ἀμφιβάλω ἀν θὰ τὸ βρεῖ μπροστά του (ἐνῶ οἱ ἕλληνες πληρώνουν).

UltiMo_ έγραψε:(γερανό ΈΧΕΙ ο Βόλος και ξέρω και που τον παρκάρουν. Έξω απο τις φυλακές. Αλλα τον έχω δει μόνο στους Ολυμπιακούς να δουλεύει. Απο τότε στον τάκο!)
Ἔχει γερανὸ ἀλλὰ λειτουργεῖ ὁ γερανός; Ἀν λειτουργεῖ ὁ γερανὸς ἡ Τροχαία ἢ τὸ Λ.Σ. ἔχουν ἐπαρκὲς προσωπικὸ ὤστε νὰ ἀναλάβει κάποιος τὸν γερανό;

erling έγραψε:Δεν κατάλαβα, παρκάρουν και από τις δύο πλευρές του δρόμου ή μόνο από την μία;

υ.γ. Από ότι βλέπω επιτρέπεται το παρκάρισμα ανάλογα με τον μήνα.
Τὸν ἕνα μῆνα σταθμεύεις δεξιά, τὸν ἄλλο ἀριστερά. Ἀν κάποιος δὲν πρότίθεται νὰ κάνει χρήσι τοῦ ὀχήματος θὰ πρέπει νὰ πηγαίνει ὅποτε ἀλλάζει ὀ μῆνας καὶ νὰ τὸ μετακινεῖ (ἀπὸ τὰ δεξιὰ στὰ ἀριστερὰ κι ἀντιστρόφως).

Ἀν ὁ περαστικὸς σταθμεύσει στὴν σωστὴ πλευρὰ στὶς π.χ. 7 τοῦ μῆνα, φύγει μὲ καράβι, ἐπιστρέψει στὶς 27 τοῦ μῆνα καὶ πάρει τὸ ὄχημα καὶ φύγει τότε εἶναι τόσο νόμιμος ὅσο καὶ σωστός.

Ἀντιθέτως, ἀν σταθμεύσει στὴν σωστὴ πλευρὰ στὶς 24 τοῦ μῆνα, φύγει μὲ καράβι καὶ ἐπιστρέψει στὶς 7 τοῦ ἐπομένου τότε τὸ διάστημα 24-31 εἶναι νόμιμος καὶ σωστὸς ἐνῶ τὸ διάστημα 1-7 εἶναι παράνομος καὶ βλάπτει τοὺς ἄλλους.

Στὸν Κ.Ο.Κ. ὀρίζεται ὄτι μετὰ τὴν παρέλευσι μερικῶν ὠρῶν βεβαιώνεται νέα παράβασις. Ἄρα ὑπολογίστε ἀν κάποιος τὸ ἀφήσει γιὰ μία ἑβδομάδα πόσες κλήσεις πρέπει νὰ πληρώσει. Αὐτὸ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. Διότι αὐτὸς ἐπὶ μία ἐβδομάδα γα...ργαλάει ὁλόκληρη πόλι. Ἀς γα...ργαληθεῖ κι αὐτός.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Δεν κατάλαβα, παρκάρουν και από τις δύο πλευρές του δρόμου ή μόνο από την μία;
ανάλογα με τον μήνα. απλά αυτός πάρκαρε τον Αύγουστο και τώρα έχουμε Σεπτέμβρη
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από MacPap »

Εϊμαι σίγουρος πως αγνοεί την σημασία του σήματος!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από erling »

UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:Δεν κατάλαβα, παρκάρουν και από τις δύο πλευρές του δρόμου ή μόνο από την μία;
ανάλογα με τον μήνα. απλά αυτός πάρκαρε τον Αύγουστο και τώρα έχουμε Σεπτέμβρη
πλάκα με κάνεις...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Που είναι επιτέλους αυτός ο γερανός???

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Εγώ πάντως αυτό που περιγράφεις να κάνεις το έχω κάνει και έχει γέλιο!!! Θέλει όμως γερά νεύρα!!! Θα τα ακούσεις και από τους άλλους!!!
Προαφανῶς ἀναφέρεσαι στὸ παρακάτω.
UltiMo_ έγραψε:Αν πάω εγώ απέναντί του, και παρκάρω νόμιμα, κλείνοντας την κυκλοφορία, λέτε να ξυπνήσει η τροχαία?
Τὸ κάνεις νύχτα ὅπου δὲν ἔχει πολὺ κίνησι. Σταθμεύεις δίπλα (ὅπου εἶναι νόμιμο), φεύγεις καὶ καλεῖς τὸ 100 ἀπὸ καρτοτηλέφωνο (χωρὶς κάρτα). Πᾶς περασμένα μεσάνυχτα, παραμονὴ ἐργάσιμης ὁπότε ἡ κυκλοφορία εἶναι ἀραιή.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”