Άφαντη η τροχαία

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Κατορθώματα των τελευταίων ημερών

Γράφει ο ένας (Salvation81) ότι δεν πειράζει να παρκάρει κάποιος μπροστά στη στάση των ΜΜΜ γιατί έτσι κι αλλιώς κατεβαίνουν οι πεζοί στο οδόστρωμα κτλ. Θα διαφωνήσω και θα συμφωνήσω, ανάλογα με την περίσταση. Υπάρχουν στάσεις που έτσι κι αλλιώς το λεωφορείο δεν μπαίνει σε εσοχή, άρα, κενό ενός οχήματος να υπάρχει μπροστά (όσο είναι το μέγεθος της στάσης) επαρκεί για να μπαίνουν / βγαίνουν οι επιβάτες (π.χ. οι στάσεις που είχαμε Ζωγράφου και ήταν πάνω στο πεζοδρόμιο). Υπάρχουν και στάσεις στις οποίες, αν δεν πάρκαραν τα ΙΧ, τα ΜΜΜ θα έμπαιναν στην εσοχή και θα είχαμε +1 λωρίδα κίνησης στο δρόμο. Τέλος, υπάρχουν και στάσεις που, χωρίς παρκαρισμένα ΙΧ, οι πεζοί δημιουργούν τεράστιο πρόβλημα στην κυκλοφορία (βλ. στάσεις έξω από τον ΗΣΑΠ στον Πειραιά).

Αρχίζουν οι άλλοι και του τα χώνουν, όπως γίνεται πάντα. Ανάμεσα σε αυτούς και ο "κύριος" Χρήστος Λάππας (με το όνομά του μπαίνει στο forum, οπότε δεν ανακοινώνω κάτι άγνωστο), γνωστός υπερασπιστής της νομιμότητας (λέμε τώρα). Γράφει ο εν λόγω "κύριος":
Χρήστος Λάπππας έγραψε:Μην απορείτε για τους salvation αυτής της χώρας. Χρόνια έλλειψης ουσιαστικής τροχαίας αστυνόμευσης τους έχουν διδάξει ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν σε βάρος του κοινωνικού συνόλου, αρκεί "να κάνουν την δουλειά τους".
Του απαντούν:
Salvation81 έγραψε:Να πχ με αυτον δεν εχω να χωρισω κατι αλλα μου το παιζει η οσια Μαρια του Κ.Ο.Κ που δεν εχει παρανομησει ποτε του....Ειναι να μην τρελαινεσαι ? :)
Συνεχίζει πιο κάτω:
Χρήστος Λάπππας έγραψε:Αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε, φόβο του νόμου. Όσο δεν υπάρχει, τα ποντικάκια θα χορεύουν κάνοντας την ζωή ΟΛΩΝ δύσκολη.
Αμέσως πιο κάτω κάποιος χρήστης υπερασπίζεται τον Χρήστο Λάππα:
Corsair έγραψε:1) Δεν στο παιζει. Ειναι. :rtfm:

2) Ξες κάτι, ολοι προβαινουμε σε μικρές παραβάσεις εννίοτε στα πλαίσια κιόλας της προσαρμοστικότητας σε συνθηκές ανομίας και όχι μονο... πλην όμως υπάρχει μια μικρή διαφορά. Οταν εγώ παραβαίνω κάτι, φροντίζω να ΜΗΝ ενοχλεί κανένα αλλον συμπολίτη μου γιατι αυτος δεν φταίει σε τίποτα να υποφέρει απο την δική μου μαλακία.
Εσυ ομως αυτο που λες ειναι στο στυλ: "ελα μωρε 5 λεπτάκια ειναι, θα πάει και γύρω γυρω απο το αμάξι, και αμα δεν μπορεί ας μην βγαίνει απ την πόρτα του, και σιγα πως κάνεις έτσι, και ελα μωρε αδερφέ" κλπ κλπ... Ο κλασσικός ελληνάρας με την κακή εννοια που δεν υπολογίζει κανεναν αλλο.

Ολα ειναι θέματα αγωγής και ανατροφής...
Με δύο κουβέντες: ο Χρήστος Λάππας ενοχλείται από την παρανομία του χρήστη Salvation81 (υποθετική παρανομία, αλλά δεν έχει σημασία) και ο χρήστης Corsair τον υπερασπίζεται μιας και ο Χρήστος Λάππας είναι Οσία Μαριά και σύμφωνα με τον "κύριο" Corsair όλοι αυτοί, η κλίκα, φροντίζουν να μην ενοχλούν κανέναν άλλο συμπολίτη τους, γι' αυτό και μπορούν να παρανομούν κατά το δοκούν, κάτι που, φυσικά, αν δεν είσαι στην κλίκα, δεν μπορείς να κάνεις (κλίκα = δικά μας παιδιά = γνώστες).

Ισχύει, όμως, αυτό ή υπάρχουν σημεία από τα οποία μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες, ώστε να ανασκευάσουμε τους ισχυρισμούς του "κυρίου" Corsair; για να δούμε μερικά περιστατικό που περιγράφει ο Χρήστος Λάππας σε άλλα σημεία του forum, παλαιότερα, και η αφεντιά μου τα θυμάται πάρα πολύ καλά:

Ας ξεκινήσουμε με το 1ο:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 87#p673887
Χρήστος Λάππας έγραψε:Μετά από μια εκδρομή με αρκετά χιλιόμετρα (Ελληνικό – Κέρκυρα – Ιωάννινα – Μέτσοβο – Καστοριά – Ελληνικό = 1690 χλμ) τσίμπησα μια κλήση για υπερβολική (167 με όριο 120) κοντά στο χωριό Ραψομανικιο, στην Εγνατία.
και συνεχίζει πιο κάτω:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ένα προστιματάκι 17 Ευρώ που θα πληρώσω στο ταχυδρομείο. Στην κλήση έγραψαν ότι πήγαινα με 137. Αν αναγνωρίσεις το λάθος σου, είσαι ευγενικός και δεν προσπαθείς να πουλήσεις τσαμπουκά έχεις καλές πιθανότητες να την σκαπουλάρεις ανώδυνα.

Ευτυχώς, ήμουν με το BORA. :)
Ωραία υπεράσπιση της νομιμότητας... έτρεχε, κλάφτηκε, προφανώς, και τη γλύτωσε με μικρότερο πρόστιμο. Όχι, "κύριε" Λάππα, αν θες νομιμότητα ή τηρείς τον ΚΟΚ ή τρέχεις και δεν παζαρεύεις μικρότερες ποινές.

Ας δούμε κάτι άλλο, ακριβώς πιο πάνω:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 87#p652787
Εξήγηση: δείχνει από πού να κατεβάσουν οι χρήστες τη λίστα με τις πιθανές τοποθεσίες ραντάρ.

Το παράδοξο: η λίστα χρησιμοποιείται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να αποφεύγεις μπλόκα, όπως ακριβώς και οι ανιχνευτές, κάτι για το οποίο εμένα με κατηγορεί σε άλλο σημείο

Το ακόμη πιο παράδοξο: ενώ με κατηγορεί ότι με τους ανιχνευτές αποφεύγω μπλόκα, χρησιμοποιεί τη δουλειά μου (έχω ανεβάσει ουκ ολίγα σημεία με μπλόκα στο pois.gr που από εκεί τα έπαιρνε η ngi, της οποία δίνει το link) για να αποφύγει ο ίδιος τα μπλόκα της Τροχαίας.

Θαυμάστε ήθος ανθρώπου και συνεπή στάση ζωής. Είναι η δεν είναι για γέλια; και ο συγκεκριμένος είναι δάσκαλος Αγγλικών που θα διδάξει τα παιδιά μας... πολιτισμό...

Πάμε να δούμε και το 4ο και πλέον χαρακτηριστικό:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 8#p1939038
Χρήστος Λάππας έγραψε:Χτες οδηγώ -σεμνά 100-130- στην Εγνατία προς Ιωάννινα. Έχω προσπεράσει ένα αγροτικό, μετά με ξαναπρπσπερνάει, ο καθένας μας κινείται με τον ρυθμό του. Σε ένα από τα μεγάλα τούνελ όμως έχει έργα και ύπαρχει μόνο μια λωρίδα. Το όριο είναι 60 καο οδηγώ με 85. Ο τύπος με το αγροτικό αρχίζει και μειώνει απόσταση ( 1ο λάθος) μέχρι που σχεδόν σκαρφαλώνει πάνω μου (2ο λάθος) και μου παίζει τα φώτα να πάω πιο γρήγορα (3ο λάθος).

Ελπίζω να μην τον χάλασε που έριξα την ταχύτητα μου στο όριο, έβαλα το cruise control και τον συνέδεσα με Κάιρο. Όταν με το καλό τελείωσε το τούνελ και τα έργα, κατέβασα μια 4η, επιτάχυνα μέχρι τα 230 περίπου στην ατέλειωτη ευθεία που ακολουθούσε και τον έχασα κάπου στο βάαααααθος του καθρέπτη μου...
Κάντε, τώρα, αντιπαραβολή με αυτά που έγραψε ο Corsair: δεν ενοχλούν, είναι Οσίες Μαρίες κτλ κτλ. Και ενόχλησε και έτρεξε και έκανε όλα όσα κατηγορεί τους άλλους ότι κάνουν. Άλλωστε, σε ανύποπτη στιγμή το παραδέχεται:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 5#p1939965
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το άνοιγμα μου μετά έγινε για 2 λόγους και δεν αποτελούν δικαιολογία αλλά επεξήγηση.
Ο πρώτος ήταν ο συνηθισμένος, πάγιος και ζωώδης :lol: . Μου αρέσει να τρέχω και όπου βλέπω ότι ο δρόμος το σηκώνει... υποκύπτω στον πειρασμό. Αυτό μέχρι να τσιμπήσω καμία καλή κλήση πάλι και σφίξουν οι κ@#οι.

Ο δεύτερος και κυριότερος ήταν ότι υποψιάστηκα ότι το τυπάκι στον σβέρκο μου θα δοκιμάσει καμία ανοησία του στυλ "κάτσε να σε κλείσω τώρα εγώ για να μάθεις".
Το πώς λειτουργούσε παλιά το γράφει αλλού:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 7#p1837097
Χρήστος Λάππας έγραψε:Συνήθως με το cruise control στα 98 χλμ στην περιφερειακή Υμηττού, υποθέτοντας ότι κάτω από τα 100 δεν θα γράφουν. Εκεί τα όρια είναι από 70-90 αν θυμάμαι καλά. Πριν τις κάμερες έβλεπα συχνά 160-200 στο κοντέρ.

Με εμπιστεύεσαι να κινούμαι δίπλα σου; :)
Του γράφουν από κάτω:
elteo έγραψε:άρα ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ !! :shifty:
Απάντηση:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ποτέ δεν είπα ότι τα τηρώ.

Αυτό που γράφω είναι ότι οι κάμερες με υποχρέωσαν να κινούμαι πολύ πιο αργά, με μεγαλύτερη ασφάλεια. :)
Αν δεν τα τηρήσει, όμως, ο pipinos1976 ή κάποιος άλλος εκτός κλίκας, τότε έχουμε μαζικές επιθέσεις. Αφού ξέρουμε ρε παιδιά από πού έρχονται οι εντολές. Μας το είπατε μόνοι σας. Ξέρουμε γιατί το κάνετε. Λες να μη γνωρίζουμε πώς έρχονται οι BMW 325 και τα υπόλοιπα πράγματα; και στοιχεία να μην έχουμε κατανοούμε, φανταζόμαστε... ξέρουμε το κράτος μας και το πώς λειτουργεί, ειδικά αυτό τον καιρό.

Στο μέλλον θα έρθουν κι άλλα ωραία... έτσι για να γελάμε και να γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Να βλέπουμε γιατί με πέταξαν έξω από την παρέα τους κτλ κτλ.

Δείτε το τελευταίο:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... start=4065

Όλη η σελίδα είναι μνημείο σβησμένων δημοσιεύσεων. Μου σβήνουν ένα τελείως αθώο κομμάτι, απάντηση απλά σε κάτι μπούρδες που μου έγραφε κάποιος. Από κάτω με βρίζουν και το σβήνουν. Στη συνέχεια ο HiFi με βρίζει άσχημα, αλλά με πλάγιο τρόπο. Του το σβήνουν. Του απαντάω με αντίστοιχα χιουμοριστικό τρόπο και μου το σβήνουν, ρωτώντας ουσιαστικά αν κάνουμε πλάκα ή όχι, μιας και ο τύπος, μέσα στην πλάκα, απειλούσε με χρήση βίας και του απάντησα κάνοντας πλάκα με τον ίδιο τρόπο. Ακριβώς πιο κάτω ΠΕΝΤΕ (5) άτομα με βρίζουν απανωτά, χωρίς να έχω απευθυνθεί καθόλου σε αυτούς. Τους τα σβήνουν.

Μετά, ας ψάξουμε όλοι μαζί να δούμε γιατί δεν πάμε καλά ή γιατί το κράτος κοντεύει να καταρρεύσει...!!!

Ευχαριστώ.


pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Πλέον έχει γίνει μονότονο. Τι να πρωτογράψει κανείς για το επίπεδο των ανθρώπων στο εκεί forum; Αναρωτιέστε γιατί δεν έρχεται η Τροχαία; μα γνωρίζει ότι γίνεται πανικός σε όλη τη χώρα. Επιτέλους κάποιος να τους μαζέψει να τελειώνουμε. Ο ένας (Salvation81) διαμαρτύρεται γιατί κάποιος έχει παρκάρει κάτω από το σπίτι του ένα αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες (και καλά κάνει, αλλά γι' αυτά σε ερχόμενο post). Αρχίζει ένας διάλογος και στο τέλος, του απαντάει κάποιος:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 8#p2909128
ELTASSOS έγραψε:φιλε μου απλως υποστηριζω οτι πρεπει να ειμαστε ανεκτικοι στους αλλους και να μην το βλεπουμε προσωπικα...αλλοιως θα γινουμε ζουγκλα. Να βλεπουμε και τη δικη μας καμπουρα.

Εγω αν μου το εκανες αυτο, θα επαιρνα ενα ΝΙΒΑ χρεπι, με BULL BAR, επιπεδου αποσυρσης, παει δεν παει, η ενα νοικιαρικο για 1 μερα πληρως και μεικτα ασφαλισμενο, και θα στο κουτουλαγα μεχρι να παρεις σασσι...Θα σου αφηνα και σημειωμα με τα στοιχεια μου και της ασφαλιστικης μου...Την επομενη θα εκοβα την ασφαλεια και θα το εκανα αποσυρση η αν ηταν νοικιαρικο θα το επεστρεφα...η θα το παρκαρα μπροστα σου, οσο θα το ειχες στο συνεργειο το δικο σου. Και να το εφτιαχνες με την ασφαλιστικη το αυτοκινητο σου, θα εχανε την μιση του αξια αυτοματα (που δεν ειναι και λιγη απο οτι καταλαβαινω).
....και καθε φορα που θα σε εβλεπα στο δρομο, θα σε χαιρετουσα, χαμογελωντας φιλικα.

Για να μην γινουν λοιπον αυτα, πηγαινε στο Δημο και ζητησε τους να εφαρμοσουν τον νομο.
Να το συνεχίσω; Να αναφέρω τα γεγονότα που συμβαίνουν στο χωριό μου τις τελευταίες ημέρες; 5 διαρρήξεις σπιτιών μέσα σε μία εβδομάδα σε χωριό 30 μονίμων κατοίκων στα Ελληνοαλβανικά σύνορα και η ΕΛ.ΑΣ. έχει στείλει τους συνοριακούς να κλείσουν τον Έβρο κι ας μας ρημάζουν από την άλλη πλευρά. Και ο άλλος, ο γνώστης, θα σου καταστρέψει το αμάξι γιατί έτσι γουστάρει... Ε, λοιπόν, οικογένεια και παιδιά στο εξωτερικό. Στη χώρα αυτή ΔΕΝ αξίζει να ζεις πλέον, ειδικά με τους κατοίκους (μάλλον έποικοι, ξενόδουλοι, βλάκες, έμμισθα όργανα κτλ) που κυκλοφορούν και κάνουν κουμάντο σχηματίζοντας ομάδες (βλ. 4Τροχοί) που επιτίθενται σε αυτούς που διαφωνούν μαζί τους δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΕ απολύτως.

Ευχαριστώ.
ItaBita
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 19:15

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από ItaBita »

Παρακαλούνται τα μέλη του odigein.com να μην αναφέρονται επικριτικά σε μέλη άλλων forum τα οποία δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους! Τυχόν προβλήματα με την συμπεριφορά χρηστών άλλων forum ή ακόμα και των ίδιων των forum παρακαλούμε όπως τα αφήνετε στα άλλα forum! Εδω παρακαλούμε να σχολιάζετε τα γεγονότα και όχι τις προσωπικές απόψεις άλλων χρηστών.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

άλλοι κόβουν το τσιγάρο για την υγεία τους, άλλοι κόβουν το φαΐ, άλλοι το ποτό και άλλοι χωρίζουν. Μήπως είναι στιγμή να κόψεις και εσύ τους 4 τροχούς αφού σε χαλάνε?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από erling »

Αναρωτιέμαι φωναχτά...
Οταν σχολιάζουμε πολιτικούς, απόψεις πολιτικών ή κάποιων που εχουν εφρασει την άποψή τους δημόσια αλλά δεν είναι μελη του φόρουμ, έχουν αυτοί δυνατότητα ανταπαντησης;
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν ο Πιπίνος άνοιγε ένα θέμα αποκλειστικά για τους 4τ;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

erling έγραψε:Αναρωτιέμαι φωναχτά...
Οταν σχολιάζουμε πολιτικούς, απόψεις πολιτικών ή κάποιων που εχουν εφρασει την άποψή τους δημόσια αλλά δεν είναι μελη του φόρουμ, έχουν αυτοί δυνατότητα ανταπαντησης;
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν ο Πιπίνος άνοιγε ένα θέμα αποκλειστικά για τους 4τ;
Αφού ξέρεις ότι για εμένα υπάρχουν ειδικοί κανόνες πάντα. Άλλοτε θετικοί και άλλοτε αρνητικοί. Ειδικοί, όμως, πάντα... :astrakia
ItaBita
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 19:15

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από ItaBita »

Στο odigein.com δεν υπάρχουν "ειδικοί κανόνες" για συγκεκριμένα μέλη. Αλλά τα μέλη δεν πρέπει να κάνουν κατάχρηση της ελαστικότητος που επιδεικνύουν οι συντονιστές του forum σχετικά με τον κανονισμό! Παρακαλούμε να ξαναδιαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του odigein.com.
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Άφαντη η τροχαία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Κώστα μην νιώθεις πίεση. Ήταν αστείο αυτό που έγραψα. Με μια δόση αλήθειας, άλλη μία πικρίας και ολίγο από συνειδητοποίηση του ότι φταίω κι εγώ γιατί χρησιμοποιώ τους θετικούς προς εμέ ειδικούς κανόνες για να γράφω πολλά, αλλά δε μου αρέσει όταν εφαρμόζονται αρνητικά.

Αυτά δεν ισχύουν στους 4Τροχούς που πραγματικά κατάλαβα γιατί η χώρα είναι έτσι όπως είναι.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”