Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χτες βράδυ ήμουν μάρτυρας/ημιυπαίτιος ενός τροχαίου ατυχήματος.

Εικόνα

Μονόδρομος. Μας πιάνει το κόκκινο φανάρι. Σταματάνε τρία αυτοκίνητα μπροστά μου, σταματάω εγώ ο τέταρτος με το λεωφορείο πίσω τους.
Άφησα όμως λίγο απόσταση για να μην κλείσω την διέλευση των οχημάτων απο το στενάκι.
Πράγματι μετά απο λίγο έρχετε παπάκιας-ντελιβεράς. Η πράσινη γραμμούλα στην φωτό αριστερά.
Με κοιτάει, εγώ σταματημένος, του κάνω νόημα να περάσει μια και ήμουν σταματημένος. Δυστυχώς γιαυτόν δεν έκανε την κίνηση αποφασιστικά, δίστασε, καθυστέρησε, και μετά ξεκίνησε.
Ωστόσο, ο βλαμμένος παπάκιας-πιτσιρικάς με την μωβ γραμμούλα, αποφάσισε να προσπεράσει τα σταματημένα στο φανάρι οχήματα,όπως συνηθίζουν τα παπάκια, και επέλεξε να το κάνει απο δεξιά μου και με τέρμα γκάζι. Όλα μέσα. Αυτός δεν είχε ορατότητα προς το άλλο παπάκι, το άλλο παπάκι δεν είχε ορατότητα προς αυτόν, άρα τρακάρανε στο σημείο Χ.
Δεν πάθανε ευτυχώς τίποτα τα παιδιά, αλλα τα μηχανάκια διαλυθήκανε. κατέβηκα να βοηθήσω, ένα λεπτάκι, τους άφησα στην άκρη, και έφυγα για να μην κλείνω το δρόμο.
Άφησα το τηλέφωνό μου, αν χρειαστεί, στον παπάκια-ντελιβερά με τη πράσινη γραμμή γιατι τον άλλον τον είδα πολύ αλάνι. Θα σου κάνω, θα σου δείξω, θα σου σκίσω, όλο ιστορία ήτανε.

Το βράδυ με παίρνει τηλέφωνο το παλικάρι παπάκιας-ντελιβεράς για να μου πει το πόρισμα της τροχαίας. Φυσικά η τροχαία δεν βγάζει πορισμα, απλή καταγραφή κάνει, αλλα η καταγραφή έτσι όπως την έκανε, έδινε λάθος 100% στον παπάκια-ντελιβερά! Οδηγός Α ήταν σε δρόμο προτεραιότητας, οδηγός Β ήταν σε ΣΤΟΠ. Τίποτα περισσότερο!

Σήμερα το πρωί πέρασα απο την τροχαία να δώσω συπληρωματική κατάθεση.
Αν και δεν έχω τίποτα να κερδίσω, ούτε τον παπάκια-ντελιβερά τον ήξερα και απο χτες, αλλα πήγα έτσι για το γαμώτο.
Είπα οτι ήμουν σταματημένος, αλλα άφησα ελεύθερη τη διέλευση της οδού ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΑ για να επιτρέψω την κίνηση οχημάτων απο την πάροδο ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ.
Ο παπάκιας-πιτσιρικάς έκανε επικίνδυνη μανούβρα/παράνομη προσπέραση που είχε σαν αποτέλεσμα την σύγκρουση.

Το αστυνομικό όργανο δεν με άφησε να τα γράψω εγώ όλα αυτά, αλλα τα έγραφε μόνος του και δεν έχω ιδέα τι τελικά έγραψε και αν έγραψε τίποτα, αλλα μου είπε οτι δε θα αλλάξει και πολλά στην κατάσταση αφού αυτή παραμένει ως έχει. Οδηγός Α προτεραιότητα, οδηγός Β στοπ.

Τελικά ποιος απόλους φταίει?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποιὸς εἶχε STOP; Ὁ μὼβ ἢ ὁ πράσινος;
UltiMo_ έγραψε:Το αστυνομικό όργανο δεν με άφησε να τα γράψω εγώ όλα αυτά, αλλα τα έγραφε μόνος του και δεν έχω ιδέα τι τελικά έγραψε και αν έγραψε τίποτα, αλλα μου είπε οτι δε θα αλλάξει και πολλά στην κατάσταση αφού αυτή παραμένει ως έχει. Οδηγός Α προτεραιότητα, οδηγός Β στοπ.
Ὅταν δίνεις κατάθεσι δὲν καλεῖσαι νὰ ὑπογράψεις;
Ἀν ναὶ τότε ὑπέγραψες χωρὶς νὰ ξέρεις τὶ ἔχει γράψει;

Ὅταν δίνεις κατάθεσι θὰ πεῖς καὶ θὰ ὑπογράψεις αὐτὰ τὰ ὁποία ἐσὺ θὲς νὰ πεῖς ὄχι ὄτι θέλει ὁ κάθε κρατικὸς ὑπάλληλος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από MacPap »

Ειναι ακριβώς όπως τα λέει ο Haridimos. Και αν σου πει μα μου του τραβάς και αυτουνού μια αναφορά και δεν υπογράφεις.

Επι της ουσία τώρα ΜΠΡΑΒΟ ultimo_ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ που πήγες. ΤΟ έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν. Αν χρειαστεί (πήγαινε και στο δικαστήριο).

Μου έχει τύχει και μένα σε προσωπικό τρακάρισμα όπου έγραψαν τις ίδιες συνοπτικές βλακείες με τις οποίες ούτε λίγο ούτε πολύ με καθιστούσαν υπαίτιο ενώ δεν ήμουν. Σε δική μου παρατήρηση πως αυτά που γράφουν είναι ελλιπή και δεν περιγράφουν το πως είναι η κατάσταση (ετσι όπως την βρήκαν). Η απάντηση ήταν πως έτσι το γράφουν για να καταλάβει ο δικαστής πως ήταν τα οχήματα και πως εκινούντο. Μετά από δική μου άρνηση να υπογράψω (και αφού γίναμε μαλλιά κουβάρια) φτάσαμε στον διοικητή της τροχαίας όπου φυσικά έγραψαν αυτό που ήθελα και όπως το ήθελα και με σωστά ελληνικά. Οχι κινούμενο σε δρόμο μη προτεραιότητος με κατεύθυνση Χ πχ αλλά σταματημένο σε δρόμο μη προτεραιότητος. Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει ο πιτσιρικάς είναι με την ασφάλεια που δεν θα τον πληρώνει. Ας πάει δικαστικά και πιστεύω πως θα δικαιωθεί στο τέλος σίγουρα κάτι θα κερδίσει εν πάσει περιπτώσει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κάνουν κι ἄλλες "ἐξυπνάδες" οἱ τροχαῖοι. Μιὰ φίλη ἦταν σταματημένη κι ἕνας ταρίφας ἔπεσε πίσω της. Οἱ ἀστυνομικοὶ κατέγραψαν τὸ περιστατικὸ ἀλλὰ παρέλειψαν νὰ γράψουν ὄτι ὀ τύπος βρώμαγε κρασίλα. Ἀν τὸν ἔβαζαν νὰ φυσήξει στὸ ἀλκοολόμετρο αὐτὸ θὰ καιγόταν, μεσημέρι ἦταν κι ἕνας Θεὸς ξέρει πόσο εἶχε πιεῖ.

Σὲ ἄλλη περίπτωσι ὁ παθὼν ἐπισήμανε ὄτι στοὺς ἀστυνομικοὺς ὄτι ὀ ὑπαίτιος -ηταν πιωμένος καὶ τοῦ συνέστησαν νὰ μὴν ἀσχοληθεῖ ὲ τὸ θέμα διότι ἀν γραφτεῖ ὄτι ὁ ὐπαίτιος ἦταν πιωμένος ἠ ἀσφαλιστικὴ δὲν θὰ πληρώσει.

Φυσικὰ κάτι τέτοιο εἶναι ψευδές. Ἡ ἀσφαλιστικὴ ὀφείλει, βάσει νόμου, νὰ ἀποζημιώσει τὸν παθόντα καὶ στὴν συνέχεια ἔχει νόμιμο δικαίωμα νὰ ζητήσει τὰ λεφτὰ ἀπὸ τὸν ὐπάιτιο.

Γιὰ ποιὸ λόγο ὅμως οἰ προαναφερθέντες ἀστυνομικοὶ ἀρνήθηκαν νὰ ἀσχοληθοῦν μὲ τοὺς πιωμένους; Μήπως πλησίαζε ἠ ὤρα λήξεως τῆς βάρδιας καὶ θέλανε νὰ ἀποφύγουν τὸν φόρτο ἐργασίας; Μήπως θέλανε νὰ ἀποφύγουν τὸν φόρτο ἐργασίας ἔτσι κι ἀλλιῶς; Μήπως ὁ πιωμένος εἶναι φίλος, γνωστός, φίλος φίλου, ἀδερφὸς φίλου κ.ο.κ.;

Φυσικὰ σὲ τέτοια περίπτωσι ξέρω τὶς δύο μαγικὲς λεξοῦλες τὶς ὁποῖες πρέπει νὰ ἐκστομίσω: παράβασις καθήκοντος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ο λόγος είναι οτι λυπούνται τον υπαίτιο και την ζημιά που μπορεί η αφαίρεση διπλώματος να φέρει.
Έχω αμέτρητες ιστορίες με συναδέρφους αλλα και με εμένα. Με το που βλέπουν επαγγελματικό δίπλωμα δεν σου κάνουν καν αλκοτέστ. Σε αφήνουν να φύγεις
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸν κακομοίρη ποὺ θὰ βρεθεῖ τσαλακωμένος δὲν τὸν σκέφτονται;

Νὰ πάνε στὴν μάνα τοῦ νεκροῦ καὶ νὰ τῆς ποῦν (ἀν ἔχουν τοὺς ἀδένες) τὸν εἴχαμε τσακώσει νὰ ὁδηγεῖ πιωμένος ἀλλὰ δὲν τοῦ 'ξηγήσαμε τ'ὄνειρο διότι τὸν λυπηθήκαμε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τελικά η δικαιοσύνη είναι τυφλή

Δημοσίευση από MacPap »

Κακώς!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”