Αντίο Ελλάδα

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από thanos »

αντιγραφή από το
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/0 ... .html#more

ΑΝΤΙΟ ΕΛΛΑΔΑ
Πριν 6 χρόνια ένα αμάξι μου στέρησε το δικαίωμα να περπατώ, σήμερα δεκάδες αμάξια καθημερινά μου στερούν το δικαίωμα να κινούμε στα πεζοδρόμια με το προσωπικό μου αμαξιδιο.

Θυμάμαι σαν χθες τον γιατρό μετά το ατύχημα μου, να μου λέει ότι η ζωή δεν τελειώνει εδώ, αν και δυσκολεύτηκα να τον πιστέψω κάποια στιγμή τα κατάφερα. Τώρα συνειδητοποιώ ότι κι αυτός ήταν ένας ακόμα άνθρωπος που κορόιδευε.
Έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που άφησα το κελί της πρωτεύουσας και ήρθα να μείνω μόνιμα στην Σύρο με την ελπίδα να κινούμε ευκολότερα, με την ελπίδα να νιώσω λίγο ελεύθερη. Όμως κι εδώ η κατάσταση το καλοκαίρι είναι απελπιστική. Τουρίστες παρκάρουν τα επιβλητικά τους αμάξια πάνω σε πεζοδρόμια για να μπορούν να τα καμαρώνουν από τα μαγαζιά που κάθονται και απολαμβάνουν τον καφέ τους χωρίς να νοιάζονται για τους συνάνθρωπους τους.
Έχω απευθυνθεί επανειλημμένα στην αστυνομία και στο λιμεναρχείο, και η απάντηση;
- Καταλαβαίνουμε κύρια μου θα κάνουμε ότι μπορούμε, έχουμε κι αλλά θέματα να ταχτοποιήσουμε δεν μπορούμε να ασχολούμαστε συνεχεία με αυτό το ζήτημα.
Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ντρεπόμουν που είμαι Ελληνίδα, συγχαρητήρια τα καταφέρατε.
Πριν 3 χρόνια άφησα το κελί της πρωτεύουσας, σε λίγες μέρες θα αφήσω την φυλακή της Ελλάδας.
Μπράβο σας εκεί στην Αστυνομία και στο Λιμεναρχείο της Σύρου. :evil:
Αυτά τα μικρά και καθημερινά είναι που την ποιότητα ζωής των πολιτών
αυτής της χώρας την έχουν γυρίσει δεκαετίες πίσω!


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν ξέρω ἀν εἶναι ἐφικτὸ νὰ βεβαιώνεται παράβαση σὲ ὄλους μηδενὸς ἐξαιρουμένου. Εἶναι πιθανὸ τὰ ἀρμόδια τμήματα νὰ εἶναι ἐλλιπῶς ἐπανδρωμένα. Ἀν προσθέσουμε καὶ τὴν νοοτροπία δημοσίου ... ... τὸ χάσαμε τὸ κορμὶ πατριώτη.

Πάλι θὰ καταλήξουμε στὸ αὐτονόητο συμπέρασμα, τὶ λαὸς εἴμαστε.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από Tassos »

Από την άλλη πλευρά αυτά είναι εύκολα χρήματα στο ταμείο του Δημοσίου με την ευρύτερη έννοια. Άρα θα μπορούσαν να ορίσουν κάποιες κρίσιμες παραβάσεις (κόκκινο, παρκάρισμα σε ράμπα ΑΜΕΑ, παράνομη χρήση της λωρίδας έκτακτης ανάγκης και να βάζουν εύκολα ένα σημαντικό ποσό στο ταμείο).

Εξάλλου το θέμα είναι ότι δε γράφουν κανέναν παρα μόνο όταν τους "κτυπά" μια κρίση εργατικότητας.

Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από enias »

Παίδες... μην το ψάχνετε. Τα νησία έχουν ασυλία γιατι οι παρανομούντες του ΚΟΚ αφήνουν άφθονο χρήμα για να μπορούν τρώνε οι νησιώτες και το χειμώνα.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Στὰ τουριστικὰ μέρη οἱ παρανομοῦντες ἀφήνουν λεφτά ὁπότε μένουν ἀτιμώρητοι.

Στὴν ἑπαρχία οἱ παρανομοῦντες εἶναι συγγενεὶς καὶ σύντεκνοι ὁπότε μένουν ἀτιμώρητοι.

Οἱ συνάδελφοι δὲν τιμωροῦνται ποτέ.

Ἀν βρεθεῖ κανένας λεβέντης ἔνστολος (τὸ λεβέντης συζητιέται, δὲν ξέρω ἀν τὸ αὐτονόητο ἀποτελεῖ λεβεντιὰ) καὶ ἐφαρμόσει τὸ γράμμα τοῦ νόμου σὲ πολιτικό, ἐπιχειρηματία ἢ σελέμπριτι κάποιος δκτὴς ἢ εἰσαγγελεὺς θὰ βρεθεῖ νὰ σώσει τὴν κατάσταση.

Ἀναρωτιέμαι πότε θὰ ἔρθει ἡ ὤρα τῆς καραμπίνας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από manos »

αν χρειαστεις καραμπινα την εχω ετοιμη. εποχη κυνηγιου :lol:
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αντίο Ελλάδα

Δημοσίευση από MacPap »

:biritses -> manos
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”