Αστυνομική παρουσία

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Αστυνομική παρουσία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σαν επαγγελματίας οδηγός, χρειάζομαι συχνά την συνδρομή της τροχαίας. Η πόλη του Βόλου έχει μείνει στο έλεος του θεού. Ο καθένας κάνει ο,τι γουστάρει. διπλοπαρκάρισμα σε δρόμους που απαγορεύεται το παρκάρισμα είναι καθημερινό φαινόμενο και το μόνιμο παρκάρισμα στον λεωφορειόδρομο πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Κάθε βράδυ κυκλοφορεί ένα περιπολικό, το οποίο δεν κάνει τίποτα, και η τροχαία έχει ένα βανάκι το οποίο είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρεις για να σε εξυπηρετήσει.
Όποτε υπάρχει κάποιο περιστατικό και παίρνουμε τηλέφωνο την τροχαία, η μόνιμη απάντηση είναι οτι δεν έχουμε προσωπικό, ενω σε ώρες αιχμής το συνηθέστερο είναι να μην σηκώνουν καν το τηλέφωνο. Ακόμα και σε περιπτώσεις καταγραφής συμβάντος που η παρουσία της τροχαίας είναι απαραίτητη, η απάντηση πολλές φορές είναι οτι το μοναδικό μας αυτοκίνητο είναι στο τάδε χωριό στου διαόλου το πατέρα, και δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε άμεσα.
Όλα αυτά άρχισα να τα αποδέχομαι. λίγο η κρίση, λίγο οι περικοπές, άρχισα να συμμβιβάζομαι με την ιδέα οτι τροχαία ΔΕΝ υπάρχει.

Μέσα σε όλα αυτά, πέρασα μια βόλτα απο την γειτονική λάρισα. με όχημα χωρίς πινακίδες. είχα την άδεια, είχα εκτυπωμένο τον αριθμό της πινακίδας, αλλα ο τσίγκος έκανε 2 βδομάδες να βγει απο την επίσης υπερβολικά υπολειτουργούσα τοπική διεύθυνση μεταφορών.

Πριν καν μπω στην Λάρισα, 11 το βράδυ, στο πρώτο φανάρι, με σταματάει περιπολικό. μου κοιτάει όλα τα χαρτιά, και μου είπε οτι το πρόστιμο είναι 150 ευρώ παρα του οτι είχα όλα τα χαρτιά, και η πινακίδα πρέπει να μπει άμεσα αλλιως δε θα έπρεπε να μετακινώ το αμάξι. μου την χαρήσανε, τους είπα οτι είμαι περαστικός και βολτάρω, και έφυγα. Να σημειώσω οτι στον Βόλο κυκλοφορούσα χωρις πινακίδες για 5 μέρες και δεν μου είπε κανένας κουβέντα.

10 λεπτά αργότερα, φτάνωντας σε μια κεντρική πλατεία, με σταματάνε 2 μηχανές ΔΙΑΣ. Όλη η διαδικασία πάλι απ την αρχή. Τους είπα οτι ΜΟΛΙΣ με σταμάτησαν οι συνάδερφοι τους, κλάφτηκα λίγο, ξαναείδαν τα χαρτιά, τελικα με αφησαν κι αυτοί.
Πάμε με την παρέα, τρώμε, κι ενω συζητούσαμε την υπερβολική παρουσία της αστυνομίας σε σχέση με την γειτονική αδερφή πόλη, βλέπαμε συνεχώς περιπολικά να βολτάρουν αργά με τον φάρο αναμμένο. Μετα απο κανα δίωρο παίρνουμε το δρόμο της επιστροφής. Βγαίνοντας απο την πόλη, με σταματήσαν για αλκοτέστ :astrakia



Θεώρησα οτι όλα αυτά ήταν κάποια σύμπτωση. Ίσως κατι να είχε συμβεί και υπήρχαν έξτρα βάρδιες εκείνο το βράδυ. Το Σάββατο τελικά ξαναβρέθηκα στην Λάρισα, πλέον νόμιμος. Το ίδιο σκηνικό ξανά. περιπολικά και μηχανές παντού. μπαίνοντας σε ένα δρομάκι, μακριά απο το κέντρο, είδα μπροστά μου περιπολικό, βαρέθηκα να τους ξαναντιμετωπίσω, και έστριψα στο πρώτο στενό για να τους αποφύγω. Στο στενό που έστριψα πέτυχα μπροστά μου άλλο περιπολικό :astrakia . τους ακολουθούσα αργά μεχρι που μετα απο 2 στενά, σταματάνε στη μέση του δρόμου, ανοιγουν ξαφνικά και οι 4 πόρτες του οχήματος, και πετάγονται έξω να κάνουν ψαχτήρι σε 2 παιδιά που περπατούσαν στο πεζοδρόμιο. Εγω μην έχοντας δρόμο να περάσω, μου έκανε ένας νόημα "2 λεπτάκια", άρα έσβησα, και τους περίμενα.

Έχω την εντύπωση οτι ο κάτοικος της Λάρισας έχει αυξημένη την αίσθηση ασφάλειας. Παντού κυκλοφορούν φάροι αναμμένοι. Η απορία μου είναι, γιατι τόση διαφορά ανάμεσα στις "ξαδερφες πόλεις"; εκεί δεν τους έχει χτυπήσει η κρίση;
Σε άλλες πόλεις τελικά τι γίνεται; μήπως ο Βόλος είναι η μόνη "μπάτε σκύλοι αλέστε" πόλη;


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Αστυνομική παρουσία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Καθαρά θέμα Διοικητού και Δημάρχου. Αν ο Δήμαρχος λέει αφήστε τους ήσυχους, τότε και η ΕΛ.ΑΣ. κάνει την πάπια. Αν ο Δήμαρχος πιέζει, τότε και αυτοί δουλεύουν. Θυμάμαι στο νησί, ότι η εντολή του Δημάρχου ήταν αφήστε τους ντόπιους, που είναι ενήλικοι, ήσυχους. Έτσι, λοιπόν, έγραφαν σωρηδόν τους καθηγητές και τους μαθητές μας με τα παπάκια και οι ντόπιοι περνούσαν άνετα. Θυμάμαι μια φορά ότι σταμάτησαν έναν συνάδελφο για κράνος 100m από το σπίτι του. Σταμάτησε στο Super Market, ψώνισε κάτι και δεν το φόρεσε το κράνος για τα 100-150m μέχρι να παρκάρει. Του έκοψαν κλήση, ενώ την ίδια στιγμή, μπροστά τους περνούσαν ντόπιοι με την παντόφλα, χωρίς πινακίδες στα μηχανάκια κτλ. Μάλιστα, έναν ντόπιο τον σταμάτησαν, αφού το μηχανάκι έκανε τρομερό θόρυβο, δεν είχε πινακίδες, ενώ ο ίδιος κυκλοφορούσε με βερμούδα, φανέλα και παντόφλες. Τον άφησαν με την διαβεβαίωση ότι θα πάει να τους φέρει το κράνος να το δουν. Πήγε απέναντι, στην καφετέρια, έφερε ένα κράνος και τον άφησαν επιτόπου, επαναλαμβάνω, ΧΩΡΙΣ πινακίδες. Και το Λ.Σ. το ίδιο. Στο λιμάνι μου έκαναν μια φορά παρατήρηση γιατί πήρα τηλέφωνο με το κινητό έναν φίλο να μου κατεβάσει τα κλειδιά του σπιτιού μου (τα αφήναμε, όταν ερχόμασταν Αθήνα, μήπως συμβεί τίποτε και χρειαστεί να ανοίξουν την πόρτα), ένα τηλέφωνο ούτε 10s δηλαδή, την στιγμή που οι ντόπιοι, διπλά τους, έμπαιναν ανάποδα στους μονοδρόμους (έχουν κάνει χάραξη στο λιμάνι), ακράνωτοι, χωρίς πινακίδες, να μπαίνουν στο πεζόδρομο (έχουν χαράξει και τέτοιο) κτλ.

Συμφωνία με Δήμαρχο, λοιπόν, και εντολή άνωθεν.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”