Ασυλία στους ντόπιους

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Ασυλία στους ντόπιους

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πρὶν μερικὲς μέρες εἴχα μιὰ συζήτηση περὶ ὁδηγήσεως στὴν ἐπαρχία. Κάποιος εἶχε πάει στὸ χωριό του, τὸ βράδυ ἤταν σὲ μιὰ ταβέρνα τῆς περιοχῆς καὶ στὴν παρέα βρέθηκε ἕνας ἀστυνομικὸς.

Σὲ σχετικὴ συζήτηση ὁ ἀστυνομικὸς εἶπε: ἐδὼ γράφουμε μόνο ἀθηναίους.

Αὐτὰ εἶναι τὰ κακὰ τῆς ἐντοπιότητας τῶν ἀστυνομικῶν. Ὁ ἕνας εἶναι ξάδερφος, ὀ ἄλλος φίλος, ὁ παράλλος κουμπάρος καὶ ἡ ἀνομία βασιλεύει, ὄχι μόνο στὴν ὁδήγηση ἀλλὰ καὶ σὲ ἄλλους τομείς.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Γράφουμε μόνο αθηναίους

Δημοσίευση από erling »

Επειδή δεν είμαι καθόλου τοπικιστής, μάλλον το σωστό θα ήταν "εδώ δεν γράφουμε ντόπιους" γιατί πιστεύω πως και Κρητικούς θα γράφουν, όπως και Λαρισαίους....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Γράφουμε μόνο αθηναίους

Δημοσίευση από MacPap »

:applause -> erling
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ασυλία στους ντόπιους

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὁ ἕνας εἶναι ξάδερφος, ὀ ἄλλος φίλος, ὁ παράλλος κουμπάρος
Κι εγώ στην επαρχία μένω αλλα δεν έχω ούτε ξάδερφο ούτε αδερφό ούτε κουμπάρο στο Βόλο
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ασυλία στους ντόπιους

Δημοσίευση από enias »

Από την εμπειρία μου αρχικά κοιτάνε πινακίδα. Μετά μερικοί ρωτάνε από που είσαι, γιατί δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις αγοράς μεταχειρισμένου με αθηναϊκές πινακίδες από ντόπιο. Εννοείται βέβαια, οτι ντόπιο ιατρό και δικηγόρο δεν γράφουν ποτέ. Τους φοβούνται! :lol:
Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Ασυλία στους ντόπιους

Δημοσίευση από trip73p »

Κάποτε βρέθηκα σε 1 γάμο στην Κρήτη.Στο αυτοκίνητο κουβαλούσα τον πατέρα του γαμπρού,πολύ γνωστό ανθρωπο στην περιοχή και με γνωριμίες με τον εκεί διοικητή της αστυνομίας.
Γίνεται ο γάμος και ξεκινάμε να πάμε στο γλέντι.Στο δρόμο μας σταματάνε (τοπική αστυνομία)για ελενχο. Σταματάω το αυτοκίνητο,βλέπουν μέσα ποιος είναι,(το αυτοκίτητό μου τότε με πινακίδες Καβάλας), μας χαιρετάνε,στα δικάς σας κτλ..., και φευγουμε.
Μερικές ώρες αργότερα πηγαίνω πίσω στο χωρίο εχοντας πάλι στο αυτοκίνητο τον ίδιο κύριο.Λίγο παρακάτω,αλλά σε άλλο σημείο πάλι μας σταματάνε,οι ίδιοι,τους χαιρετάμε χωρις να σταματήσω τελείως(νόημα από το οργανο να φύγουμε).
Η πλάκα είναι ότι πήγα μέχρι κάποια χιλίομετρα παραπέρα σε 1 χωρίο και μετά επέστρεφα μόνος μου.Σαν νέος τότε στον γάμο είχα καταναλώσει αρκετή ποσότητα αλκοολ. Τόση που εαν με σταματάγαν θα μου έπερναν και τα σωβρακα...
Και με σταματάνε πάλι,3 φορά, στο κατέβασμά μου για να συνεχίσω το γλέντι.
Πάλι εσύ? μου είπαν.Τους ευχήθηκα πάλι,μου είπαν να προσέχω γιατι πρέπει να με καταλαβαν οτι τα εχω ψιλοκοπανίσει και εφυγα!

Σαν νέοι κάνουμε λάθη 1 από αυτά είναι να πίνουμε και να οδηγούμε.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”