Αν ήμουν τροχονόμος

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κατὰ τὸ γνωστὸ "ἀν ἤμουν πρωθυπουργὸς" ἀς γράψουμε γιὰ τὸ "ἀν εἴμασταν τροχονόμοι".

Δίκυκλα
Συνήθως οἰ ἔλεγχοι περιορίζονται στὸ κράνος (ἀν φορὰς κράνος δὲν σὲ σταματοῦν) καὶ στὰ ἔγγραφα. Πόσοι τροχονόμοι κοιτάν τὰ φώτα; Τέτοιες ἐλλείψεις ὑπάρχουν σὲ μικρὰ δίκυκλα, οἰ μεγάλες μηχανὲς εἶναι προσεγμένες καὶ περιποιημένες. Ἀλλὰ πολλὰ μικροῦ κυβισμοῦ ἔχουν τὰ χάλια τους. Φώτα χαλασμένα, πινακίδες ἀνύπαρκτες ... ...

Ἐπιπλέον ἡ πινακίδα εἶναι εἶτε ἀνύπαρκτη εἶτε κρυμμένη. Μὲ ἐμένα τροχονόμο δὲν θὰ περνούσαν καλά.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ναι αν σου έλεγε εσένα ο διοικητής σου, να γράψεις σήμερα 20 κράνη και 20 ζώνες, σιγά μην έχανες χρόνο με φώτα και πινακίδες..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁδηγοὶ λεωφορείων
Μερικοὺς μερικοὺς (τοὺς ὁποίους χαρακτηρίζω ἐγκληματίες) θὰ τοὺς εἴχα %#@#%@#$@#. Μπαίνεις μὲ πολιτικὰ (ἄντερ κάβερ), "παίρνεις μάτι" καὶ ἀρχίζει τὸ γράψιμο: παράνομη χρήση κινητοῦ τηλεφώνου, παραβίαση κόκκινου, κακὲς ἀλλαγὲς λωρίδας κ.ο.κ..
Οἱ ἐπιβάτες δὲν εἶναι μεταφερόμενα κρέατα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Αν ήμουν τροχονόμος...

Όλη την τσογλαναρία με μηχανάκια χάρβαλα (όχι πινακίδες, όχι φλας και φώτα, με εξατμίσεις-σουραύλια που ξυπνούν και πεθαμένους, και εννοείται με χρήστες χωρίς κράνος) κάθε μέρα θα τους είχα ξεσκίσει στην κλήση. Έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα και οι αρμόδιοι αλαζονικώς δεν ασχολούνται μαζί του.
Αλήθεια, γιατί η τροχαία δεν στήνεται έξω από ένα σχολείο (λύκειο) να δει τι όντως γίνεται;
Ούτε βέβαια οι ταξιτζήδες θα ξέφευγαν από συνεχείς ελέγχους, γιατί ορισμένοι είναι να σε φυλάει ο Θεός από αυτούς.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Ναι αν σου έλεγε εσένα ο διοικητής σου, να γράψεις σήμερα 20 κράνη και 20 ζώνες, σιγά μην έχανες χρόνο με φώτα και πινακίδες..
Μία διαταγὴ πρέπει νὰ ἔχει κάποιο νομικὸ ἔρεισμα διαφορετικὰ εἶναι ἀπαράδεκτη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Αν ήμουν τροχονόμος

Δημοσίευση από Tassos »

Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Ναι αν σου έλεγε εσένα ο διοικητής σου, να γράψεις σήμερα 20 κράνη και 20 ζώνες, σιγά μην έχανες χρόνο με φώτα και πινακίδες..
Μία διαταγὴ πρέπει νὰ ἔχει κάποιο νομικὸ ἔρεισμα διαφορετικὰ εἶναι ἀπαράδεκτη.
Ποιος είπε ότι η εντολή αυτή είναι γραπτή; Θα μπορεί να είναι στο προφορικό και εξίσου υποχρεωτική να εκτελεστεί - αλλιώς οι βάρδιες του οργάνου θα αλλάξουν προς το χειρότερο. Λέμε τώρα ένα σενάριο υποθετικό που σίγουρα σε συμβαίνει στην Ελλάδα αλλά μπορούμε να το σκεφτούμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”