[Διάσπαση] Κρατική ανεπάρκεια (Φλώρινα, Ιανουάριος 2011)

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

[Διάσπαση] Κρατική ανεπάρκεια (Φλώρινα, Ιανουάριος 2011)

Δημοσίευση από xrisa »

enias έγραψε:"Η γυναίκα στο τιμόνι είναι κίνδυνος". Αντιλήψεις παλιές και βαθεία ριζωμένες πλέον στον DNA των ανθρώπων. Λάθος όμως διότι δεν στηρίζονται πουθενά. Αντιθέτως οι στατιστικές των ασφαλιστικών εταιριών, δείχνουν το ακριβώς αντίθετο. Στα περισσότερα ατυχήματα, εμπλέκονται άντρες οδηγοί.

Το γεγονός είναι οτι λόγω των αντιλήψεων, οι γυναίκες πάντα γίνονται πιο νευρικές στο τιμόνι όταν κάθεται άντρας δίπλα τους, ίσως γιατί αισθάνονται οτι δίνουν εξετάσεις δίχως τέλος. Περιμένουν οτι ο άντρας κάποια στιγμή κάτι θα σχολιάσει αρνητικά, οτι σε κάτι θα της κάνει παρατήρηση οτι δεν κάνει καλά. Και φυσικά, σκεφτείτε μόνοι σας το γιατί, θεωρείται θεμιτό ένας άντρας να σχολιάσει τον τρόπο που οδηγεί γυναίκα, ενώ το ανάποδο... είναι casus belli!!! :lol:

Καμιά φορά σκέφτομαι τι θα γίνονταν αν οι γυναίκες αποφάσιζαν να ανοίξουν το στόμα τους για τον τρόπο που οδηγούν οι άντρες. Και το λέω αυτό, όχι για να υπερασπιστώ τις γυναίκες (δεν έχω κανένα λόγο, άντρας είμαι άλλωστε) αλλα γιατί δεν έχω δει πότε στη ζωή μου γυναίκα να κάνει καγκουριές με το αυτοκίνητο, άλλα έχω δει πολλές ταλαίπωρες, συχνά ακόμα και παντρεμένες με παιδιά, να υπομένουν το βασανιστήριο του συζύγου-κάγουρα οδηγού. Πιο πολύ λυπάμαι τα βλαστάρια τους... :cry:
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον enias, πάντα αυτό παθαίνω όταν ταξιδεύω με το δικό μου αυτοκίνητο και έχω συνοδηγό τον άνδρα μου.
Ειδικότερα σήμερα που είχα ατύχημα στον πάγο- ευτυχώς που δεν ήταν μαζί μου- αλλά άκουσα την κριτική και το μάθημα στο σπίτι.
Ένα χιλιόμετρο με τις πόρτες πήγαινα σε μαύρο πάγο.η ταχύτητα μου δεν ξεπερνούσε τα 60-70km/h αν και είχε ειδοποιηθεί από την τροχαία η ΔΕΣΕ να βγάλει αλατιέρες από τις 6:00 το πρωί το ατύχημα το είχα στις 10:00 και ακόμα αλατιέρα δεν είχε περάσει, αλλά ούτε περιπολικό είχε βγάλει η Τροχαία για ενημέρωση των οδηγών αφού χιόνια δεν είχαμε, τουλάχιστον μετά από μένα άλλα τρία αυτοκίνητα έπαθαν το ίδιο.
Κράτησα την ψυχραιμία μου, άφησα γκάζι και φρένα, ούτε για αστείο αυτά, και κατάφερα με ανάποδα κοφτά τιμόνια να το κρατήσω στον δρόμο, όμως για να μην πέσω στα αυτοκίνητα που είχα στο ρεύμα μου προτίμησα την μπαριέρα, αποτέλεσμα το πίσω flash και λίγο απο το αριστερό φτερό τσαλακώθηκαν άσχημα, φτερό νέο, συν τα σχετικά 600 ευρώ.
Η κόρη μου και εγώ τίποτα, ούτε γρατσουνιά, ούτε κούνημα, ακόμα και όταν χτύπησα με το πίσω μέρος πάνω στο γύρισμα στην μπαριέρα.
Παρ΄όλα αυτά τα άκουσα για την ανικανότητα μου, εννοείται ότι η ζημιά θα πληρωθεί από τον δικό μου μισθό.

ΥΓ Το αυτοκίνητο μου έχει πίσω κίνηση, είναι το πρώτο ατύχημα που έχω από την ημέρα που οδηγώ, και ο Δήμαρχος Φλώρινας με προέτρεψε να ζητήσω αποζημίωση από την ΔΕΣΕ...αυτααααα....


xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από xrisa »

enias έγραψε: ΥΓ Κουράγιο Χρύσα, ο πάγος δεν είναι και απο τις πιο εύκολες συνθήκες. Τα αυτοκίνητα είναι φτιαγμένα για το στεγνό. Για τον πάγο, βγήκαν τα έλκηθρα!
Αν είχε μεριμνήσει η Τροχαία να ενημερώσει τους οδηγούς για το φαινόμενο, ούτε εγώ ούτε κάποιος από τους άλλους οδηγούς θα πάθαινε κάτι, μη πω για τους ανευθυνο-υπεύθυνους της ΔΕΣΕ, αυτοί θα τα ακούσουν αύριο πρωί - πρωί, ο προϊστάμενος τους δηλ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από MacPap »

Χρύσα τελικά τι έγινε τους τα έψαλες?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από xrisa »

MacPap έγραψε:Χρύσα τελικά τι έγινε τους τα έψαλες?
Σήμερα πρωί -πρωί, ο μεν διοικητής της Τροχαίας μου είπε ότι δεν μπορώ να βάλω περιπολικά σε όλο το οδικό δίκτυο, λογικό μες]ν αλλά... ο δε υπεύθυνος της ΔΕΣΕ στον Νομό, πήγε να με βγάλει τρελλή, βέβαια όσοι με ξέρετε είμαι όντως, ο δυστυχής δεν ήξερε σε ποια έπεσε!!!!!!
Με λίγα λόγια μου είπε ότι την ημέρα που είχα το ατύχημα είχε βγει η αλατιέρα στο επίμαχο σημείο από τις 7:30 το πρωί, εγώ είχα το ατύχημα στις 9:45 φυσικά ούτε ίχνος αλατιού, έγινε το "έλα να δεις" Κώστα, φυσικά ενημέρωσα αμέσως τον Διοικητή της Τροχαίας για τα λεγόμενα του.
Το κερασάκι στην τούρτα ενώ λεγόταν όλα αυτά, άλλο ένα Αθηναϊκό αυτοκίνητο, σήμερα το πρωί όλα αυτά. έπαθε ότι και εγώ με την διαφορά ότι τούμπαρε με δυο κοπέλες μέσα, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΒΓΗΚΕ Η ΑΛΑΤΙΕΡΑ, τώρα εγώ θα φταίω αν βάλω καμιά βόμβα?
Με συμβούλευσε ο Τάσος Μαρκουίζος να προσφύγω νομικά κατά της υπηρεσίας αυτής και μου είπε ότι θα μπορούσα να πάθω χειρότερα από την απώλεια μόνο του πίσω δεξιού φτερού, τελικά 850 ευρώ το κουστούμι.
Εις υγείαν του υπεύθυνου της ΔΕΣΕ Φλώρινας, αλλά αυτή την εβδομάδα θα φάει το κράξιμο της ζωής του από τα τοπικά ΜΜΕ
Ξέχασα να πω ότι πρότεινα στον Διοικητή να βοηθήσουμε και να πιέσουμε όλοι ώστε να προμηθευτούμε για τα επικίνδυνα σημεία από τον παγετό τα ειδικά σήματα πινακίδες με τα πορτοκαλί φανάρια να αναβοσβήνουν όταν έχουμε δυσμενή καιρικά φαινόμενα, αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για να έχουμε περιπολικά.
Εχει τέτοια στην Εγνατία λίγο πριν την έξοδο στην ΕΟ Αθηνών - Θεσσαλονίκη στο Κλειδί Ημαθίας.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από MacPap »

Αν θες βοήθεια και μπορούμε να βοηθήσουμε σφύρα ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από xrisa »

MacPap έγραψε:Αν θες βοήθεια και μπορούμε να βοηθήσουμε σφύρα ;)
Η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει, ήδη οι βόμβες μπήκαν, είναι θέμα ημερών να εκραγούν!!!! ;)
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από enias »

ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΠΥΡΗΝΩΝ ΤΟΥ odigein! :twisted:
Αινείας
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από xrisa »

enias έγραψε:ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΠΥΡΗΝΩΝ ΤΟΥ odigein! :twisted:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από athanatos »

Για σοβαρευτείτε λίγο, μη μας πάνε μέσα πισθάγκωνα δεμένους. :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: H συμπεριφορά των γυναικών πίσω από το τιμόνι

Δημοσίευση από erling »

Χρύσα, μία συμβουλή.
Αν αποφασίσεις να κινηθείς νομικά τότε να κινηθείς εναντίων του προϊσταμένου και του υπευθύνου, όχι μόνο γενικά κατά της υπηρεσίας.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”