Ατιμωρησία μεταναστών

Έχετε να κάνετε παράπονα προς τις αρχές? Εδώ είναι ο χώρος γι'αυτό...
Απάντηση
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από enias »

Χθες έγινα μάρτυρας μιας σκηνής αστυνομικού ελέγχου σε κεντρική περιοχή του κέντρου της Αθήνας, γνωστή για την εγκληματικότητα της. Ενω περίμενα κάποιον δικό μου στην άκρη του δρόμου πεζός, μπροστά μου στο φανάρι σταματά ένας νεαρός πάνω σε μηχανάκι με μια κοπέλα πίσω του. Ο νεαρός φορούσε κράνος, η κοπέλα όχι. Ενω το φανάρι είναι ακόμα κόκκινο, φτάνει μια μοτοσυκλέτα με δυο αστυνομικούς της ΔΙΑΣ που... απλά τον κοιτάνε. Σε δευτερόλεπτα φτάνει απο πίσω άλλη μια μοτοσυκλέτα της ΔΙΑΣ, οπου ο οδηγός της τον κοιτάει και του λέει "Κάνε στην άκρη λίγο". Οπως καταλάβατε... τα αυτονόητα... έλεγχος. "Την έφαγε την κλήση", σκέφτηκα. Ο αστυνομικός του ζητάει τα χαρτιά του και εκεί παρατηρώ και εγώ απο κοντινή απόσταση που ήμουν, οτι ο νεαρός έχει διαβατήριο με τον γνωστό αετό επάνω (Αλβανία). Μετά ακούω τον αστυνομικό να του λέει "Δεν έχεις πινακίδα, πρέπει να έχεις πινακίδα". "Παράξενο" σκέφτηκα, γιατί ενω δεν είχα οπτική επαφή με το πίσω μέρος της μηχανής (σκούτερ για την ακρίβεια) φαινόταν να έχει πινακίδα. Ξαφνικά φτάνει το πρόσωπο που περιμένω και πάω να περάσω το δρόμο απέναντι, οπότε και γεμάτος περιέργεια ρίχνω μια ματιά στην πινακίδα της μηχανής, και τι βλέπω; Ο νεαρός έχει πινακίδα, αλλα δεν είναι ελληνική. Έχει όμως τοποθετήσει ένα αυτοκόλλητο, το γνωστό χρώματος μπλε με το GR και τα αστεράκια της Ε.Ε. που έχουν όλες οι πινακίδες αυτοκινήτων και μηχανών απο 2005 και μετά.

Στάθηκα κανα δυο δευτερόλεπτα ακόμα να δω την κατάληξη του θέματος και προς απογοήτευσή μου βλέπω τους αστυνομικούς να τον αφήνουν να φύγει. Τελικά βέβαια, δεν κατάλαβα αν τουλάχιστον του έκοψαν κλήση για το κράνος, αλλα για το μηχανάκι δεν έκαναν απολύτως τίποτα.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η κυκλοφορία μηχανής απο την Αλβανία και για πόσο καιρό και αν το παιδί ήταν μόνιμος κάτοικος ή οχι. Απο τα λόγια του αστυνομικού και αν κατάλαβα ή άκουσα καλά, ο νεαρός είχε υποπέσει σε παράβαση και μονο που δεν την είχε αλλάξει.

Αυτό που ξέρω όμως σίγουρα, είναι οτι το να έχεις πινακίδα απο μια χώρα και να βάζεις σηματάκι απο άλλη χώρα, είναι και αυτό παράβαση και ίσως, δεν ξέρω, να λέγεται και παραποίηση πινακίδας.

Πάντως ο νεαρός αλβανός, έφυγε με 3 παραβάσεις χωρίς τιμωρία ή με μια κλήση για κράνος (αν την έκοψαν κι αυτή, δεν κατάλαβα. Είδα κάποιον να γράφει κάτι αλλα θα μπορούσε να είναι και το φύλλο ελέγχου).

Να σημειώσω σε αυτό το σημείο, οτι πρίν πολλά χρόνια την εποχή που ήμουν φοιτητής στην Ιταλία και στις διακοπές μου επι ελληνικού εδάφους χρησιμοποιούσα ενα αυτοκίνητο με ιταλικές πινακίδες, παρενοχλήθηκα αρκετά απο έναν αστυνομικό στην περιοχή του Λυκαβηττού ο οποίος μου φαιρόταν σαν να είχε πιάσει μεγαλολαθρέμπορο, και μου έλεγε οτι κανονικά έπρεπε να μου το κατάσχει και να περάσω τελωνείο. Η Ιταλία είναι μέλος της Ε.Ε. πρίν απο εμάς, η Αλβανία δεν την βλέπει την Ε.Ε. ούτε με το κυάλι.

Αυτο προς γνώσιν και συμμόρφωσιν των όργανων της τάξεως.

Τα συμπεράσματα, δικά σας.


Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ τῆς ἄντρες τῆς ΔΙ.ΑΣ ΔΕΝ εἶναι τροχονόμοι. Κυνηγάνε ἐπικίνδυνους ἐγκληματίες.

Ὄσον ἀφορὰ τὸ μηχανάκι ἔλεγξαν ὄτι εἶναι δικό του. "Κόψανε φάτσα" ὄτι δὲν εἶναι κανένας μαφιόζος (ἀλλιῶς θὰ τοῦ κάνανε σωματικὸ ἔλεγχο), βεβαιώθηκαν ὄτι δὲν εἶναι κλεμένο τὸ μηχανάκι καὶ τὰ ὑπόλοιπα τὰ ἄφησαν γιὰ τοὺς τροχαίους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από enias »

Εντάξει, εγω μπορώ να δεχτώ οτι οι αρμοδιότητες είναι χωρισμένες και καλώς τις έχουν έτσι, αλλά το βρίσκεις σωστό να τον αφήνουν να φύγει γιατί δεν είναι αρμοδιότητα τους;

Με αυτή τη λογική, αν η τροχαία πετύχει σε μπλόκο τον Παλαιοκώστα, τότε πρέπει να τον αφήσει να φύγει αφου "δεν είναι δουλειά της τροχαίας". Κανονικά, στη συγκεκριμένη και κάθε παρόμοια περίπτωση, θα έπρεπε να φωνάξει επι τόπου την τροχαία. Το οτι δεν το έκανε δεν είναι λόγω χωρισμένων αρμοδιοτήτων, αλλα προφανώς απο αδιαφορία (κατι σαν το "χεστήκαμε, δεν είναι δική μας δουλειά").

Κι αν το μηχανάκι ήταν κλεμμένο απο την Ελλάδα; Έτσι η ΕΛΑΣ δίνει και ενα μήνυμα στον αλβανό πιτσιρικά που δεν ήταν πάνω απο 21 ετών, οτι όταν μεγαλώσει, μπορεί να κλέψει ενα αμάξι απο την Αθήνα να του βιδώσει μια αλβανική πινακίδα και να το κυκλοφορεί ανενόχλητος. :applause
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από rasPUTIN »

enias έγραψε:Εντάξει, εγω μπορώ να δεχτώ οτι οι αρμοδιότητες είναι χωρισμένες και καλώς τις έχουν έτσι, αλλά το βρίσκεις σωστό να τον αφήνουν να φύγει γιατί δεν είναι αρμοδιότητα τους;
Εἶναι γεγονὸς ὄτι ὁ ἔλεγχος θὰ μποροῦσε νὰ εἶναι πολὺ πιὸ ἐξονυχιστικός. Νὰ κατεβάσουν τὸ ζευγάρι, νὰ γίνει σωματικὸς ἔλεγχος, νὰ πάνε στὸ τμήμα γιὰ περαιτέρω ἔλεγχο (μὴν τυχὸν καὶ ἐκκρεμεῖ κάποιο ἔνταλμα συλλήψεως ἢ ἐρήμην καταδίκη ἢ ἔχει διαταχθεῖ βίαιη προσαγωγὴ ὤστε νὰ καταθέσουν σὲ κάποια δίκη), νὰ φέρουν σκύλο νὰ ψάξει γιὰ ναρκωτικά, ἐκρηκτικὰ κ.ο.κ..
Θὰ ἤταν γ*μ*τος ἔλεγχος ἀλλὰ σκέψου ὄτι κάθε βάρδια θὰ ἔκανε τὸ πολὺ ἕνα ἔλεγχο.
Ἐστιάζουν στὴν βαρύνουσα ἐγκληματικότητα, τὸ κράνος, τὴν κάρτα καυσαερίων κ.ο.κ. τὰ ἀφήνουν γιὰ τὴν Τροχαία.

Φαντάσου ὄτι ὄση ὤρα ἀναλώνεται σὲ κράνος, πινακίδα κ.ο.κ. νὰ προσπεράσουν 4-5 κουμπουροφόροι.
enias έγραψε:Με αυτή τη λογική, αν η τροχαία πετύχει σε μπλόκο τον Παλαιοκώστα, τότε πρέπει να τον αφήσει να φύγει αφου "δεν είναι δουλειά της τροχαίας". Κανονικά, στη συγκεκριμένη και κάθε παρόμοια περίπτωση, θα έπρεπε να φωνάξει επι τόπου την τροχαία. Το οτι δεν το έκανε δεν είναι λόγω χωρισμένων αρμοδιοτήτων, αλλα προφανώς απο αδιαφορία (κατι σαν το "χεστήκαμε, δεν είναι δική μας δουλειά").
Δὲν εἶναι ἴδια ἠ λογική. Στὴν περίπτωση τῆς ΔΙ.ΑΣ. προσπερνάνε τὰ μικρὰ κυνηγώντας τὰ μεγαλύτερα. Στὴν περίπτωση τοῦ Παλαιοκῶστα ψάχνουν γιὰ μικρὰ καὶ πέφτουν σὲ κάτι μεγάλο.

Μήπως νὰ βγάλουμε τὴν Ε.Κ.Α.Μ. νὰ γράφει τοὺς δικυκλιστὲς γιὰ κράνος, πινακίδα;
enias έγραψε:Κι αν το μηχανάκι ήταν κλεμμένο απο την Ελλάδα; Έτσι η ΕΛΑΣ δίνει και ενα μήνυμα στον αλβανό πιτσιρικά που δεν ήταν πάνω απο 21 ετών, οτι όταν μεγαλώσει, μπορεί να κλέψει ενα αμάξι απο την Αθήνα να του βιδώσει μια αλβανική πινακίδα και να το κυκλοφορεί ανενόχλητος. :applause
Ἀπό ὄτι ξέρω ἐλέγχουν ἀν τὸ ὄχημα εἶναι κλεμένο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από enias »

Δεν είναι λογική το "αφήνω τα μικρά", γιατί τότε δημιουργούνται άλλα προβλήματα. Αν ένας πιάνει κάποιον για κάτι που είναι δραστηριότητα άλλου, τότε φωνάζει αυτόν τον άλλον (Τροχαία) στο παράδειγμα, η οποία τσακίζεται να πάει στο εν λόγω μέρος και η ΔΙ.ΑΣ φεύγει και πάει να πιάσει τους δικούς της. Έτσι πρέπει να δουλεύει. Οτι τον αφήσανε, τι σημαίνει; Μην κουράσουν τους συναδέλφους. Ας καταλάβουν επιτέλους οτι δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι, λειτούργημα κάνουν.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως έτσι πληροφοριακά στην Γερμανία δεν υπάρχει τροχαία υπάρχει μόνο αστυνομία και επιλαμβάνεται των πάντων. Πράγμα που δεν είναι ιδιαίτερα κακό μιας και έχει αρμοδιότητα για τα πάντα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ατιμωρησία μεταναστών

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Πάντως έτσι πληροφοριακά στην Γερμανία δεν υπάρχει τροχαία υπάρχει μόνο αστυνομία και επιλαμβάνεται των πάντων. Πράγμα που δεν είναι ιδιαίτερα κακό μιας και έχει αρμοδιότητα για τα πάντα.
Και στην Ιταλία έτσι είναι, αν και υπάρχει και αστυνομία εθνικών οδών και κάποια τμήματα για συγκεκριμένες έρευνες όπως δίωξη ναρκωτικών και δίωξη Μαφίας.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παράπονα προς τις αρχές...”