Επιτέλους γράψανε!

Θέλετε να δώσετε συγχαρητήρια για κάτι που είδατε να γίνεται κάντε το εδώ...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Επιτέλους άκουσα περιστατικό που τροχαίος σε περιπολία σταμάτησε περαστικό που παρανόμησε. Το κλασσικό που λέμε όλοι οτι ποτέ δεν γίνεται.. έγινε!
Δυστυχώς όμως έγινε στον καλύτερο μου φίλο, άρα, συναισθήματα ανάμεικτα..

Ο απρόσεκτος και αφηρημένος φίλος μου λοιπον, (ο οποίος είναι απο τους καλύτερους οδηγούς που έχω γνωρίσει) πάρκαρε στο κέντρο του Βόλου, πάνω σε κεντρικό δρόμο, ακριβώς κάτω απο το φανάρι. Βράδυ χωρίς κίνηση για να ψωνίσει σουβλάκι. Αμέσως το μετάνιωσε οτι πάρκαρε τόσο άθλια, και αφού είδε μια θέση κάπως καλύτερη απέναντι, ξεκίνησε για απέναντι έχοντας το κινητό στο αυτί. Όμως είχε ανάψει κόκκινο (είχε παρκάρει ακριβώς κάτω απο το φανάρι και δεν το έβλεπε) και απο τον κάθετο δρόμο με το πράσινο κατέβαινε ο τροχαίος ο οποίος δεν πίστευε στα μάτια του. Βέβαια ίσως το θέαμα που αντίκρισε να ήταν πολύ χειρότερο απο οτι ήταν στα αλήθεια, αλλα το γεγονός είναι οτι αυτοκίνητο πέρασε με κόκκινο με το κινητό στο αυτί.
Στέκεται λοιπον δίπλα του και αρχίζει να του φωνάζει, μα τι είναι αυτά που κάνεις κτλ κτλ. Αποτέλεσμα, κόκκινο 700 ευρώ, 100 ευρώ και ζώνη 350 ευρώ. Και τα τρία έχουν και αφαίρεση διπλώματος. Μετα απο ένα διάλογο κλασσικό των ημερών "γράψε όσο θες, δεν έχω φράγκο" τελικά τον έγραψε μόνο για ζώνη, 100 ευρώ και 30 μέρες αφαίρεση διπλώματος.

Βέβαια θα μου πείτε... Επιτέλους έγινε... τι έγινε επιτέλους? μια τρύπα στο νερό....


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από MacPap »

Yes διότι το φιλαράκι σου τώρα θα θυμάται πως την γλύτωσε με 100 και θα το διακωμωδεί κιόλας σε λίγο καιρό. Αν έτρωγε και τα υπόλοιπα θα θυμόταν να μην ξανακάνει βλακείες...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀν θεωρήσουμε τὸ μὴ χείρον βέλτιστο τότε ὄντως κάτι ἔγινε.

Ἀλλὰ τὸ φιλαράκι τοῦ _UltiMo καθάρισε μὲ 100 εὐρώ, ἄλλος θὰ παραβιάσει τὸν μισὸ ΚΟΚ καὶ θὰ καθαρίσει μὲ 200, ἀν εἶναι κολλητὸς θὰ μείνει ἀτιμώρητος.

Γι'αὐτὸ ἔχουμε αὐτὰ τὰ χάλια.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από Tassos »

Κρίμα γιατί αυτό που είπε ο UltiMo_ είναι αλήθεια. Είναι άσχημο κάποιος ο οποίος είναι καλός οδηγός να τρώει για μια στιγμιαία αβλεψία κλήση και ιδιαίτερα καθώς πήγαινε να διορθώσει κάτι που ήταν λάθος. Αν είχε παρκάρει παράνομα δε θα είχε συμβεί κάτι από τα παραπάνω. Και είναι άσχημα να βλέπεις την ίδια στιγμή να συνεχίζονται αμείωτες οι παραβάσεις.

Πάντως για τη ζώνη αν κάποιος τη φοράει συνειδητοποιημένα τότε τη φοράει κυριολεκτικά συνέχεια εφ' όσον η μηχανή είναι αναμμένη. Εγώ έχω κοντέψει να βάλω ζώνη για να διασχίσω ένα περιφραγμένο αγρόκτημα.

Επίσης θα ήθελα να έβλεπα τη χρονική κατανομή των κλήσεων. Πακέτα 20 ή 30 κλήσεων σε ισάριθμα λεπτά δείχνουν εισπρακτική διάθεση, μεμονωμένες κλήσεις είναι κατά τη γνώμη μου δείγμα πιο μεθοδικής αστυνόμευσης.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Κρίμα γιατί αυτό που είπε ο UltiMo_ είναι αλήθεια. Είναι άσχημο κάποιος ο οποίος είναι καλός οδηγός να τρώει για μια στιγμιαία αβλεψία κλήση και ιδιαίτερα καθώς πήγαινε να διορθώσει κάτι που ήταν λάθος.
Αὐτὸς εἶναι ὁ λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο θεωρῶ λάθος τὰ βαριὰ πρόστιμα καὶ τὴν ἄμεση ἀφαίρεση τῆς ἀδείας ὁδηγήσεως. Γιὰ αὐτὸ τὸν λόγο ὑποστηρίζω ὄτι ἡ ποινὴ θὰ πρέπει νὰ κλιμακώνεται μὲ βάση τὴν ὐποτροπή.
Tassos έγραψε:Επίσης θα ήθελα να έβλεπα τη χρονική κατανομή των κλήσεων. Πακέτα 20 ή 30 κλήσεων σε ισάριθμα λεπτά δείχνουν εισπρακτική διάθεση, μεμονωμένες κλήσεις είναι κατά τη γνώμη μου δείγμα πιο μεθοδικής αστυνόμευσης.
Διαφωνῶ. Σὲ κάποιες περιπτώσεις πρέπει νὰ πέφτουν οἱ κλήσεις κατὰ ῥιπάς, παράδειγμα ἡ Μαραθῶνος στὴν Παλλήνη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από Tassos »

Haridimos,

Το πρόβλημα είναι ότι με μικρά "φθηνά" πρόστιμα μερικές φορές αξίζει να φας το πρόστιμο αν σε γλυτώσει από μεγαλύτερη ταλαιπωρία ενώ ένα βαρβάτο πρόστιμο σίγουρα δε θα το ξανακάνεις. Στάθμευση σε σημείο που εμποδίζεις την κυκλοφορία με πρόστιμο 10 € είναι μια χαρά αν σκέφτεσαι ότι μπορείς να γυρίζεις για 20' ή ότι στο parking κοστίζει 10 €. Αφαίρεση πινακίδων αν πραγματικά εμποδίζεις αλλάζει την αποτελεσματικότητα αν γίνεται συστηματικά. Ιδιαίτερα αν και τα δυο είναι σποραδικά όπως συνήθως γίνεται.

Για τη Λεωφόρος Μαραθώνος δε ξέρω το περιστατικό. Απλά όταν η Τροχαία "ξυπνήσει" και κάνει εισπρακτικό ως συνήθως μπλόκο απλά τσιμπάει άτυχους οδηγούς για μια παράβαση επειδή πρέπει να γεμίσουν τα μπλοκάκια και όχι γιατί θέλει να διασφαλίσει την ασφάλεια ή την άνεση της κυκλοφορίας.

Ισως αντιφάσκω ανάμεσα στις δυο παραγράφους αλλά φοβάμαι ότι η πολιτική της Τροχαίας είναι τυχαία με ελάχιστα αποτελέσματα στην κυκλοφορία και στην οδική ασφάλεια.


Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

άσχετα με όσα λέτε, εγώ θέλησα να τονίσω οτι ο τροχαίος ΔΕΝ ήταν σε μπλόκο. Ήταν στο αμάξι και κάπου πήγαινε, ή έκανε περιπολία. Και σταμάτησε για να κόψει κλίση. Αυτό το πράγμα τόσα χρόνια στο δρόμο, εγώ δεν το έχω ξαναδεί..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από MacPap »

Οντως καλό αυτό Ultimo_ αλλά δεν έριξε κλήση γιαυτό που τον σταμάτησε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από enias »

Ίσως στο όλο κλίμα του εξορθολογισμού της λειτουργίας του κράτους που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό, είναι καιρός να εξορθολογιστεί και το όλο σύστημα τιμωρίας και συμμόρφωσης των παρανομούντων οδηγών. Μακάρι...
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Επιτέλους γράψανε!

Δημοσίευση από athanatos »

enias έγραψε:Ίσως στο όλο κλίμα του εξορθολογισμού της λειτουργίας του κράτους που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό, ....
Πιστεύεις στα φαντάσματα;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα εύσημα μας...”