Εξανάγκαζαν ανήλικα παιδιά σε επαιτεία και καταδικάστηκαν...

Θέλετε να δώσετε συγχαρητήρια για κάτι που είδατε να γίνεται κάντε το εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Εξανάγκαζαν ανήλικα παιδιά σε επαιτεία και καταδικάστηκαν...

Δημοσίευση από MacPap »

Το τριμελές μικτό ορκωτό κακουργιοδικείο Χαλκίδας καταδίκασε, για σύσταση συμμορίας, κράτηση ανθρώπων παρά την θέλησή τους και επαιτεία, σε κάθειρξη δέκα ετών και 9 μηνών, οκτώ αλλοδαπούς ρουμανικής καταγωγής.

Οι 6 άνδρες και δύο γυναίκες, οι οποίοι οδηγήθηκαν στην φυλακή, καταδικάστηκαν διότι κατ' εξακολούθηση εξανάγκαζαν ανήλικα παιδιά (δικά τους και ξένα) σε επαιτεία στα φανάρια πέριξ της πόλεως της Χαλκίδος.

Ο Εισαγγελέας ζήτησε τον μη ανασταλτικό χαρακτήρα μιας μελλοντικής εφέσεως, πράγμα που σημαίνει, πως αν οι καταδικασθέντες κάνουν έφεση δεν αποφυλακίζονται μέχρι τη τέλεση της νέας δίκης.

Μέχρι εδώ όλα καλά! Πήραν αυτό που τους άξιζε θα έλεγε κανείς και ορθώς!

Αυτό που ακολούθησε όμως δεν ήταν και τόσο ωραίο... Η μία από τις καταδικασθέντες είχε δυο παιδάκια (ένα μωρό περίπου ενός έτους, και ένα περίπου 15). Όταν λοιπόν την έβαλαν στο περιπολικό για να την μεταφέρουν στην φυλακή... Μέσα σε κλάματα αγκάλιασε το μωρό ενώ το μεγαλύτερο ήταν απαρηγόρητο και δεν σταματούσε να κλαίει...

Μολονότι λοιπόν ήταν ευχάριστο να βλέπει κανείς το σύστημα να λειτουργεί, διερωτάται κανείς... Δεν γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχει μια ιδιαίτερη διαδικασία όχι για την "μάνα" φυσικά αλλά για τα μικρά?

Πηγή: macpap (www.odigein.com)


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Εξανάγκαζαν ανήλικα παιδιά σε επαιτεία και καταδικάστηκα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Το τριμελές μικτό ορκωτό κακουργιοδικείο Χαλκίδας καταδίκασε, για σύσταση συμμορίας, κράτηση ανθρώπων παρά την θέλησή τους και επαιτεία, σε κάθειρξη δέκα ετών και 9 μηνών, οκτώ αλλοδαπούς ρουμανικής καταγωγής.
Νομίζω ὄτι παρὰ τὸν φιλεγκληματικὸ νόμο Καστανίδη τὴν στέρηση ἐλευθερίας δὲν τὴν γλιτώνουν.
MacPap έγραψε:Αυτό που ακολούθησε όμως δεν ήταν και τόσο ωραίο... Η μία από τις καταδικασθέντες είχε δυο παιδάκια (ένα μωρό περίπου ενός έτους, και ένα περίπου 15). Όταν λοιπόν την έβαλαν στο περιπολικό για να την μεταφέρουν στην φυλακή... Μέσα σε κλάματα αγκάλιασε το μωρό ενώ το μεγαλύτερο ήταν απαρηγόρητο και δεν σταματούσε να κλαίει...

Μολονότι λοιπόν ήταν ευχάριστο να βλέπει κανείς το σύστημα να λειτουργεί, διερωτάται κανείς... Δεν γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχει μια ιδιαίτερη διαδικασία όχι για την "μάνα" φυσικά αλλά για τα μικρά?
Ἰδιαίτερη διαδικασία γιὰ τὰ μικρά; Δηλαδή;
Νομίζω ὄτι εἶναι πρὸς τὸ συμφέρον τῶν μικρῶν νὰ στερηθοῦν τέτοια μάνα. Κλέφτες καὶ ἀμαρτωλοὶ θὰ γίνουν τὰ παιδιὰ μὲ τέτοια μάνα.
MacPap έγραψε:Πηγή: macpap (http://www.odigein.com)
Inside information εἶχες;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξανάγκαζαν ανήλικα παιδιά σε επαιτεία και καταδικάστηκα

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Νομίζω ὄτι παρὰ τὸν φιλεγκληματικὸ νόμο Καστανίδη τὴν στέρηση ἐλευθερίας δὲν τὴν γλιτώνουν
Δεν ξέρω γιαυτό τον νόμο αλλά πήγαν φυλακή. Καταδικάστηκαν δεν προφυλακίστηκαν. Απ'ότι κατάλαβα θα εκτίσουν τουλάχιστον 4 χρόνια...
Haridimos έγραψε:"Ἰδιαίτερη διαδικασία γιὰ τὰ μικρά;.... Κλέφτες καὶ ἀμαρτωλοὶ θὰ γίνουν τὰ παιδιὰ μὲ τέτοια μάνα...
Πιθανώς να έχει δίκιο αλλά όταν την πήγαν μέσα (την πήραν με το περιπολικό) ο μεγάλος έμεινε μόνος του να κλαίει με τον μικρό αγκαλιά... Σκέφθηκε κανείς που θα πάνε αυτά τα παιδιά? Που θα κοιμηθούν το βράδυ? Αν έχουν κάπου να μείνουν και να φάνε? Η θα γυρίζουν στους δρόμους? Αυτό θέλω να πω. Μήπως θα έπρεπε να ασχοληθεί μαζί τους κάποια πρόνοια ή άλλη υπηρεσία και να είναι παρούσα εκεί να τα μαζέψει ακριβώς για να μην γίνουν εγκληματίες?
Haridimos έγραψε:Inside information εἶχες;
Οχι ήμουν παρών...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα εύσημα μας...”