Ένας ήρωας λιμενικός

Θέλετε να δώσετε συγχαρητήρια για κάτι που είδατε να γίνεται κάντε το εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Ένας ήρωας λιμενικός

Δημοσίευση από Johnny »

Ένας ήρωας λιμενικός

Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2013

«Πρώτη φορά μου έτυχε, δεν το σκέφτηκα καθόλου. Βούτηξα στα παγωμένα νερά με τα ρούχα, χωρίς να ξέρω πόσοι ήταν εγκλωβισμένοι μέσα στο αυτοκίνητο». Ο επικελευστής του Λιμενικού Σώματος Σπύρος Μαυρωτάς έσωσε χθες έναν συνάνθρωπό μας, ο οποίος είχε εγκλωβιστεί στο αυτοκίνητό του, στον βυθό του Πόρτο Ράφτη.

Ο ίδιος, σεμνός, μιλώντας στο zouglaport, λέει ότι θα το έκανε ξανά και ξανά. «Ήμουν βάρδια, υπαξιωματικός φυλακής Κυριακή πρωί στο Α` Λιμενικό τμήμα του Μαρκόπουλου, όταν ξαφνικά ανοίγοντας την πόρτα βλέπω ένα αυτοκίνητο να πέφτει στο λιμάνι. Κλειδώνω το γραφείο κι όπως είμαι, με το κοντομάνικο το παντελόνι και τις αρβύλες, τρέχω στο σημείο. Συνάδελφοι από τα περιπολικά σκάφη με είδαν να τρέχω σαν τρελός, να βγάζω τις αρβύλες και να βουτάω. Το αυτοκίνητο επέπλεε ακόμη. Έβλεπα έναν άνδρα να προσπαθεί να ανοίξει την πόρτα, αλλά δεν ήξερα αν είναι ο μόνος μέσα. Από το μυαλό μου πέρασε: κι αν έχει παιδιά μέσα; Στο πίσω κάθισμα; Έχω και εγώ δύο παιδάκια και τρελάθηκα στη σκέψη».

Ο αξιωματικός του Λ.Σ., ενώ κολυμπούσε, ξαφνικά είδε το αυτοκίνητο να βυθίζεται. Βούτηξε κι εκείνος, για να προσπαθήσει να απεγκλωβίσει τον 45χρονο οδηγό. «Βουτάω, δεν είχα μάσκα, τα νερά ήταν θολά, αλλά, παρ’ όλα αυτά, κατάφερα να φτάσω μέχρι το αυτοκίνητο. Ο άνδρας κουνούσε τα χέρια του, αλλά ήταν δεμένος με τη ζώνη. Δεν είχα άλλο αέρα κι έπρεπε να ανέβω στην επιφάνεια».

Οι συνάδελφοί του που είχαν φτάσει στο σημείο με το σκάφος τού έδωσαν μια μάσκα κι ο Σπύρος ξαναβούτηξε.

«Όταν κατέβηκα πάλι, κουνούσε ακόμη τα χέρια, αλλά αυτήν τη φορά όχι όπως πριν. Φαινόταν ότι ήταν σε μισολιπόθυμη κατάσταση. Βρίσκω τη ζώνη, τον απελευθερώνω και τον ανεβάζω πάνω».

Ο Σπύρος Μαυρωτάς, αποσπασμένος στο τμήμα του Μαρκόπουλου από τους βατραχανθρώπους, από τη Μονάδα Υποβρυχίων Καταστροφών, είχε γνώσεις ναυαγοσώστη. Έδωσε τις πρώτες βοήθειες στον 45χρονο άνδρα, ο οποίος είναι επιχειρηματίας της περιοχής, παντρεμένος με 2 παιδιά και στη συνέχεια το ασθενοφόρο που στο μεταξύ είχε φτάσει τον μετέφερε στο νοσοκομείο.

«Όταν με είδε, με ευχαρίστησε, αλλά ήταν εμφανές το σοκ που είχε πάθει από την περιπέτεια» λέει για τον άνθρωπο που του έσωσε τη ζωή. «Εκείνη την ώρα δεν έχεις το περιθώριο να σκεφτείς. Είσαι ταγμένος σε μια αποστολή. Αν ξανασυμβεί, το ίδιο θα κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη» λέει ο Σπύρος.

Κι η αλήθεια είναι ότι κατά καιρούς πολλά γράφονται όχι μόνο για αξιωματικούς του ΛΣ, αλλά από όλα τα σώματα. Κυρίως αρνητικά. Από διαφθορά, μέχρι ανόητες ενέργειες, όπως η πρόσφατη με κάποιον να πυροβολεί σε βραχονησίδα τα κατσίκια.

Όμως, περιπτώσεις σαν του Σπύρου Μαυρωτά αποδεικνύουν πως υπάρχουν στο σύνολό τους έντιμοι και θαρραλέοι αξιωματικοί. Κυρίως ΑΝΘΡΩΠΟΙ, που είναι έτοιμοι να ρισκάρουν για να σώσουν μια ζωή.

Όπως έκανε ο Σπύρος Μαυρωτάς. Τα συγχαρητήρια που θα πάρει από τους ανωτέρους του, προφανώς, είναι η επιβράβευση για τον ίδιο. Εμείς από εδώ να του ευχηθούμε να έχει δύναμη και παρόμοιο θάρρος. Και η πράξη του να είναι σημείο αναφοράς στους κύκλους των αξιωματικών, όλων των όπλων.
Πηγή:zougla.gr


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ένας ήρωας λιμενικός

Δημοσίευση από MacPap »

:applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα εύσημα μας...”