Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Θέλετε να δώσετε συγχαρητήρια για κάτι που είδατε να γίνεται κάντε το εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω ειρωνικό ή επιθετικό ή ό,τιδήποτε άλλο ύφος. Απλά απορώ πώς και δεν ήξερες ότι για να στρίψεις προς κάποια κατεύθυνση τοποθετείς το αυτοκίνητο στο άκρο του δρόμου / λωρίδας προς το οποίο επιθυμείς να στρίψεις.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης :-)

Μα το άνοιγμα γίνεται τουλάχιστον 500 μέτρα πριν. Πέραν αυτού αυτό που περιγράφεται στο άρθρο που παραθέτεις ισχύει σε δρόμους με μια λωρίδα! Σε δρόμους με περισσότερες πρέπει να υπάρχει οριζόντια σήμανση που να καθορίζει την κίνηση! ΑΝ ήταν έτσι τότε τι νόημα έχει η οριζόντια σήμανση στις διασταυρώσεις? Οπως και να έχει κατάλαβα τώρα το πρόβλημα όπως ετέθη!

Παρ' αυτά επιμένω πως το πρόβλημα για άλλη μια φορά είναι η ελλιπής σήμανση!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

macpap ο δρόμος έχει μία λωρίδα ανά κατεύθυνση. Επειδή όμως γνωρίζουν πως μπλοκάρει το ρεύμα για αριστερά, πιάνουν προς το κέντρο και αφήνουν χώρο δεξιά ώστε να μην αναγκάσουν και αυτούς που θέλουν να πάνε δεξιά να περιμένουν στην ουρά.
Αυτό εκμεταλλεύτηκαν κάποιοι, προσπέρασαν από δεξιά, και στην διασταύρωση πήγαν αριστερά. Αλλά ... τους τσίμπησαν...

Το ίδιο συμβαίνει και σε μία διασταύρωση στη Λάρισα.
Έχει δύο λωρίδες, μία για αριστερά και μία για ευθεία και δεξιά (επάνω φωτο) αλλά κάνουν και τρίτη λωρίδα για να στρίψουν δεξιά. Δεν με τσαντίζει τόσο η δημιουργία της 3ης λωρίδας αλλά το ότι οι μεσαίοι δεν παίρνουν ανοιχτά την στροφή (μπλε ίχνος) αλλά κλειστά (κόκκινο ίχνος), με αποτέλεσμα οι ευρισκόμενοι στην αριστερή λωρίδα να μην προλαβαίνουν να περάσουν όσοι πρέπει διότι τους μπλοκάρει η μεσαία....

Εικόνα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε erling κατάλαβα πλέον ποιο θέμα συζητάμε :-). Στην Αθήνα να δεις τι γίνεται όπου υπάρχει και οριζόντια σήμανση!! Ομως όσο και αυτό το φαινόμενο να είναι εκνευριστικό λάθος και ότι θέλεις και συμφωνώ πως πρέπει να τιμωρούνται οι παραβάτες η συζήτησή μας είναι κάτι σαν εκείνη με την προσπέραση στην Εθνική. Τι νοείται δηλαδή ως προσπέραση από δεξιά!

Αν θυμάσαι είχαμε καταλήξει στο συμπέρασμα (τεράστια έκπληξη για μένα τότε) πως αν δεν αλλάζεις λωρίδα δεν νοείται προσπέραση. Ακόμα και αν περνάς όλο τον κόσμο από την δεξιά λωρίδα!

Ετσι και εδώ με αφορμή το videάκι του φίλου pipinos1976 θέλω να το συζητήσουμε πότε υπάρχει παράβαση!!! Thats all!!! :)

Κατ' εμέ δεν υφίσταται παράβαση από την στιγμή που δεν υπάρχει κράσπεδο τριγωνάκι ή τουλάχιστον οριζόντια σήμανση!! :oops:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

Στο συγκεκριμένο βίντεο ο δρόμος έχει μία λωρίδα ανά κατεύθυνση...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Μέχρι 500 μέτρα πριν την διασταύρωση! Η κάνω λάθος?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εαν υπάρχει σήμανση, τότε απαγορεύεται να προσπεράσεις απο την δεξιά λωρίδα εφόσον η πορεία σου είναι αριστερά.*
εαν ΔΕΝ υπάρχει σήμανση, άρα και είναι μια λωρίδα, η παράβαση δεν ξέρω πως ονομάζεται, αλλα στο εξωτερικό λέγεται lane splitting. Δηλαδή χωρίζω τη μια λωρίδα στα δύο. Δηλαδή σε δρόμο διπλής, με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση, πρέπει να βγεις στο αντίθετο για να προσπεράσεις. Αν προσπεράσεις απο το ίδιο ρεύμα, λέγεται lane splitting. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό στον ελληνικό ΚΟΚ

Πάντως προσπέραση απο δεξιά επιτρέπεται ΜΟΝΟ αν ο προπορευόμενος έχει βγάλει αριστερό φλας, και εσύ θες να συνεχίσεις ευθεία


*Υπάρχουν τρία κλασσικά σημεία παρόμοια στο Βόλο. Δύο λωρίδες, δύο φανάρια. αριστερή λωρίδα για αριστερά μόνο, και δεξιά λωρίδα για ευθεία. Το λεωφορείο στη δεξιά. Οι εξυπνάκηδες θέλουν να πάνε ευθεία, αλλα για να προσπεράσουν το λεωφορείο πάνε στην αριστερή λωρίδα. Το οτι δεν έχουν αναμένο φλας, δε σημαίνει τίποτα φυσικά στην Ελλάδα. Ανάβει πράσινο, ξεκινάς λοξώς αριστερά λόγω μονίμως παρκαρισμένων, για να αντιληφθείς οτι οχι ένας, αλλα 4-5 εξυπνάκηδες προσπαθουν να σου κάνουν σφήνα στην ουσία απο λάθος λωρίδα, η οποία έχει κόκκινο φανάρι. Φόβος και τρόμος αυτά τα σημεία, αλλα μου είπαν παλαιώτερα οτι έγινε τρακάρισμα και δικαιώθηκε το λεωφωρείο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Μα εδώ δεν έχουμε περίπτωση lane spliting διότι προβλέπεται να πάνε δεξιά και άρα υπάρχουν για 500μ περίπου δύο λωρίδες! Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει οριζόντια σήμανση!

Και προσπέραση ναι επιτρέπεται αλλά αν εσύ κινείσαι στην δεξιά λωρίδα (σε αυτοκινητόδρομο ή δρόμο δυ λωρίδων) και συνεχίσεις να κινείσαι περνώντας αυτούς στην πλαϊνή αριστερή με το γράμμα του νόμου δεν είναι προσπέραση διότι θεωρείται κίνηση σε στοίχους! Δεν θυμάμαι που το λέγαμε αυτό αλλά έχει thread.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

Δεν υπάρχουν δύο λωρίδες. Στην νησίδα έγινε διαπλάτυνση για την στροφή δεξιά....
Εικόνα

Αν κάποιος λοιπόν είναι δεξιά, είναι γιατί θα στρίψει δεξιά. Αν στρίψει αριστερά τον σταματάει το όργανο (όταν βρίσκεται εκεί). Τόσο απλό...
Γιατί κολλάς;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Κολλάω διότι αυτή η "διαπλατηνση" δεν έχει μήκος 30 μέτρα (ως συνήθως) αλλά 500 και βάλε ίσως. ΚΑΙ δεν υπάρχει οριζόντια διαγράμμιση που να επιβάλει κίνηση προς την μία ή την άλλη μεριά! Για κανένα άλλο λόγο!!

Να το πω αλλιώς αν δεν υπήρχε δρόμος για δεξιά θα ήταν πιο κατανοητό αυτό που λέω?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα εύσημα μας...”