Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Θέλετε να δώσετε συγχαρητήρια για κάτι που είδατε να γίνεται κάντε το εδώ...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από pipinos1976 »



Ευχαριστώ.


erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

Σωστοί...

υ.γ. Τι επισημαίνεις με την mercedes;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ο τύπος με την Mercedes βγήκε από το 1ο βενζινάδικο στο ρεύμα προς Άρτα, παρά τη διπλή γραμμή, συνέχισε και μπήκε στο 2ο βενζινάδικο, παρά τη διπλή γραμμή. Κανονικά απαγορεύεται να βγεις από τα βενζινάδικα παρά μόνο στο ρεύμα προς Πρέβεζα.

Τονίζω για πολλοστή φορά τη φιλοσοφία μου. Συμφωνώ με τον macpap ως προς το ότι ο ΚΟΚ - όπως και αρκετοί νόμοι* - έχουν φτιαχτεί ως "πρότυπα", ώστε να μπορούμε τηρώντας τους να ζούμε ευκολότερα. Όσο αυξάνει η κίνηση, τόσο πιο αναγκαίο είναι να τηρούμε τον ΚΟΚ. Αν ήταν η ίδια κατάσταση σήμερα δε θα το σχολίαζα καθόλου μιας και η κίνηση στο ίδιο σημείο είναι σχεδόν μηδενική, οπότε δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης "σύμβασης", από τη στιγμή που δεν υπάρχουν και συμβαλλόμενα μέρη (εκτός του ενός).

Ευχαριστώ.

* Υπάρχουν και νόμοι που θέλουν να δημιουργήσουν κοινωνική κατάσταση (βλ. ΚΟΚ και διάταξη για ηχοσυστήματα με το υπερβολικό πρόστιμο σε σχέση με την παράβαση, ιδιαίτερα να κάνουμε σύγκριση με άλλες παραβάσεις) ή νόμοι που έχουν δημιουργηθεί προς εξυπηρέτηση συμφερόντων (βλ. Mall κλπ νόμοι σχετικοί με τους κατασκευαστές, τράπεζες, πολιτικούς κτλ).
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

Τώρα κατάλαβα....
Κάπου έχασα το βίντεο...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ γιατί δεν κατάλαβα τίποτε? Σε ποιο δευτερόλεπτο του οκτάλεπτου video αναφερόμαστε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μετά το 5:30 περίπου που σταματάμε και περιμένουμε στην ουρά για να στρίψουμε αριστερά, αυτοί που έτρεχαν και οδηγούσαν νευρικά από πριν (π.χ. Astra H ασημί) είτε έχουν παρακάμψει τη σειρά από δεξιά, είτε την παρακάμπτουν στη συνέχεια (βλ. το πορτοκαλί Punto). Όλους αυτούς τους σταμάτησε η Τροχαία Πρεβέζης για κλήση. Επιτέλους, δηλαδή, γιατί, όπως έχω πει πολλές φορές, νευρική οδήγηση σε τέτοιες συνθήκες δημιουργεί ατυχήματα. Μερικοί, όμως, νομίζουν πως θα κάνουν ό,τι θέλουν γιατί είναι ντόπιοι ή νευρικοί ή μάγκες ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Τυχερός ο τύπος με την BMW που είδε την ΕΛ.ΑΣ. και άναψε αμέσως τα alarm για να τους πει ότι έχει πρόβλημα (υποθέτω ψέμα γιατί το κάνει μπροστά μου), οπότε και γλύτωσε την κλήση.

Επειδή έχω πολλά βίντεο από τέτοιες βλακείες, θα ανεβάσω μερικά, αλλά αργότερα μέσα στο έτος, όταν θα βρίσκω χρόνο και θα έχω και διάθεση. Ένα που θα ήθελα να ετοιμάσω είναι τα κλεισίματα του καλοκαιριού. Συνθήκες, δηλαδή, που είμαστε 1-2-3 αυτοκίνητα και: πάω να ξεκινήσω προσπέρασμα ή, προσπερνάμε έναν πιο αργό και πάω να περάσω τον μπροστά και τρώω κλείσιμο με τον προπορευόμενο οδηγό να κάνει (για άγνωστο λόγο) αριστερά, ώστε να μην τον προσπεράσω. Μάλιστα, ένας ήταν και προκλητικός (ή βλάκας) χωρίς λόγο. Τον θυμάμαι ακόμη και σήμερα γιατί ήταν τελείως βλακώδες αυτό που έκανε: άφησε τον μπροστά μου να τον προσπεράσει στη στροφή μπαίνοντας στο έρεισμα (Κορίνθου - Πατρών) και όταν ήρθε η σειρά μου (δεν πίεσα για προσπέρασμα γιατί υπήρχε ελάχιστη κίνηση), στην ευθεία, την ώρα που τον πλησιάζω, κάνει αριστερά μέχρι τη διαγράμμιση και με κλείνει με αποτέλεσμα να βγω τελείως στο αντίθετο ρεύμα για ένα προσπέρασμα που ήταν εντελώς γελοίο και σύντομο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 είδα το video 5 φορές αλλά sorry, συνεχίζω και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η παράβαση!!

Εκτός και αν υπάρχει οριζόντια διαγράμμιση η οποία δεν φαίνεται στο video (ή εγώ δεν βλέπω) και που να υποδεικνύει και να επιβάλει στο δεξί ρεύμα κίνηση αποκλειστικά προς τα δεξιά δεν καταλαβαίνω γιατί απαγορεύεται να στρίψουν αριστερά? Καταλαβαίνω πως είναι εκνευριστικό, αλλά ποιο άρθρο του ΚΟΚ παραβιάζεται εδώ?

Δηλαδή αφού δεν υπάρχει στο έδαφος σήμανση υποχρεωτικής πορείας ποιο άρθρο του ΚΟΚ παρέβησαν και τους γράφουν? ΑΝ τους γράφουν γιαυτό!!! Η πινακίδα που λέει δεξιά Πρέβεζα και η άλλη αριστερά Αρτα δεν υποχρεώνει σε κάτι! Είναι πληροφοριακές και δεν έχουν σχέση με υποχρέωση κίνησης του οχήματος προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση ανάλογα με την θέση του στον δρόμο!!!

Αν βέβαια υπάρχει διαγράμμιση η οποία για Χ λόγους δεν φαίνεται ή εγώ δεν βλέπω στο video έχεις δίκιο!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από erling »

macpap προσπερνουν απο δεξια για να πανε μπροστα και στριβουν αριστερα....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από MacPap »

Μα εγώ δεν είδα κάποιον να βγαίνει από την αριστερή να μπαίνει στην δεξιά και να ξαναμπαίνει στην αριστερή (όπερ προσπέρασμα).

Βλέπω κάποιους να έρχονται από την δεξιά και στην διαστάυρωση να κάνουν αριστερά! Αυτό δεν είναι προσπέρασμα!

Ακόμα και αν αυτοί ήταν ένα χιλιόμετρο πριν στην αριστερή!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Καταρχάς (ή κατ' αρχάς), να εξηγήσουμε ότι ο δρόμος έχει ΜΙΑ λωρίδα ανά κατεύθυνση. Στο τέλος του δρόμου, στη διασταύρωση δηλαδή, ο δρόμος ανοίγει για να δημιουργηθεί χώρος για δύο κατευθύνσεις, δηλαδή αριστερά και δεξιά. Δε δημιουργούνται δύο λωρίδες: ο κινούμενος προς Πρέβεζα που θα πιάσει δεξιά, δεν μπορεί να δεχθεί προσπέρασμα πάνω στη στροφή από τα αριστερά γιατί υπάρχουν δύο λωρίδες. Το μήκος των "δύο" λωρίδων είναι τόσο, ώστε να στρίψουν δύο αυτοκίνητα ταυτόχρονα αριστερά και δεξιά.

Επίσης, να θυμίσουμε ότι ισχύει το εξής: όταν θες να στρίψεις αριστερά τοποθετείς το όχημά σου στο άκρο αριστερό του δρόμου ή της λωρίδας που βρίσκεσαι. Όταν θες να στρίψεις δεξιά κάνεις το αντίστοιχο από τη δεξιά πλευρά. Βλ. Άρθρο 23 του ΚΟΚ που παραθέτω. Άρα, δεν είναι η έλλειψη διαγράμμισης ικανή συνθήκη, ώστε να πιάσεις δεξιά και να περάσεις τους υπόλοιπους, εφόσον, κατά τον ΚΟΚ (αλήθεια τώρα, όντως δεν το ήξερες ότι ισχύει αυτό; τι στο καλό τηρείς τόσο ευλαβικά στο δρόμο;), απαιτείται τοποθέτηση του οχήματος προς την κατεύθυνση που προτίθεται να στρίψει ο οδηγός του οχήματος.
Άρθρo 23
Aλλαγή κατεύθυνσης
1. O oδηγός, πρoκειμένoυ να αλλάξει κατεύθυνση πρoς τα δεξιά, υπoχρεoύται να κινηθεί έγκαιρα πρoς τo δεξιό άκρo τoυ oδoστρώματoς και να πραγματoπoιήσει τη στρoφή κατά τo δυνατόν κλειστή.
2. Πρoκειμένoυ o oδηγός να αλλάξει κατεύθυνση πρoς τα αριστερά, υπoχρεoύται να πλησιάσει πρooδευτικά πρoς τoν άξoνα τoυ oδoστρώματoς, αν είναι διπλής κατεύθυνσης και πρoς τo αριστερό άκρo αυτoύ, αν είναι μoνής κατεύθυνσης (μoνόδρoμoς). Για να εισέλθει στην κάθετη oδό πρέπει να πραγματoπoιήσει τη στρoφή στo κέντρo της διασταύρωσης, ώστε τo όχημα να εισέλθει στη δεξιά πλευρά τoυ oδoστρώματoς αυτής της oδoύ. Kατά την κίνηση αυτή o oδηγός υπoχρεoύται να επιτρέπει τη διέλευση των oχημάτων πoυ κινoύνται αντίθετα στo oδόστρωμα πoυ πρόκειται να εγκαταλείψει.
3. Aν o oδηγός κατά την αλλαγή της κατεύθυνσης, πρόκειται να διασχίσει ειδική λωρίδα πoυ πρooρίζεται για την κίνηση των μέσων μαζικής μεταφoράς, πoδηλάτων ή μoτoπoδηλάτων, υπoχρεoύται να παραχωρεί πρoτεραιότητα σε αυτά.
4. Στις περιπτώσεις των παραγράφων 1 και 2 τoυ άρθρoυ αυτoύ και εφόσoν o oδηγός πoυ πρoτίθεται να αλλάξει κατεύθυνση καταστήσει γνωστή την πρόθεσή τoυ αυτή, σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 τoυ άρθρoυ 21 τoυ παρόντoς Kώδικα, oι oδηγoί πoυ τoν ακoλoυθoύν και κινoύνται στις παρακείμενες λωρίδες, υπoχρεoύνται να τoν διευκoλύνoυν με τη μείωση της ταχύτητας τoυ oχήματός τoυς, αυτός δε να μην αλλάξει κατεύθυνση αν δεν μπoρεί να τo πράξει με ασφάλεια.
5. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.
Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα εύσημα μας...”