Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Ο χώρος για ότι έχει σχέση με ηλεκτρονική πλοήγηση...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από Tassos »

Απλή ερώτηση:Όταν έχετε μια γενική αίσθηση του προορισμού που πρέπει να πάτε, βάζετε το GPS για να είσθε σίγουροι ή το αφήνετε ήσυχο και πηγαίνετε με βάση τις γενικές οδηγίες που σας έχουν δώσει;

Τάσος


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ το δικό μου το έχω μόνιμα τοποθετημένο στην βάση του μόλις μπω στο αυτοκίνητο διότι μου χρησιμεύει και ως hands free... Αλλά και πριν αγοράσω αυτό που έχω και το προηγούμενο το είχα πάντα αναμμένο. Με βοηθάει πάντα να βλέπω τι υπάρχει γύρω μου τι δρόμους έχει κλπ.

Τα GPS τα χρησιμοποιώ συνεχώς και στη θάλασσα και φαίνεται μου έμεινε συνήθεια... :D

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από xrisa »

Για τις διαδρομές που γνωρίζω το θέλω μόνο να μου θυμίζει όταν υπεβαινω το όριο ταχύτητας και να με ενημερώνει για τις σταθερές κάμερες της Τροχαίας
Κατα τα αλλά σε άγνωστη διαδρομή ναι μεν το παρακολουθώ αλλά όχι με εμπιστοσύνη απόλυτη,πάντα πριν ξεκινήσω για άγνωστο προορισμό πρώτα συλλεγω πληροφορίες για την διαδρομή και την τοποθεσία
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὴν ἔχει πατήσει κανείς;

Νὰ ξεκίνησε π.χ. γιὰ Ἰθάκη καὶ νὰ βρέθηκε στὴν Θράκη;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από enias »

Haridimos έγραψε:Τὴν ἔχει πατήσει κανείς;

Νὰ ξεκίνησε π.χ. γιὰ Ἰθάκη καὶ νὰ βρέθηκε στὴν Θράκη;
Όχι ακριβώς. Μικρολαθάκια κάνει αλλα όχι να σε πάει αλλου για αλλου. πχ Στην επαρχία βγάζει κάτι απίστευτα κουλά. Μου έχει βγάλει χωματόδρομο πιο γρήγορη διαδρομή απο τον ασφαλτοστρωμένο. Εγώ πάντως το βάζω μόνο όταν δεν γνωρίζω το δρόμο και όταν έχει κίνηση που χρησιμοποιώ τη λειτουργία της παράκαμψης. Για την Αθήνα πάντως είναι πολυ καλό.
Αινείας
sefis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 07:57

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από sefis »

:D λάθη όλα βγάζουν και όχι μόνο στην επαρχία.πέρυσι το καλοκαίρι που πήγαινα να πάρω τον mac-pap από το σπίτι του και μόλις έφτασα στη περιοχή του μου έβαζε κύκλους και μάλιστα σε μονόδρομους γύρω από το σπίτι του(για όσους γνωρίζουν την περιοχή που μένει καταλαβαίνουν και πόσο άσχημο είναι να σου βγάλει εκεί λάθος το gps).βέβαια ηξερα το σπίτι του και δεν είχα πρόβλημα αλλά θυμάμαι ότι τότε είχα φορτώσει τον ευρωπαϊκό χάρτη (εχω 2 χάρτες στο gps) και μου το έβγαλε κανονικά.γενικά πάντως δεν μου βγάζει λάθη
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από athanatos »

Haridimos έγραψε:Τὴν ἔχει πατήσει κανείς;

Νὰ ξεκίνησε π.χ. γιὰ Ἰθάκη καὶ νὰ βρέθηκε στὴν Θράκη;

Ναι, μία φορά με πήγε στην Κηφισιά αντί για το Ψυχικό . Δεν είναι βέβαια Ιθάκη – Θράκη , αλλά παραλίγο να χάσω την παράσταση

κόρης μου και η ίδια αφού ήταν μαζί μου.

Η οδός στο Ψυχικό δεν είχε το νούμερο 15 στο GPS , το είχε όμως η οδός στην Κηφισιά , οπότε . . .

Από τότε αν δεν ξέρω καθόλου το ψάχνω πρώτα στο maps.in.gr ή στo maps.google.com .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἄσ'τὸ αὐτὸ, ἠ ἀρίθμηση στὴν Κηφησσίας εἶναι ἄλλου παπὰ εὐαγγέλιο.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από athanatos »

Δεν μιλάω για την Κηφισίας , αλλά για έναν μικρότερο δρόμο που δεν θυμάμαι το όνομά του . Στο Ψυχικό η αρίθμηση είναι μέχρι

το 15 (κάτι που δεν ‘ήξερε’ το GPS ) ενώ στην Κηφισιά …. δεν ξέρω μέχρι που .
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πόσο εμπιστεύεστε το gps;

Δημοσίευση από Johnny »

Tassos έγραψε:Απλή ερώτηση:Όταν έχετε μια γενική αίσθηση του προορισμού που πρέπει να πάτε, βάζετε το GPS για να είσθε σίγουροι ή το αφήνετε ήσυχο και πηγαίνετε με βάση τις γενικές οδηγίες που σας έχουν δώσει;

Τάσος
Αγαπητέ Tassos

Εαν εισαι γνώστης του προορισμού, κατα προσέγγιση που πρέπει να πάς, προσωπική γνώμη ειναι να το αγνοήσεις μέχρι να πλησιάσεις και τότε απλά σε βάζει στο στενό που θές.

Εαν ομως εισαι εκτός περιοχής και εχεις αγνοια του χώρου, της πόλης, τότε σίγουρα του ζητάς να σε οδηγήσει.

Υπάρχουν ομως και λάθη που μπορεί να βάλουν σε ταλαιπωρία. Υπάρχουν λάθη συνήθως στην πόλη, τοποθεσία οπότε σε οδηγούν σε ιδια οδό αλλα σε αλλο χώρο. Γιαυτο λέω εαν γνωρίζεις τον προορισμό και δεν γνωρίζεις τον δρόμο καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις εκει κοντά.

Μία φορά με πρόλαβε σε μία επαγγελματική επίσκεψη και ενώ εφθασα κοντά στην οδό που ειχα βάλει, στον Ν.Κόσμο, παρατηρώ οτι ειχα ακόμη αρκετη
απόσταση και με πήγαινε μετα την Δάφνη σε συνεπώνυμη οδό.

Καλό το gps αλλα αμα το εχεις μέσα στο κεφάλι :D αστο στην ακρη καλύτερα.

Στο ταξίδι πάντως ειναι ενα πολυ χρήσιμο εργαλείο και ειδικα στις ενημερώσεις για μπλόκα για κάμερες σε συγκρατει εαν ξεφύγεις :oops: :oops:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “GPS & ηλεκτρονικοί χάρτες...”