Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3431
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από Johnny »

Εφαγα 3 ωρες διάβασα αρκετα απο τις εγκυκλίους και υπουργικές αποφάσεις καθώς και το μεγαλύτερο μέρος απο το εγχειρίδιο για τα φορτηγά.
Εχουν κάνει πολύ καλή δουλειά αλλα......
303 σελίδες που περιλαμβάνουν 500 ερωτήσεις ειναι πολύ για την διάθεσή μου και τα χρόνια που μου απομένουν στο επάγγελμα για μετα απο το 2014 που δίνουν για να εχει ισχύ.

Ultimo για τα λεωφορεία ειναι 468 σελίδες με 450 ερωτήσεις κουράγιο :astrakia
grigoris εχω επαγγελματικό απο το 1982 ακριβώς 30 συναπτα ετη θα συμφωνήσω μαζί σου.


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Johnny έγραψε:Ultimo για τα λεωφορεία ειναι 468 σελίδες με 450 ερωτήσεις κουράγιο :astrakia

Επειδή είμαι μικρός, με υπομονή και κουράγιο ίσως να διαβάζονται. Οι συνάδερφοι μου όμως που είναι 40 και 50 χρονών, δυσκολεύομαι να πιστέψω αν ασχοληθούν έστω και για ένα λεπτό με αυτή την ιστορία
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Οι συνάδερφοι μου όμως που είναι 40 και 50 χρονών, δυσκολεύομαι να πιστέψω αν ασχοληθούν έστω και για ένα λεπτό με αυτή την ιστορία
Ἢ θὰ ἀσχοληθοῦν ἢ θὰ ἀλλαξουν ἐπάγγελμα. Ἔτσι ἀπλά, κατὰ τὸ γράμμα τοῦ νόμου.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ἢ θὰ ἀσχοληθοῦν ἢ θὰ ἀλλαξουν ἐπάγγελμα.
Πας στοίχημα οτι υπάρχει και η μυστική τρίτη επιλογή?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν τὸ ἀποκλείω, ἐδῶ εἶναι Βαλκάνια.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Επειδή στην Ελλάδα είμαστε της τελευταίας στιγμής, οχι μόνο οι οδηγοί που θέλουν να βγάλουν ΠΕΙ αλλα και το κράτος για να δώσει άδειες για ΠΕΙ στις σχολές οδηγών και η απόσταση απο την έκδοση των αδειών (αρχές Ιουνίου) μέχρι την λήξη της προθεσμίας (αρχές Σεπτέμβρη) είναι μικρή και η ζήτηση τεράστια, στις σχολές έχει γίνει σκοτωμός.
Εκτός οτι σε κάθε σχολή βλέπεις ουρές, γίνεται και πανικός στις τιμές λόγω ανταγωνισμού. Απο τα 400 το ρίξανε στα 250 και για τα σεμινάρια 80.

Τα σεμινάρια (χωρίς εξετάσεις) είναι για τους "παλιούς" οδηγούς. Οι δικοί μου έχουν πάει σε σχολή που έχει φτιάξει γκρουπάκια των 15 ατόμων, και τις 35 ώρες τις χώρισε σε 5 μαθήματα των 7 ωρών. Είναι βάρβαρο να πρέπει να κάτσεις 7 ώρες σε μια καρέκλα και μετά απο αυτό να πρέπει να βγάλεις και βάρδια στη δουλειά και απο οτι μου είπαν έρχεται συνεχώς έλεγχος απο το μηχανολογικό και παίρνει παρουσίες :shock: Άρα η λούφα κομμένη.
Η ανανέωση του διπλώματος πλέον περιλαμβάνει και αυτά τα σεμινάρια κάθε 5 χρόνια, χωρίς εξετάσεις. Τα οποία απορώ αν είναι κάτι διαφορετικό απο καφέ-τσιγάρο και χαβαλέ.

Εγώ απο την άλλη δεν έχω σεμινάρια αλλα έχω εξετάσεις. Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του. + πρακτική εξέταση σε ταξίδι εκτός πόλης :astrakia
Σε τι θα εξεταστώ δεν έχω ιδέα όπως και τι θα γίνει σε περίπτωση που κάποιος κοπεί στις εξετάσεις
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3431
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από Johnny »

UltiMo_ έγραψε: Εκτός οτι σε κάθε σχολή βλέπεις ουρές, γίνεται και πανικός στις τιμές λόγω ανταγωνισμού. Απο τα 400 το ρίξανε στα 250 και για τα σεμινάρια 80.
Γιάννη μπας και σας δουλεύουνε!!!!!!!!!!!!!!!!
Στην Αθήνα η ταρίφα ειναι 150€ η σχολή για την θεωρία (μόνο θεωρία διότι ολοι ειμαστε με παλαιά διπλώματα) και 30€ το παράβολο για το δίπλωμα.
Με συμφωνία με δύο - τρείς σχολές μαζευτήκαμε (αυτοί ζήτησαν 20 ατομα) εμείς σαράντα και αμεσα η τιμή επεσε στα 75€ για τα μαθήματα και αμετάβλητο το 30€ το παράβολο σύνολο 105€.

Θεωρώ οτι ειναι απατεώνες και μεγάλες κουφάλες. Μαζευτήτε αρκετοί και πάρε με τηλέφωνο. λεπτομέρειες τηλεφωνικά.
Ουστ τα κοπρόσκυλα μυρίστηκαν ψητό και επεσαν με τα μούτρα.

Εσεις ειστε σε δύσκολη θέση διότι εχετε προθεσμία μέχρι Σεπτέμβρη. Εμεις εχουμε μέχρι τού χρόνου. Αρχίσαμε ομως αμεσα για να τελειώνουμε.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εμας δουλεύουνε? Σε εμάς για τους παλιούς, θεωρία μόνο, σύνολο 80. Μήπως δουλεύουνε εσας?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από erling »

Τελικά το δούλεμα πέφτει σύννεφο...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας (ΠΕΙ)

Δημοσίευση από MacPap »

Εκατέρωθεν !!! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”