Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Απάντηση
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από Tassos »

Για κάποιο λόγο (αγνοώντας όσα έχουν ακουστεί για τις αποδοχές τους) θεωρώ ότι είναι οι πιο ήρεμοι οδηγοί της Αθήνας - δε ξέρω για τις υπόλοιπες πόλεις.

Πριν από λίγες ημέρες γύριζα με το λεωφορείο στο σπίτι μου και ένα αυτοκίνητο πήγαινε αργά πολύ αργά και πίστευα ότι θα χάναμε το φανάρι. Ο οδηγός του λεωφορείου δεν κόρναρε "του έδωσε χώρο" και προλάβαμε και τα υπόλοιπα φανάρια. Από περιέργεια τον ρώτησα πως κατάφερνε να παραμένει τόσο ήρεμος και χαλαρός και η απάντηση του ήταν ότι το αυτοκίνητο μπροστά είχε πινακίδες Αγρινίου και ο οδηγός μάλλον κάτι θα έψαχνε.

Με εντυπωσίασε ότι και χώρο έδωσε και ήρεμος έμεινε και παρατηρητικός ήταν. Μικρά πράγματα αλλά τόσο σπάνια...

Τάσος


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έτυχε.. Δεν φταίει ούτε η εμπειρία, ούτε το οτι είναι "επαγγελματίας", ούτε ο μισθός.

Εγώ που ξέρω 120 οδηγούς αστικού λεωφορείου και συνεργάζομαι μαζί τους καθημερινά, μπορώ να σου πώ με σιγουριά οτι υπάρχουν και καλοί (σε ικανότητα) και άχρηστοι. Και σωστοί (τήρηση - γνώσεις ΚΟΚ) και ηλίθιοι. Και νευρικοί, και ήρεμοι. Και αργοί και γρήγοροι. Και προσεκτικοί, και απρόσεκτοι. Και επαγγελματίες οδηγοί και απλοί επιχειρηματίες (με την δεύτερη κατηγορία να έχει την τραγική πλειοψηφία).

Πάντως άλλο 8 ώρες στην νταλίκα (σε μια εθνική) και άλλο 8 ώρες μέσα στα φανάρια και την κίνηση. Μαθαίνεις θέλεις δε θέλεις να ελέγχεις τα νεύρα σου, γιατι αλλιώς κάθε μέρα που σχολάς θα δέρνεις τη γυναίκα σου στο σπίτι. +οτι ξέρεις τα φανάρια απέξω και ξέρεις αν θα το προλάβεις ή όχι, αφήνοντας το γκάζι και κάνοντας υπομονή αλλα και οικονομία στο πετρέλαιο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από MacPap »

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Ultimo_ Εχω δει να κάνουν απερίγραπτα πράγματα οδηγοί λεωφορείων.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από Tassos »

Αλήθεια ποιους θεωρούμε καλύτερους από τους επαγγελματίες οδηγούς; Και επίσης -για να μην ανοίγω άλλο θέμα- τι παθαίνουν οι οδηγοί βαρέων οχημάτων μόλις περάσουν την Ελευσίνα; Σε επαρχιακούς δρόμους είναι συνεργάσιμοι βοηθάνε να τους προσπεράσεις ενώ μόλις περάσουν την Ελευσίνα γυρίζοντας στην Αθήνα παίρνουν τη μεσαία ή τη δεύτερη λωρίδα σέρνονται με 40 χλμ δημιουργώντας είτε ουρές πολλών αυτοκινήτων αχρηστεύοντας ουσιαστικά τη λωρίδα;

Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Ultimo_
Μπα, πως το παθες?
Tassos έγραψε:Αλήθεια ποιους θεωρούμε καλύτερους από τους επαγγελματίες οδηγούς;
Δεν υπάρχει μαγική συνταγή. Όπως και πολιτικοί ας πούμε, υπάρχουν και καλοί και άχρηστοι (χμμ ατυχές παράδειγμα..) Ας πούμε ποδοσφαιριστές. υπάρχουν κάποιοι που είναι επαγγελματίες με ταμπέλα (παίζουν σε επαγγελματικό πρωτάθλημα) αλλα είναι άχρηστοι. Το οτι φέρεις την ταμπέλα "επαγγελματίας" ή το οτι το Ελληνικό σύστημα σου έδωσε επαγγελματικό δίπλωμα, δε σημαίνει οτι έγινες ικανός-συνετός-ευγενικός μέσα σε μια μέρα. Η διαφορά είναι οτι ο επαγγελματίας οδηγάει 8 ώρες τη μέρα και 60 ώρες τη βδομάδα και αυτό του δίνει εμπειρία σε καταστάσεις πανικού, πρόβλεψη σε "απρόβλεπτες" καταστάσεις, σωστότερη κρίση, του αφαιρεί τα παιδαριώδη κόμπλεξ όπως το να κορνάρεις στο φανάρι και να έχεις νεύρα στην κίνηση και φυσικά ικανότητα χειρισμού οχήματος με χειρουργική ακρίβεια και πολλά πολλά άλλα, αλλα ΔΕΝ του δίνει ευγένεια και υπομονή, ούτε ξαφνικά την επιφοίτηση να αρχίσει να φοράει ζώνη στο αυτοκίνητό του. Αν δεν την φορούσε πριν, δε θα την φοράει και μετά.
Εγώ έπεσα απο τα σύνεφα όταν σε συναδερφικό χαβαλέ, μια μέρα με δουλεύανε επειδή φόρεσα τη ζώνη μου :astrakia

Και επειδή έχω δει πολλούς επαγγελματίες να κάνουν τραγικά πράγματα με το επαγγελματικό αλλα και με το ΙΧ τους -δηλαδή τις βλακείες που βλέπεις να κάνει στο δρόμο ο μέσος οδηγός άχρηστος 60άρης- σου ξαναλέω οτι απλά έτυχε!
Μπράβο στο παλικάρι που λες, αλλα να ξέρεις οτι και άλλη δουλειά αν έβρισκε, το ΙΧ του, πάλι έτσι θα το οδηγούσε.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδηγοί αστικών λεωφορείων της Αθήνας

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:
MacPap έγραψε:Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Ultimo_
Μπα, πως το παθες?
Οταν λες σωστά πράγματα πάντα συμφωνώ...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”