Φονιάς κατά λάθος;

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χτες πήγα στην Αφετηρία μας για να πιάσω δουλειά. Μεσημέρι. Είδα ένα συνάδερφο με σπασμένη μάσκα μπροστά, να αλλάζει υαλοκαθαριστήρες.
- Τι έγινε ρε τι έπαθες?
- Άσε. Έπεσε πάνω ένα παπάκι.
- :astrakia Πως έπεσε? Απο πίσω πέφτουν. Απο μπροστά πως "έπεσε"?
- Πήγαινε ανάποδα στην Λαρίσης (εθνική οδός 3 λωρίδων που οδηγεί στην ΠΑΘΕ και κατ επέκταση στη Λάρισα-Θεσσαλονίκη)
- Τι έκανε λέει??? Καλα ΚΟΤΖΑΜ λεωφορείο δεν το είδε?
- Μιλούσε με έναν πεζό, και ξεκίνησε ανάποδα, κοιτώντας ακόμα πίσω του. και οχι κανα πιτσιρίκι, 60 χρονών άνθρωπος.
- Καλά και δεν τον σκότωσες?
- Πάλι καλά, όχι. Και έχω δικαστήριο. Ήρθε αστυνομία και κοιτούσε αν έχω ζώνες, ταχογράφο, κόφτη.........
- :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia :astrakia


Οπότε φανταστείτε τι θα γίνει αν χτυπήσεις αναπηρικό αμαξίδιο που περνάει με κόκκινο.. Όχι μόνο φυλακή θα πας, αλλα και θα σε λιντσάρει όλη η πόλη


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Δολοφόνος κατα λάθος?

Δημοσίευση από grigoris »

Έχει χαζέψει ο κόσμος.Ο δρόμος πλέον έχει γεμίσει τρελλαμένους.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Δολοφόνος κατα λάθος?

Δημοσίευση από Tassos »

Εχω καλύτερη σκηνή. Παπί πάει ανάποδα σε μονόδρομο και ο οδηγός έχει γυρίσει το κεφάλι του 40 μοιρες για να μιλήσει με τη συνεπιβάτη - κράνη δεν υπάρχουν και πηγαίνουν. Κάτι μ'επιασε να κτυπήσω κόρνα γυρίζει ο τύπος και μου λέει ευτυχώς έχει ασθενοφόρο εδώ κοντά.

Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δολοφόνος κατα λάθος?

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα πάλι ηλίθιο σκηνικό. Που με κάνει να σκέφτομαι πόσο εύκολο είναι να σκοτώσεις άνθρωπο κατα λάθος.

Φτάνω με το λεωφορείο στο τέρμα μιας γραμμής. Εκεί έχει μια πλατεϊτσα μεγάλη και ευρύχωρη στην οποία δεν παρκάρουν αυτοκίνητα, έχει παντού ταμπέλες "ελιγμός λεωφορείων" κτλ. Εκεί κάνουμε αναστροφή και ξαναγυρνάμε πίσω.

Πάω να κάνω την αναστροφή μου ως συνήθως. Ανάβω τα αλάρμ, βάζω την μούρη στο σημείο που πρέπει, κόβω όλο το τιμόνι, βάζω όπισθεν, και κοιτάω καθρέφτη. Ξαφνικά είδα ένα παπάκι στον καθρέφτη να περνάει απο πίσω μου. Σταματάω. Κοιτάω τον δεξί καθρέφτη να δώ πότε θα "φύγει" αυτό το κάτι που είναι πίσω μου. Τίποτα. Ξανακοιτάω αριστερά μήπως φύγει απο εκείνη τη μεριά. Τίποτα πάλι.
Ε θα έφυγε. Σκέφτηκα, και άρχισα σιγά σιγά να κάνω πίσω. Να σημειώσω οτι πίσω υπάρχει νεκρή γωνία γιατι το παράθυρο είναι ενάμιση μέτρο ψηλά. Έχω όμως δύο τεράστια άσπρα φώτα όπισθεν, και μια σειρίνα μπιπ μπιπ.
Κάνω δειλά δειλά λίγους πόντους, μπας και τρομάξω το οτιδήποτε έχει κολλήσει πίσω μου. Τίποτα πάλι

Εκεί λοιπον που ήμουνα έτοιμος να φύγω με την όπισθεν κανονικά, δεν ξέρω πως μου κοψε, και ρωτάω μια κοπελίτσα που καθόταν γαλαρία. Μήπως είναι κανένας πίσω μου?
Ναι μου απαντάει. Ένας σε ένα παπάκι, γράφει μήνυμα στο κινητό...... :astrakia
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Διόρθωσα τὸν τίτλο. Δὲν ὑπάρχει δολοφόνος κατὰ λάθος. Δολοφόνος εἶναι ἐκεῖνος ὁ ὁποῖος διαπράττει φόνο μὲ δόλο. Δόλος "κατὰ λάθος" δὲν ὑπάρχει ἄρα οὔτε δολοφόνος "κατά λάθος".
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από MacPap »

"Φονεύων" κατά λάθος δηλαδή?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχεις δίκιο haridimos. Η ετυμολογία της λέξης είναι τόσο εύκολη που θα την καταλάβαινε και παιδάκι δημοτικού. Είμαι ασυγχώρητος. Καλα τόσοι γλωσσολόγοι εδώ μέσα, κανένας δεν το παρατήρησε?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από MacPap »

Μα το παρατήρησε!! ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από erling »

Σωστά τα λέει ο Haridimos αλλά ο Τριναταφυλλίδης λέει ....

δολοφόνος ο [δolofónos] O18 θηλ. δολοφόνος [δolofónos] O35 & (οικ.) δολοφόνισσσα [δolofónisa] O27 :
1. αυτός που σκότωσε κπ. προμελετημένα και με ύπουλο τρόπο: O ~ έστησε ενέδρα στο θύμα του. Πληρωμένος ~, που σκοτώνει με αμοιβή για λογαριασμό άλλου. Eπαγγελματίας ~, για κπ. που διαπράττει συστηματικά δολοφονίες. || φονιάς.
2α. αυτός που προκαλεί σε κπ. πολύ μεγάλη βλάβη, συνήθ. θανατηφόρα, με την αδιαφορία του ή σκόπιμα και ύπουλα: Oι έμποροι ναρκωτικών είναι δολοφόνοι της νεολαίας μας. || Δολοφόνε της ευτυχίας μου!
β. για κτ. που προκαλεί σε κπ. ανεπανόρθωτη βλάβη: Tο τσιγάρο είναι ο ~ της υγείας μας. [λόγ. < αρχ. δολοφόνος· λόγ. θηλ. χωρίς διάκρ. γένους· δολοφόν(ος) -ισσα]

δολοφονία η [δolofonía] O25 :
1. προμελετημένος φόνος με δόλιο τρόπο: Άγρια ~ με άγνωστο δράστη. Aπέτυχε απόπειρα δολοφονίας εναντίον του πρωθυπουργού. Πολιτική ~, για πολιτικούς λόγους.
2. πρόκληση βλάβης κυρίως θανατηφόρας, που είναι αποτέλεσμα εγκληματικής αδιαφορίας, αμέλειας ή σκοπιμότητας: Aυτό δεν ήταν τροχαίο ατύχημα, ήταν ~. Tο κυνήγι των πουλιών δεν είναι ψυχαγωγία αλλά ~. [λόγ. < αρχ. δολοφονία]
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Φονιάς κατά λάθος;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Έχεις δίκιο haridimos. Η ετυμολογία της λέξης είναι τόσο εύκολη που θα την καταλάβαινε και παιδάκι δημοτικού. Είμαι ασυγχώρητος. Καλα τόσοι γλωσσολόγοι εδώ μέσα, κανένας δεν το παρατήρησε?
Δὲν γνωρίζω κανένα γλωσσολόγο ἐδῶ μέσα.

Ἡ ἐπισήμανση τοῦ λάθους δὲν ἀποσκοπεῖ στὸ νὰ ἀποδειχθεῖ ὄτι ὁ UltiMo_ εἶναι μ*λ*κας. Ἀντιθέτως ἡ ἐπισήμανση κάθε λάθους βοηθάει στὴν βελτίωση ὅλων μας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”