Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από MacPap »

Εμένα μου φτάνει να μάθει να είναι προσηλωμένος στην δουλειά του για να μην είναι επικίνδυνος...

Δηλαδή ο τύπος πήγε χιλιόμετρα μακριά και πέρασε δεκάδες στάσεις στις οποίες δεν σταμάτησε και επιμένεις πως φταίνε οι επιβάτες και όχι ο ίδιος?

Άντε γειάααα......


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όχι δεν επιμένω οτι φταίνε οι επιβάτες. Απλά λέω οτι το λάθος του δεν ήταν εγκληματικό πρώτον. Και δεύτερον υπήρχαν πολλά ζευγάρια ακόμα μάτια που έβλεπαν το λάθος και περίμεναν 2 ώρες για να το διορθώσουν
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε:Ἀν ὁ ἐπιβάτης κάνει πρώτη φορὰ τὸ συγκεκριμένο δρομολόγιο;

Ἀν διαβάζει κάτι καὶ δὲν βλέπει ἔξω;
Ε τότε αλλάζει το πράγμα. Τότε ο οδηγός πρέπει να μαστιγωθεί δημόσια στο Σύνταγμα για το τραγικό του αυτό λάθος και η οικογένειά του να θανατωθεί για παραδειγματισμό
συνφορουμίτη μου καλέ,
θα τα εγραφες αυτά και τα παραπάνω περι απλού λαθους αν δεν ήσουν ο ίδιος οδηγός?
υπάρχουν λάθη και λάθη

οταν μπαινω στο ΚΤΕΛ ομως θεωρώ αυτονόητο οτι θα με πάει στον προορισμό που προβλέπεται.
δηλαδή θα φύγω απο την Θεσσαλονικη να έρθω στον Βολο με το ΚΤΕΛ και στην Λάρισα από λάθος στρίβει για Τρίκαλα, και θα φταίω και εγω ως επιβάτης που δεν το πήρα πρέφα έγκαιρα;
οπως σου εγραψε και ο Χαρίδημος, ο αλλος μπορεί να το κάνει για 1η φορά το δρομολόγιο, αλλος να διαβάζει και να ακούει μουσική, να είναι νύχτα και να μην προσέχει έξω από το παράθυρο αλλά και να βλέπει να μην καταλαβαίνει...

εσυ εισαι ο υπερβολικός μάλλον που δικαιολογείς το αδικαιολόγητο λάθος

μου θυμίζεις συγγενικό πρόσωπο που κατηγορούσε τους συνεπιβάτες του οχήματος, οταν αυτος ξέχασε μετά από μια ανηφόρα να λύσει ξανά το χειρόφρενο και τα έβαλε με τους συνεπιβάτες, μεταξύ αυτών και παιδιά γυμνασιακής ηλικίας που δεν του το θύμισαν
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

thanos έγραψε:υπάρχουν λάθη και λάθη
ακριβώς αυτό λεω και εγώ. υπάρχουν λάθη που σκοτώνουν, άλλα που πρέπει να πας φυλακή, άλλα πιο αθώα που δεν πειράζουνε κανένα κτλ κτλ. μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.
Μου είχε τύχει ΚΤΕΛ απο Πάτρα για Βόλο, προφανώς νέος οδηγός, Μας έφτασε μέχρι το Βόλο μια χαρά, αλλα έχασε τη στροφή για τα ΚΤΕΛ. Του το είπαν κάτι παιδιά, έκανε το τετράγωνο, και έληξε το θέμα. Τι έπρεπε να κάνουμε? Να του στείλουμε εξώδικο ή να τον σπάσουμε στο ξύλο για το λάθος του?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:Απλά λέω οτι το λάθος του δεν ήταν εγκληματικό πρώτον
Δηλαδή αφού δεν σκότωσε κανένα όλα έχουν καλώς... ;)

Μα το να ξέρει τον δρόμο ο οδηγός ενός λεωφορείου είναι από τα βασικά πράγματα που πρέπει να κάνει..

Και φυσικά είναι σημαντικό αν δεν είναι σημαντικό να ξέρει που πάει και να προσέχει που πάει τι είναι... Τι θα πει να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά αυτό είναι βλακεία ολκής και θέλεις να μας πεις πως είναι και φυσιολογικό? Μη προσπαθείς αν δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Απλά λέω οτι το λάθος του δεν ήταν εγκληματικό πρώτον.
Ἰσχύει.
UltiMo_ έγραψε:
thanos έγραψε:υπάρχουν λάθη και λάθη
ακριβώς αυτό λεω και εγώ. υπάρχουν λάθη που σκοτώνουν, άλλα που πρέπει να πας φυλακή, άλλα πιο αθώα που δεν πειράζουνε κανένα κτλ κτλ. μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.
Ὅντως δὲν χτύπησε ἄνθρωπο, δὲν κάρφωσε τὸ λεωφορεῖο σὲ κάποια μάντρα. Ἀλλὰ κι ἐσῦ πᾶς στὸ ἄλλο ἄκρο, ἔγινε μ*λ*κία.
UltiMo_ έγραψε:Μου είχε τύχει ΚΤΕΛ απο Πάτρα για Βόλο, προφανώς νέος οδηγός, Μας έφτασε μέχρι το Βόλο μια χαρά, αλλα έχασε τη στροφή για τα ΚΤΕΛ. Του το είπαν κάτι παιδιά, έκανε το τετράγωνο, και έληξε το θέμα. Τι έπρεπε να κάνουμε? Να του στείλουμε εξώδικο ή να τον σπάσουμε στο ξύλο για το λάθος του?
Νὰ ῥωτήσω κάτι, ὅταν κάποιος ὁδηγὸς πρόκειται νὰ ἀναλάβει κάποιο νέο δρομολόγιο δὲν κάνει κάποια προεργασία; Ξεκινὰ πρώτη μέρα ταξίδι στὸ ἄγνωστο μὲ βάρκα τὴν ἐλπίδα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από thanos »

Haridimos έγραψε:Νὰ ῥωτήσω κάτι, ὅταν κάποιος ὁδηγὸς πρόκειται νὰ ἀναλάβει κάποιο νέο δρομολόγιο δὲν κάνει κάποια προεργασία; Ξεκινὰ πρώτη μέρα ταξίδι στὸ ἄγνωστο μὲ βάρκα τὴν ἐλπίδα;

τι εννοείς με τη λέξη προεργασία; :?:
πχ
να κανει δοκιμαστικό δρομολόγιο ανευ επιβατών;

να ανοιξει χάρτες να δει τους δρόμους κτλ.

να δει την διαδρομή στον πλοηγό του;
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κάτι τέτοιο ἐννοῶ. Νὰ κάνει 2-3 φορὲς τὸ δρομολόγιο ὡς ἐπιβάτης ἢ νὰ κάνει τὴν διαδρομὴ μὲ τὸ δικό του, προσωπικὸ ὄχημα.

Ὅταν ξεκινήσει τὸ πρῶτο δρομολόγιο νὰ ἔχει μιὰ σελίδα μὲ ἀναγκαῖες σημειώσεις: π.χ. μετὰ τὴν BP στρίβουμε δεξιά, δὲν ἀνεβαίνουμε τὴν γέφυρα ἀλλὰ στὸ φανάρι στρίβουμε δεξιὰ κ.ο.κ..

Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει νὰ παίρνει κανεὶς στὰ σοβαρὰ τὴν δουλειά του. Ἐξαιρῶ τὴν περίπτωση κατὰ τὴν ὀποία ἐκτελεῖ νέο δρομολόγιο ἐκτάκτως, λόγω ἀνωτέρας βίας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αυτά που λες γίνονται στα Αστικά. Τώρα στα Υπεραστικά τι να κάνεις? Να πας αλεξανδρούπολη με το ΙΧ?
Το πιθανότερο είναι να τον ρωτήσανε τον Πατρινό. Ξέρεις να πας στο Βόλο? Ξέρω θα είπε αυτός.
Εκτάκτως δεν ανεβαίνει όποιος τύχει, αλλα συγκεκριμένοι εφεδρικοί οδηγοί. Τώρα πως λειτουργεί το κάθε ΚΤΕΛ της κάθε πόλης δεν το ξέρω. Αλλα στο δημόσιο δεν νομίζω να ανεβάζουν όποιον να΄ναι.

Μου έχει τύχει και μένα πάντως. Όταν είσαι μια ολόκληρη μέρα, σε μια διασταύρωση να κάνεις συνεχώς δεξιά δεξιά δεξιά δεξιά δεξιά για 8 ώρες.
Και πας την άλλη μέρα στη δουλειά και πρέπει να πας ευθεία, και απο συνήθεια πας πάλι δεξιά που ήταν το χθεσινό δρομολόγιο.
Ε δε θέλει και πολύ να γίνει. Λίγο η συνήθεια, λίγο αφηρημάδα. Το θέμα είναι οτι στην περίπτωση μου, δεν πρόλαβα καλά καλά να πάρω τη στριφή, και άκουσα απο πίσω το κόσμο ΕΕΕΕΕΕΕ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ. Έκανα ένα Π και ξαναγύρισα εκεί που έπρεπε, και ο κόσμος το αντιμετώπισε με γέλοιο. Δεν βγήκαν μετά στο zougla.gr να κάνουν καταγγελία. Ευτυχως θα μου πεις δεν είχα καναν τύπο σαν τον macpap μέσα... Αλλα ευτυχώς δεν μπαίνει σε λεωφορεία!

Μου έχει τύχει και το ανάποδο όμως. Να είναι δρόμος κλειστός λόγω επεισοδίων, όλη μέρα. Είσοδος του δρόμου κλειστή με περιπολικά, κορίνες κτλ. Σε κάθε δρομολόγιο, και στην άνοδο και στην κάθοδο (περίπου 16 φορές στο σύνολο σε όλη τη βάρδια), σταματάω 10 μέτρα πριν, και ανακοινώνω στον κόσμο. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ? ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΔΩ?
Ξεκινάω τέλος πάντων και μόλις παίρνω την αναγκαστικά λάθος στροφή, ακούω φωνές απο πίσω ΠΟΠΟ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΜΠΗΚΑΜΕ? ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΑΥΤΟΣ?
Γιαυτό σας λέω.. Είναι και ο κόσμος λίγο... στην κοσμάρα του.

Ένας μόνο απο τους τόσους αν ήταν λίγο σπίρτο, δε θα είχαν βρεθεί Μαραθώνα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Oδηγός ΚΤΕΛ του νομού Αττικής……έχασε τον δρόμο!

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ έγραψε:Γιαυτό σας λέω.. Είναι και ο κόσμος λίγο... στην κοσμάρα του.
Ο κόσμος δεν έχει καμία υποχρέωση να μην είναι στην κοσμάρα του και να προσέχει τι κάνει ο οδηγός ενός λεωφορείου.

Αντιθέτως ο οδηγός έκανε βλακεία διότι αυτός οφείλει να ξέρει και που πάει και να είναι προσηλωμένος στην δουλειά του...

Άλλο πράγμα είναι να κάνεις λάθος μία στροφή και άλλο να πας στην Ραφήνα αντί στο Λαύριο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”