MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Προχτές περιέγραψα 2 περιστατικά και ο macpap μου απάντησε και στα δυο το ίδιο ξερό: "Την τροχαία την φώναξες?"
Ε λοιπον σήμερα αποφάσισα να το κάνω. Πάρτε καφέ-ουισκάκι και διαβάστε.

Λεωφορείο γεμάτο κόσμο εγώ, φτάνω σε σημείο με κολονάκια. Λεωφόρος δύο λωρίδων, ίδιας κατεύθυνσης και οι δύο λωρίδες αλλα χωρισμένες με πλαστικά κολονάκια μεταξύ τους. Εγώ στο δεξί ρεύμα. Φτάνω σε ένα κλασσικό σημείο με σουβλάκια και βλέπω 5 διπλοπαρκαρισμένα. Πατάω δυο κόρνες, σε δευτερόλεπτα τα 4 αυτοκίνητα είχαν φύγει. Πάω και κολλάω πίσω απο τον πέμπτο.
Ο οδηγός απέξω και μου λέει "μισό λεπτό".
"Ούτε δευτερόλεπτο" του λέω. Πάρτο και φύγε.
"Δεν μπορείς να περιμένεις? θέλω να ξεφορτώσω" μου λέει. ΙΧ ήταν, τίποτα ψώνια θα ήθελε να βγάλει.
"Ρε φίλε, έχω 40 άτομα μέσα. Πάρτο και φύγε ΤΩΡΑ" του λέω.
"Δεν πάω πουθενά, φώναξε όποιον θέλεις να έρθει να μου πει που να το βάλω εγώ να ξεφορτώσω".
Στο σημείο αυτό όπως καταλαβαίνετε αρχίζει να χάνεται η ψυχραιμία, να αρχίσει να τσατίζεται και ο κοσμος και να ακούω βρισιές αριστερά δεξιά, και του λέω και εγώ "για να μην σου πω ΕΓΩ που να το βάλεις, πάρτο και φύγε να περάσω, και μετά κάνε ο,τι καταλαβαίνεις".
"Μα οι άλλοι περνάνε απο αριστερά, πέρνα και σύ"
"Δεν με νοιάζει τι κάνουν "οι άλλοι", εγώ απο ΕΔΩ θέλω να περάσω, πάρτο εσύ και παρκαρέ το αριστερά ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ"
"Τι τρόπος είναι αυτός"
"ΌΣΟ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ ΣΕ ΣΕΒΟΜΑΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΣΕΒΕΣΕ ΕΜΕΝΑ, ΣΕΒΑΣΟΥ ΤΑ 40 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ"
Εντωμεταξύ όταν είσαι σταματημένος κανα 5λεπτο ήδη, μετά το παίρνεις και προσωπικά. Αφου λοιπον δεν είχα περάσει τόση ώρα (πατώντας τα κολονάκια το οποίο είναι αρκετά επικίνδυνο γιατι μπορείς να μείνεις στο δρόμο. Πίσω απο τη ρόδα έχει ένα σωρό σωληνάκια αέρα και ηλεκτρικά καλώδια που σπάνε για πλάκα. Αλλα που να φανταστώ την ταλαιπωρία? Είδα τον οδηγό στο αμάξι, λέω θα ξεμπερδέψουμε εύκολα, άρα τον κόλλησα και γω απο πίσω) Αφου λοιπον δεν είχα περάσει τόση ώρα, λέω και εγώ, θα το παίξω macpap και θα το φτάσω μέχρι τέλους.
Ενημερώνω τον σταθμάρχη για το περιστατικό, ο οποίος καλεί δημοτική αστυνομία. Ο τύπος να έχει μουλαρώσει και να μην το παίρνει το αυτοκίνητο.
Έρχετε μετά απο λίγο ένας επιβάτης που έβριζε σε Ελληνικά και Γερμανικά λέγοντας τι χάλι επικρατεί στην Ελλάδα σας κτλ και μου λέει "άνοιξε την πόρτα".
Ανοίγω τη πόρτα και ήταν επιβάτης μέσα, και ο μπάρμπας απέξω. Του τραβάει μια κλωτσιά ο επιβάτης του μπάρμπα στο στήθος, πέφτει ο παππούς πίσω σε κάτι μηχανάκια και ξαφνικά η κατάσταση ξέφυγε απο κάθε έλεγχο. Μόνο εγω είχα διατηρήσει την ψυχραιμία μου, και κατάφερα να ελέγξω την κατάσταση. Έρχεται και ένα άλλος που ήταν ιδιοκτήτης απο ένα απο τα μηχανάκια και φώναζε δώστε μου τα στοιχεία σας, μου ρίξατε το μηχανάκι (αυτός μας έλειπε). Η κατάσταση ξέφυγε απο κάθε προσδοκία. Η δημοτική αστυνομία άφαντη, και εν τω μεταξύ, εγω κάλεσα και την τροχαία.
Οι κορυφαίες ατάκες να συνεχίζονται με το κόσμο απο μέσα να βρίζει, μωρά να κλαίνε και οι κόρνες απο άπειρα αυτοκίνητα να ακούγονται παντού, και ο παππούς να έχει κοκκινίσει και να έχει και μια πατημασιά στο στήθος.
Σουρεαλιστική κατάσταση.
Η ουρά πίσω είχε φτάσει χιλιόμετρα! Ώρα αιχμής και το ένα ρεύμα κλειστό.
Καταφέρνω εγώ και τους ηρεμώ όλους, επιστρέφοντας στο αρχικό βάσανο.
"Πάρτο ρε χριστιανέ μου να φύγουμε"
"Όχι, δεν πάω πουθενά".
Ταυτόχρονα έρχεται η ομάδα ΔΙΑΣ. 3 μηχανές, 6 άτομα. Δεν τους κάλεσε κανένας, μάλλον περαστικοί ήταν ή είδαν την ουρά που είχαμε σχηματίσει.
Πάνε στο μπάρμπα, του ζητάνε το λόγο, και αρχίζει να λέει και σε αυτούς, "δεν πάω πουθενά. Και θέλω να κάνω και μήνυση στον οδηγό γιατι με έβρισε".
Μου λέει και εμένα ο αρχιΔΙΑΣ, βάλτο στην άκρη, και πάμε στο τμήμα.
:shock: "Ποια άκρη ρε ψηλέ, δεν είναι παπάκι. Και τον κόσμο τι θα τον κάνω?"
"Δε με νοιάζει, βρες άλλο οδηγό και πάμε".
"Που να τον βρώ τον "ΑΛΛΟΝ" οδηγό ρε? Είσαι σοβαρός?"
Ήρθε και ένας συνάδερφος μου, με πολύ λέγειν που είχε κολλήσει πίσω, και άρχισε να βρίζει κι αυτός τους αστυνομικούς.
"Το ζήτημα είναι να πάμε στο τμήμα ή να ξεκολλήσουμε τον δρόμο που φράκαρε και να διώξουμε τον κολλημένο που δεν θέλει να φύγει? Ωραία, παρκάρω και εγώ απο πίσω το δικό μου, και θα κλείσουμε όλη τη πόλη στα δύο".
Εντωμεταξύ οι επιβάτες μου, πρόθυμοι να με βοηθήσουν, μου δίναν χαρτάκια με τα κινητά τους για να έρθουν για μάρτυρες.
Φάγαμε έτσι 20 λεπτά ακριβώς, μέχρι που ήρθε το απο πίσω λεωφορείο απο μένα (ήμουν σε γραμμή που είναι κάθε 20 λεπτά και πάει σε κάτι μακρινά χωριά και έχει πάντα ΠΟΛΥ κόσμο) πήρε τον κόσμο μου και έφυγε. Ξεμπερδέψαμε απο αυτό το βάσανο.
Έμεινα μόνος μου με άδειο λεωφορείο, μπάρμπα, αστυνομικούς και δεκάδες περαστικούς που είχαν κάνει κερκίδα και διασκεδάζαν τη κατάσταση. Και οι αστυνομικοί να μην ξέρουν τι να κάνουν. Μέχρι που λένε στο μπάρμπα "η μήνυση θέλει 100 ευρώ παράβολο, το ξέρεις?"
Εκεί λυθήκαμε όλοι στο γέλιο, βλέποντας το μπάρμπα να μετανιώνει για την μήνυση. Η αστυνομία τέλος πάντων πήρε τα στοιχεία του, πήρε τα στοιχεία μου, έπεισε αυτόν να κάνει ένα μετρό μπροστά ωστε να χωρέσω, πήγα εγώ και πάρκαρα 200 μέτρα πιο κάτω που είχε χώρο και περίμενα. Έρχονται μετά οι ΔΙΕΣ, μου δίνουν πίσω τα χαρτιά μου, και μου λένε "Έφυγες". Τι απέγινε ο μπάρμπας, δεν έμαθα ποτέ. Μόνο ένα πιτσιρικάς ΔΙΑκος, τσατισμένος, μου λέει "αν δε του κάνει μύνηση η αστυνομία, θα του κάνω εγώ"
Αργότερα, ενημερώθηκε ο δικηγόρος της εταιρίας και ο πρόεδρος. Πήγανε στο τμήμα, μάθανε οτι ο μπάρμπας δεν ασχολήθηκε παραπάνω, και αύριο θα κάνουν εκ μέρους μου μήνυση για παρακώλυση συγκοινωνιών και διαφυγόντα κέρδη. (αύριο για να παρέλθει το αυτόφωρο της αμαρτίας μου που τον είπα καραγκιόζη).
Με δισταγμό όμως ο δικηγόρος με ενημέρωσε οτι αν χωρούσα, τότε δεν τίθεται θέμα παρακώλυσης, και οτι θα χάσουμε το δικαστήριο, και οτι ο ΑρχιΔΙΑΣ είπε οτι εγώ χωρούσα να περάσω και θα το δηλώσει εγγράφως :astrakia Απορώ εμένα ζωντανά γιατι δεν μου το είπε.
Θα φτάσουμε σε σημείο τελικά να λέμε μπράβο στους παράνομους και να φταίνε για άλλη μια φορά οι αλήτες οι επαγγελματίες οδηγοί.

Αυτά σε απάντηση στο macpap στην ερώτηση γιατι δεν καλώ την τροχαία. Η οποία εντωμεταξύ δεν φάνηκε,ούτε η δημοτική φάνηκε, και ο τύπος την έβγαλε καθαρή χωρίς καν μια κλήση. Και φυσικά σε όλους τους άλλους για να δούνε την Ελληνική πραγματικότητα. Θα επανέλθω σε κανα δυο χρόνια, όταν γίνει το δικαστήριο.
Πάντως είναι γεγονός οτι αν δε σπάσεις αυγά, δεν τρώς ομελέτα, και για όλο αυτό το βάσανο και το δρομολόγιο που έχασα, δεν μετάνιωσα καθόλου. Κάποιος κάποτε έπρεπε να το κάνει αυτό


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από Tassos »

Αρχικά μπράβο που κάλεσες την αστυνομία. Τώρα μια φίλη δικηγόρος λέει ότι Καραγκιόζης δεν είναι βρισιά (νομίζω ότι ήταν πραγματικό πρόσωπο).

Κρίμα για το χαμένο δρομολόγιο.
Τάσος
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από athanatos »

Μπράβο ultimo. Έβγαλες το odigein ασπροπρόσωπο. :applause :biritses :applause :biritses
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από thanos »

ευγε Ούλτιμο για την στάση σου...
τραγικό το ολο συμβάν
τραγική ομως και η αστυνομια που καπου γράφεις οτι δεν ηξεραν τι να κάνουν...

νομίζουμε οτι λύση ειναι να καλούμε την αστυνομία,,,
αλλά ελα ντε που δεν ειναι πάντα αυτή η καλύτερη λύση, δυστυχώς

γιατί αντι να του κόψουν τον κώλο, προστίματα, αφαίρεση άδειας, μηνυση κοκ
ώστε την επόμενη φορά μην τολμήσει να ξαναδείξει τέτοια αλαζονική εγωιστική και ψυχανώμαλη συμπεριφορά,
δεν ξέρει τι να κάνει!

απλά τραγικό!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε Ultimo_ ελπίζω μια μέρα να μην υπάρχει κατηγορία στο Wikypedia "MacPapική αντιμετώπιση".

Το δύσκολο είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να μένεις ήρεμος και ψύχραιμος.

Η παρότρυνσή μου πάντως είναι ξανά κάντο. Νοοτροπίες ετών δεν λύνονται με φωτοβολίδες. Είναι σαν τους τροχαίους που βγαίνουν να γράψουν μόνο μετά την ψήφιση κάποιου νομοσχεδίου και μετά ξεχνάμε και κράνη και ζώνες και όλα. Έτσι δεν γίνεται δουλειά. Πρέπει να γίνει συνήθεια πως αν εμποδίζεις θα έρθει η τροχαία! Και φρόντισε να μην φταις αν έρθει. Τελεία.

Άμα αυτός ο μπάρμπας ήξερε πως θα έρθει η τροχαία δεν θα καθόταν να κάνει τον μάγκα. Σκέψου αυτόν τον μπάρμπα να τον ξανασυναντήσεις εσύ με τον ίδιο κόσμο στο ίδιο μέρος ες να ξανά κάνει τον μάγκα? Πόσες φορές θα τον αφήσουν να κλείνει την πόλη για ένα βίτσιο.

Και δεν κατάλαβα γιατί θα ερχόταν η δημοτική αστυνομία τι να κάνει να βεβαιώσει τροχαία παράβασή?

Τέλος πάντων εγώ πιστέυω πως ορθώς ενήργησες... :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

thanos έγραψε:τραγική ομως και η αστυνομια που καπου γράφεις οτι δεν ηξεραν τι να κάνουν...
Το τραγικό είναι, οτι μόλις τους είδα, χάρηκα γιατι νόμιζα οτι το θέμα θα λήξει σε δευτερόλεπτα. Νόμιζα θα του πούνε, "Φύγε ή σε πάμε μέσα με τις χειροπέδες"
Και αυτοί τελικά τον ρωτούσαν ποιος έβρισε ποιον, αν θέλει να κάνει σε μένα μήνυση κτλ. :shock: Τρελάθηκα. Το αποτέλεσμα ήταν, οτι τροχαία δεν ήρθε, δημοτική δεν ήρθε, και με αστυνομία παρούσα, πάλι ο δρόμος ήταν κλειστός. Πολυ φοβάμαι οτι ο κόπος πήγε στράφι.
MacPap έγραψε:Το δύσκολο είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να μένεις ήρεμος και ψύχραιμος.
Σε αυτό έχω ταλέντο. Δεν σηκώθηκα απ τη καρέκλα και δεν ύψωσα τη φωνή μου. Σηκώθηκα μόνο για να υποδείξω στον κόσμο πως να μπει στο επόμενο λεωφορείο που είχε πλευρίσει δίπλα μου. ήξερα οτι αν μιλούσα λίγο παραπάνω ή αν τον ακουμπούσα, θα καταλήγαμε στο αυτόφορο. Δεν είναι εύκολο να συγκρατήσεις τα νεύρα σου και να μη σπάσεις στο ξύλο κάποιον κοτζαμ μαντράχαλος που κάνει σα παιδάκι και σου λέει "δε φεύγω".
MacPap έγραψε:Πρέπει να γίνει συνήθεια πως αν εμποδίζεις θα έρθει η τροχαία!
Συνάδερφος εδώ στο Βόλο που ήταν οδηγός ΟΑΣΑ για χρόνια, μου είπε οτι οι σταθμαρχαίοι δεν παίρνουν ποτέ την τροχαία τηλέφωνο. Υπάρχει στην αφετηρία γερανός που γράφει Ελληνική Αστυνομία και ταυτόχρονα ΟΑΣΑ και φεύγει επιτόπου... Εμείς εδώ, γιατι όχι?
MacPap έγραψε:Σκέψου αυτόν τον μπάρμπα να τον ξανασυναντήσεις εσύ με τον ίδιο κόσμο στο ίδιο μέρος ες να ξανά κάνει τον μάγκα?
Μπορεί να κάνει το μάγκα καλύτερα, κουνώντας το αμάξι ένα μέτρο. Έτσι και το δικό του θα περάσει και θα είναι μάγκας, και εγώ δε θα εχω δικαιολογία να σταματήσω απο πίσω. Εγώ κι αυτούς ακόμα θέλω να σταματήσω, αλλα μάλλον δεν μπορώ.



Ανακεφαλαίωση, σήμερα είχα περίεργη βάρδια. 14:20 με 17:00, μετά διακοπή 3 ώρες κατα τις οποίες ήρθα σπίτι και άνοιξα το παρών τόπικ. Και μετά 21:10 με 24:10
14:25 έγινε το περιστατικό αυτό με το καλημέρα που λέμε και κατα τις 16:00 έγινε το δεύτερο περιστατικό. Το βράδυ κατα τις 22:00 πάω δρομολόγιο στου διαόλου τη μάνα. Τέρμα θεού, στη μέση του πουθενά. Σβήνω για 5 λεπτά μέχρι να έρθει η ώρα της επιστροφής, και μετά δεν έπαιρνε μπροστά. Δεν έδινε ρεύμα στη μίζα. Γ*μω τη γκαντεμιά μου σήμερα!!!!!
Παράτησα το λεωφορείο στη μέση του πουθενά και έφυγα. 3 δρομολόγια σήμερα χαμένα. Πρέπει να έφαγα πολλές κατάρες απο το μπάρμπα σήμερα! (αλλα και όλο το κόσμο που κόλλησε στην ουρά, πίσω μου)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Αργότερα, ενημερώθηκε ο δικηγόρος της εταιρίας και ο πρόεδρος. Πήγανε στο τμήμα, μάθανε οτι ο μπάρμπας δεν ασχολήθηκε παραπάνω, και αύριο θα κάνουν εκ μέρους μου μήνυση για παρακώλυση συγκοινωνιών και
Ἡ παρακώλυση συγκοινωνιῶν διώκεται αὐτεπαγγέλτως. Ἄρα ἀρκεῖ μιὰ μυνητήρια ἀναφορὰ σὲ ἀνακριτικὸ ὑπάλληλο. Παράβολο 100 εὐρῶ ΔΕΝ προβλέπεται. Ἀπὸ τὴν ἄλλη ἄπαξ καὶ κατατεθεῖ δὲν ἀποσύρεται.
UltiMo_ έγραψε: διαφυγόντα κέρδη. (αύριο για να παρέλθει το αυτόφωρο της αμαρτίας μου που τον είπα καραγκιόζη).
Τὰ διαφυγόντα κέρδη ἐκδικάζονται σὲ ἀστικὸ δικαστήριο.

UltiMo_ έγραψε:Με δισταγμό όμως ο δικηγόρος με ενημέρωσε οτι αν χωρούσα, τότε δεν τίθεται θέμα παρακώλυσης, και οτι θα χάσουμε το δικαστήριο, και οτι ο ΑρχιΔΙΑΣ είπε οτι εγώ χωρούσα να περάσω και θα το δηλώσει εγγράφως :astrakia Απορώ εμένα ζωντανά γιατι δεν μου το είπε.
Ὁ ἀρχιΔΙΑΣ λέει μλκ, ἔχει ἄδεια Δ' κατηγορίας; Ἔχει κάνει πολλὰ δρομολόγια; Ἀς τὸ πέρναγε ἐκεῖνος τὸ λεωφορεῖο.



thanos έγραψε:τραγική ομως και η αστυνομια που καπου γράφεις οτι δεν ηξεραν τι να κάνουν...

νομίζουμε οτι λύση ειναι να καλούμε την αστυνομία,,,
αλλά ελα ντε που δεν ειναι πάντα αυτή η καλύτερη λύση, δυστυχώς

γιατί αντι να του κόψουν τον κώλο, προστίματα, αφαίρεση άδειας, μηνυση κοκ
ώστε την επόμενη φορά μην τολμήσει να ξαναδείξει τέτοια αλαζονική εγωιστική και ψυχανώμαλη συμπεριφορά,
δεν ξέρει τι να κάνει!

απλά τραγικό!
Ἄρα οἱ πολίτες πρέπει νὰ τοὺς ἐκπαιδεύσουμε!!!!!!!!!! Πρέπει νὰ γίνει τὸ ἴδιο δεύτερη φορά, τρίτη φορὰ κ.ο.κ. ὤστε στὸ τέλος νὰ μάθουν.


Κάτι σημαντικό: Οὔλτιμο γιὰ ῤώτα τὸν δικηγόρο σας, νομίζω ὄτι ἀν ὀ ἀστυνομικὸς ἀρνηθεῖ νὰ κόψει κλήση διαπράττει τὸ ἀδίκημα τῆς παραβάσεως καθήκοντος. Νομίζω ὄτι μιὰ τέτοια ἀπειλὴ μπορεῖ νὰ κάνει κάποιον ἀστυνομικὸ νὰ ἀλλάξει ὔφος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ἡ παρακώλυση συγκοινωνιῶν διώκεται αὐτεπαγγέλτως.
Αυτό τι ακριβώς σημαίνει? Αφού έγινε η καταγραφή του συμβάντος απο την αστυνομία, και ήταν και παρούσα, θα του κάνει μήνυση η αστυνομία? Ή ισχύει μόνο για την τροχαία αυτό που λες?
Haridimos έγραψε:νομίζω ὄτι ἀν ὀ ἀστυνομικὸς ἀρνηθεῖ νὰ κόψει κλήση..
Τι κλήση να του κόψει? Για αστυνομικό μιλάς ή για τροχαίο? Γιατι υπενθυμίζω οτι η τροχαία δεν φάνηκε. Η αστυνομία ήρθε για το μικροεπεισόδιο, αν κάποιος πήρε τηλέφωνο χωρις να το γνωρίζω, ή έτυχε να περνάει.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από Tassos »

Η αστυνομία μπορεί να βεβαιώσει τροχαίες παραβάσεις. Εχω την αίσθηση ότι οι αστυνομικοί πάντα προσπαθούν να εκτονώσουν την κατάσταση (αν δεν είναι σε βάρος τους) και όχι να εφαρμόσουν στεγνά το νόμο.

Αναρωτιέμαι πως θα διηγείται ο μπάρμπας το περιστατικό... Ενας κομπλεξικός ήθελε να περάσει αμέσως κλπ..

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo έγραψε:Σε αυτό έχω ταλέντο. Δεν σηκώθηκα απ τη καρέκλα και δεν ύψωσα τη φωνή μου.
Τον είπες όμως "καραγκιόζη". Αν δεν τον είχες πει τίποτε μήπως τα πράγματα ήταν διαφορετικά? Καραγκιόζης βέβαια φυσικά και ήταν :lol:
Ultimo έγραψε:... στην αφετηρία γερανός που γράφει Ελληνική Αστυνομία και ταυτόχρονα ΟΑΣΑ και φεύγει επιτόπου... Εμείς εδώ, γιατι όχι?
Δεν το ξέρω...

Σχετικά με αυτά που είπα ο αστυφύλακας δεν έχει σημασία διότι εσύ κρίνεις ως οδηγός αν μπορείς να το περάσεις. Αυτό ακόμα και αν ορθά λέει ότι περνάς είναι δική σου ευθύνη να κρίνεις αν μπορείς... Διότι εσύ έχεις την ευθύνη του οχήματος και όχι αυτός. Αστον λοιπόν να τραγουδάει... Αν δεν περάσεις τι θα πει "oh soooryyy νόμιζα ότι πέρναγες"?
Ultimo έγραψε:... Μπορεί να κάνει το μάγκα καλύτερα, κουνώντας το αμάξι ένα μέτρο.
Αν με ένα μέτρο λύνεται το πρόβλημα δηλαδή εσύ κρίνεις πως μπορείς να περάσεις ... Ε κάντο και κάθε φόρα βάζε τον να το πηγαίνει ένα μέτρο ποιο εκεί... Μέχρι να του σπάσεις τα νεύρα...

Κάτι τελευταίο αν αυτό που σου ζητάει ο ...ΔΙΑΣ και ο κάθε ΔΙΑΣ είναι παράνομο για να δώσει λύση στην παρανομία του άλλου η ερώτηση είναι πάντα ψύχραιμα "δηλαδή με προτρέπετε να παρανομήσω για να καλύψω την παρανομία που κάνει ο κύριος αντί να του επιβάλετε να γίνει νόμιμος και να του κόψετε και κλίση?" Και αν θες να το χοντρύνεις του παίρνεις και τον αριθμό...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”