MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Αν με ένα μέτρο λύνεται το πρόβλημα δηλαδή εσύ κρίνεις πως μπορείς να περάσεις ... Ε κάντο
Εμένα όμως δεν με ικανοποιεί αυτό. Πάλι στη μέση του δρόμου θα είναι, και εγώ θα έχω αναγκαστεί να κάνω μανούβρα με ένα όχημα τετραπλάσιο σε μέγεθος απο το δικό του. Δεν είναι άδικο?
MacPap έγραψε:Κάτι τελευταίο αν αυτό που σου ζητάει ο ...ΔΙΑΣ και ο κάθε ΔΙΑΣ είναι παράνομο για να δώσει λύση στην παρανομία του άλλου..
Το να αλλάξω λωρίδα, δεν είναι παράνομο. παράλογο είναι. Άρα, μάλλον δεν νικάμε πουθενά. Ο παράνομος θα βγαίνει πάντα νικητής! Ίσως αυτό να εννοούνε στη Θεσσαλονίκη όταν λένε οτι ο μ*λ*κ*ς είναι ανίκητος..


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Μη κόβεις τη φράση μου εκεί που παραποιούνται τα λεγόμενά μου. Εγώ είπα "Ε κάντο και κάθε φόρα βάζε τον να το πηγαίνει ένα μέτρο ποιο εκεί... Μέχρι να του σπάσεις τα νεύρα Δεν είπα κάντο και ξέχνα τον...

Ναι δεν είναι παράνομο να αλλάξεις αλλά η φράση μου έχει ένα ΑΝ. Αν λοιπόν αυτό που σου ζητάει είναι παράνομο. Θα μπορούσε ο συγκεκριμένος δρόμος να έχει διπλή διαχωριστική. Θα μπορούσε την ώρα που βγαίνεις και τον περνάς να μπαίνεις προσπερνώντας τον σε διασταύρωση. Πολλά θα μπορούσε. ΑΝ λοιπόν αυτό που σου ζητάει ο ...ΔΙΑΣ και ο κάθε ΔΙΑΣ είναι παράνομο τότε κάνε αυτό που έγραψα...

Και κάτι τελευταίο σχετικά με το δίκαιο και το νόμιμο. Αυτά τα δύο δεν ταυτίζονται πάντα. Το νόμιμο δεν είναι πάντα και δίκαιο. Και αντίστροφα!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άσε τα "αν" και τις υποθέσεις. Εγώ σε ρωτάω τι μπορώ να κάνω για να νικήσω τον παράνομο και να νικήσω απέναντι στο άδικο.
Μπορώ να πω "δεν κουνιέμαι αν δεν κουνηθείς εσύ". δύο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα. Στο κάτω κάτω πάρτο κι έτσι. είμαστε και οι δύο κολλημένα μυαλά. δεν κουνιέται αυτός, δεν κουνιέμαι εγώ. δεν του κόβουν κλήση, κλείνω εγώ το δρόμο μέχρι να του κόψουν. ο ένας πιο ξεροκέφαλος απο τον άλλον. Ποιος απο τους δύο ξεροκέφαλους έχει δίκιο?

αν μου πει κάποιος τροχαίος οτι παρακωλύω εγώ την συγκοινωνία επειδή δεν περνάω ενώ μπορώ, το ίδιο ισχύει και για αυτόν. Δε βγαίνει άκρη και δυστυχώς το σύστημα σε ωθεί να το βουλώσεις και να το πάρεις απόφαση, οτι ο καθένας για μια ζωή, θα μπορεί να με διατάξει να αλλάξω λωρίδα για να ξεφορτώσει, να αγοράσει σουβλάκια, να πάει για καφέ, ή οτιδήποτε. Χωρίς να παθαίνει τίποτα, χωρίς να μετανιώνει για την πράξη του, και όλα μέλι γάλα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Μα δεν είσαι ο άρχοντας του δρόμου να κάνεις ότι θέλεις εσύ... ΑΝ είναι σταματημένος εκεί που μπορείς να περάσεις δεν μιλάς και το κάνεις τι είσαι ο δικαστής Dread? Τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να βοηθήσω...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή αν ένας για ένα βίτσιο, κλείνει τη μία λωρίδα απο τις δύο, και δημιουργεί πρόβλημα σε όλους, και μεγαλύτερο πρόβλημα σε μεγάλου μήκους οχήματα, πρέπει να είσαι άρχοντας του δρόμου για να εκνευριστείς και να απαιτήσεις απο το ρημάδι το σύστημα να λειτουργήσει σωστά?
Προτιμώ άρχοντας του δρόμου στο κάτω κάτω παρά το κορόιδο που θα λέω σε όλους "τι? θές να σταματήσεις για σουβλάκια? μάλιστα, κανένα πρόβλημα, αλλάζω λωρίδα, και δε σε ξαναενοχλώ. Δώσε μου και το τηλέφωνό σου, να πάρω την άδεια σου, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λωρίδα στο επόμενο δρομολόγιο"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Λυπάμαι φίλε μου αλλά θα απαιτήσεις από το σύστημα να το κάνει στον βαθμό που πρέπει κάλεσε την τροχαία και πες εκεί είναι ένας σταματημένος μέσα στη μέση και υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος. Και αν δεν έρθουν όταν ξαναπεράσεις ξαναπάρε μέχρι να έρθουν...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ δυσκολεύετε χωρὶς λόγο. Τὰ πράγματα εἶναι ἀπλά.

Ὁ ἑλληνάρας κλείνει τὸν δρόμο ἐπειδὴ ἔτσι βολεύει καὶ σοῦ ἀφήνει χῶρο. Ἐσὺ ΔΕΝ θὰ παραβιάσεις τὴν διπλή διαχωριστική. Θὰ καλέσεις τὴν Ἀστυνομία.
Ἀν ἔρθει στὸν τόπο τῆς παραβάσεως ἀστυνομικὸς καὶ σοῦ πεῖ πέρνα ἀπὸ τὴν διπλὴ διαχωριστικὴ τότε περνάς. Τὰ σήματα τροχονόμου ὑπερισχύουν τῆς ὅποιας σημάνσεως. Ἀς ἔρχεται κάθε φορὰ ὤστε νὰ σὲ διατάζει νὰ περνὰς τὴν διπλὴ γραμμή, ἐσένα στὰ τέτοια σου.

Ἀν μέχρι νὰ ἔρθει ὀ τροχονόμος ὁ ἑλληνάρας, φάει τὸ σουβλάκι, πιεῖ τὸν καφέ, ξεφορτώσει τὸ ὄχημα καὶ φύγει τότε φεύγεις κι ἐσύ. Ἀν καθυστερήσει τὸ δρομολόγιο στὰ τέτοια σου.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από erling »

Μα δεν είναι στα τέτοια του.. από το δρομολόγιο ζει. Αν δε το εκτελέσει μπορεί να μην έχει να φάει το μεσημέρι...
Το έκανε μία φορά με αποτέλεσμα να χάσει ένα δρομολόγιο.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Για πολλούς ανθρώπους είναι αδύνατο να καθίσουν να περιμένουν, να έρθει το όργανο για να διευθετήσει το θέμα.
Αυτό εκμεταλλεύονται όλοι αυτοί οι ασυνείδητοι.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Το έκανε μια φορά διότι δεν γινόταν αλλιώς δεν το έκανε οικειοθελώς...

Αλλα έτσι για να έχουμε να λέμε αν το αντίστοιχο γινόταν στην Γερμανία δεν ξέρω πόσα θα πλήρωνε ο Μπάρμπας. Με δεδομένο ότι εκεί ΔΕΝ έχει τροχαία παρά μόνο αστυνομία... Όταν την φωνάξεις πρέπει να είσαι έτοιμος για τις συνέπειες... Αυτά τα περί μηνύσεως κλπ πρέπει να προσέχεις πριν τα ξεστομίσεις... Σε αυτό όμως συμβάλουν και οι ίδιοι οι Γερμανοί που δεν αφήνουν μύγα να πέσει κάτω... Αυτό ο μπάρμπας ούτε που θα το σκεπτόταν να φέρει αντίρρηση εξ αρχής στο οδηγό του λεωφορείου...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Μα δεν είναι στα τέτοια του.. από το δρομολόγιο ζει. Αν δε το εκτελέσει μπορεί να μην έχει να φάει το μεσημέρι...
Το έκανε μία φορά με αποτέλεσμα να χάσει ένα δρομολόγιο.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
erling μὲ ἐκπλήσσσεις. Σὲ θεωρῶ εὐφυὴ ἄνθρωπο ἀλλὰ μὲ τὰ παραπάνω μοῦ δημιουργεῖται ἡ ἐντύπωση ὄτι ἔχεις μπερδέψει τὴν γραβάτα μὲ τὸ σώβρακο.
MacPap έγραψε:Το έκανε μια φορά διότι δεν γινόταν αλλιώς δεν το έκανε οικειοθελώς...
ΑΚΡΙΒΩΣ.

Γιὰ νὰ ξηγηθῶ, συμφωνῶ μὲ τὸν erling ὄτι ὁ UltiMo_ ζεῖ ἀπὸ τὸ δρομολόγιο, ἀν δὲν τὸ ἐκτελέσει δὲν θὰ ἔχει νὰ φάει κ.ο.κ.. Αὐτὸ σημαίνει ὄτι ὅταν ἔχει βάρδια θὰ εἶναι στὴν ὤρα του, θὰ εἶναι εὐσυνείδητος, θὰ εἶναι εὐγενικός, θὰ ὁδηγεῖ ἐπαγγελματικά, δὲν θὰ προκαλεῖ κατὰ τὴν ὀδήγηση κίνδυνο, τρόμο, ἀνησυχία στοὺς ἄλλους κ.ο.κ..

ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ὄτι θὰ παραβιάζει κόκκινα, STOP, ὄρια ταχύτητας κ.ο.κ.. Ἀν τοῦ κλείσω τὴν λωρίδα καὶ σταματήσει πίσω μου λόγω διπλῆς διαχωριστικῆς ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ γιὰ τὴν ἀπώλεια τοῦ δρομολογίου. Νὰ μείνει πίσω μου καὶ στὰ τέτοια του ἀν χαθεῖ τὸ δρομολόγιο.

Ζεῖ ἀπὸ τὸ δρομολόγιο erling; Ζεῖ, συμφωνῶ. Πρέπει νὰ "ὑπηρετήσει" τὸ δρομολόγιο; Πρέπει ἀλλὰ πάντοτε ὑπὸ τὴν προϋπόθεση ὄτι δὲν παραβιάζει κανόνες ἀσφαλείας, νόμους, πάσης φύσεως διατάξεις κ.ο.κ..
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”