MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από erling »

Δεν έχω μπερδέψει καμία γραβάτα με σώβρακο.
Η διπλή διαχωριστική έχει την έννοια του τοίχου αλλά δεν είναι τοίχος.
Όπως αν συμβεί κάτι άλλο, μείνει βρε παιδί μου κάποιος στη μέση του δρόμου, θα περάσει από δίπλα έτσι θα περάσει και τώρα για να μην χάσει το μεροκάματο.
Δεν μπορεί να το κάνει συνέχεια όμως!!!
Δηλαδή ξεκινάω το πρωί για δουλειά, έχω ραντεβού με τον υπάλληλο που τον κυνηγάω κάτι μέρες και αν δεν πάω στο ραντεβού αυτό θα επαναληφθεί μετά από μια εβδομάδα και θα καθίσω να περιμένω πότε θα έρθει το όργανο να γράψει; Ούτε μία στο εκατομμύριο.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Δηλαδή ξεκινάω το πρωί για δουλειά, έχω ραντεβού με τον υπάλληλο που τον κυνηγάω κάτι μέρες και αν δεν πάω στο ραντεβού αυτό θα επαναληφθεί μετά από μια εβδομάδα και θα καθίσω να περιμένω πότε θα έρθει το όργανο να γράψει; Ούτε μία στο εκατομμύριο.
Τὴν συνέχεια τὴν ξέρεις; Μόλις πατήσεις τὴν διπλὴ διαχωριστικὴ ἐμφανίζεται ὁ κύριος μὲ τὰ μπλέ.
Σοῦ κόβει τὸ "κουστουμάκι", σοῦ παίρνει ἄδεια ὁδηγήσεως ... τότε πές μου τὶ γίνεται.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από erling »

Τίποτα δεν γίνεται. Δεν κάνεις προσπέραση. Πας αναγκαστικά στο άλλο ρεύμα, προσεκτικά, διότι αν μείνεις εκεί θα δημιουργήσεις και άλλο πρόβλημα.
Δηλαδή αν πέσει ένας βράχος και δεν μπορείς να περάσεις, δεν θα πας στο απέναντι ρεύμα αλλά θα περιμένεις μέχρι να έρθει γερανός να πάρει τον βράχο;
Η μόνη περίπτωση να σε γράψουν είναι να έχουν στήσει το σκηνικό.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από MacPap »

Μόνο που ο βράχος είναι "ανωτέρα βία" ενώ ο μπάρμπας "ανώτερη βλακεία" :lol:

Πάντως σίγουρο είναι ένα δεν είναι δυνατόν να επαφίεται στο κάθε πολίτη να επιβάλει τον νόμο στον δρόμο επειδή η αστυνομία δεν κάνει την δουλειά της... Για οποιονδήποτε λόγο και αν δεν την κάνει.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από erling »

Ακριβώς.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από Tassos »

Κάπου δε θα πρεπε να υπήρχε αυταπάγγελτη δίωξη για παρακώλυση συγκοινωνιών; Ο Καραγκιόζης ήταν αληθινό πρόσωπο άρα δεν αποτελεί περιύβριση.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποινικός Κώδικας, Άρθρο 292: Παρακώλυση συγκοινωνιών

1. Οποιος με πρόθεση παρεμποδίζει τη λειτουργία κοινόχρηστης εγκατάστασης που εξυπηρετεί τη συγκοινωνία και ιδίως σιδηροδρόμου, αεροπλάνου, λεωφορείου, ταχυδρομείου, "ή τηλεγράφου", που προορίζονται για κοινή χρήση τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.
2. Αν η πράξη τελέστηκε από αμέλεια, επιβάλλεται φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos, erling, Καλά τα λέτε και οι δύο. Ένα απο τα δύο μπορώ να κάνω. Κάθε φορά που βλέπω έναν ενοχλητικό, έχω δύο επιλογές.
Η μία του haridimou: "ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ γιὰ τὴν ἀπώλεια τοῦ δρομολογίου. Νὰ μείνει πίσω μου καὶ στὰ τέτοια του ἀν χαθεῖ τὸ δρομολόγιο."
Και η άλλη του erling: "θα περάσει από δίπλα" (και θα το καταπιεί για άλλη μια φορά)

Το θέμα είναι οτι θα καταλήξω κάποτε να κάνω το δεύτερο. Αλλα θέλω πολύ να προσπαθήσω να κάνω όσο περισσότερο μπορώ να κάνω το πρώτο.

Και σου ρχετε μετά ο macpap που ήταν ο εμπνευστής του τόπικ, και λέει: "δεν είναι δυνατόν να επαφίεται στο κάθε πολίτη να επιβάλει τον νόμο στον δρόμο επειδή η αστυνομία δεν κάνει την δουλειά της"

Σαν να σου λέει, οτι και να γίνει, δεν νικάς με τίποτα, άρα παράτα το.

Άρα? Το καταπίνω και τους λέω και συγνώμη που τους ενόχλησα? Ή προσπαθώ όσο μπορώ και εγώ ο κακομοίρης, να διορθώσω το χάλι που υπάρχει εκει έξω επιμένοντας για το αυτονόητο. Δηλαδή να βρώ το δίκιο μου?

Στο ποινικό κώδικα, γιατι με πρόθεση 3 μήνες και απο αμέλεια 6 μήνες? Καλύτερα είναι να ενοχλείς απο ξεροκεφαλιά, απο το να ενοχλείς απο αφηρημάδα?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Στο ποινικό κώδικα, γιατι με πρόθεση 3 μήνες και απο αμέλεια 6 μήνες? Καλύτερα είναι να ενοχλείς απο ξεροκεφαλιά, απο το να ενοχλείς απο αφηρημάδα?
Μὲ τὸ συμπάθειο ἀλλὰ πόσο τσίπουρο ἔχεις πιεῖ;

Γιὰ ξαναδιάβασέ τα.

Ἀπὸ πρόθεση ἔχει τουλάχιστον τρεῖς μῆνες δηλαδὴ 3 μῆνες - 5 χρόνια.
Ἐξ ἀμελείας ἔχει τὸ πολὺ ἔξι μῆνες δηλαδὴ 10 μέρες - 6 μῆνες.
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: MacPapική αντιμετώπιση διπλοπαρκαρισμένου

Δημοσίευση από thanos »

αυτο που έγραψες χαρίδημε, για το τι συνέπειες επιφέρει η παρακώλυση συγκοινωνιών,
γιατί δεν εφαρμόζεται πιο συχνά από το όργανα της τάξης;

δεν τον ξέρουν,
κωλώνουν να το πράξουν...
γιατί αν τον εφάρμοζαν πιο συχνά,
ισως κρούσματα οπως τα περιέγραψε ο ουλτιμο στο 1ο ποστ να ειχαμε πολύ λιγώτερα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”