Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χτες πήρα μια πρωτοβουλία στη δουλειά. Σε μια γραμμή, η οποία δύο στάσεις πριν το τέρμα, διασχίζει κάθετα τον περιφερειακό Βόλου, βρήκα τα φανάρια χαλασμένα.
Τα συγκεκριμένα φανάρια έχουν τεράστιο πρόβλημα αφού χαλάνε κάθε φορά που βρέχει και η βλάβη διαρκεί 3 μέρες αφού υπεύθυνο συνεργείο για το περιφερειακό ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ είναι ένα συνεργείο στη ΛΑΡΙΣΑ. :astrakia
Τα έχω δει πάρα πολλές φορές να χαλάνε, γιατι εκτός απο το οτι περνάω με το λεωφορείο, είναι και 5 λεπτά απο το σπίτι μου.
Στο σημείο αυτό γίνονται συνεχώς ατυχήματα, και αρκετά σοβαρά λόγω υψηλών ταχυτήτων, αφού το μυαλό του Έλληνα δεν το χωράει, οτι εφόσον τα φανάρια είναι χαλασμένα, πρέπει να ελαττώσεις ταχύτητα και να περάσεις με προσοχή. Πάνε με 120 και πρέπει τώρα εγώ με ένα αργό, δυσκίνητο όχημα 12 μέτρων, να διασχίσω κάθετα δύο ρεύματα συνολικά 6 λωρίδων, κουβαλώντας μάλιστα μέσα δεκάδες ανήλικους...

Εγώ να αναλάβω την ευθύνη και να βάψω τα χέρια μου με το αίμα των επιβατών μου, δεν ήθελα, ξεχείλισε το ποτήρι αφού μέρα πάρα μέρα χαλάνε αυτό το βροχερό μήνα, μου ανάψαν τα λαμπάκια και έκανα φασαρία με σταθμάρχη και διοικητικό συμβούλιο και πήρα την απόφαση οτι εγω ΔΕΝ περνάω και ας κόψουν το λαιμό τους. Για τους επιβάτες δεν είναι όσο άσχημο ακούγετε αφού στο σημείο υπάρχει ανισόπεδη γέφυρα πεζών. Εξάλλου και εγώ απέναντι θα τους πήγαινα, οπου είναι και το τέρμα. Η τροχαία αδιαφόρησε, η υπηρεσία σηματοδότησης μου είπε οτι δεν είναι υπεύθυνοι (λες και αυτοί δεν έχουν ένα κατσαβίδι να φτιάξουν τη ζημιά. πρέπει να βρούμε ποιος είναι ο υπεύθυνος), άρα έμεινα για άλλη μια φορά, εγώ και το πείσμα μου.

Η εντολή που πήρα απο την διοίκηση του ΚΤΕΛ, ήταν οτι εγώ ΕΠΡΕΠΕ να περάσω αλλα επειδή κανένας δεν μπορεί να μου επιβάλει κάτι, το άφησαν στην κρίση μου. Εγώ απάντησα οτι όχι μόνο ΔΕΝ θα περάσω αλλα θα κλείσω κάθετα και το δρόμο σε περίπτωση που κάποιος συνάδερφος προσπαθήσει να περάσει, και θα φωνάξω και τα κανάλια.
Τελικά πέρασε το δικό μου. Τέρμα της γραμμής για την υπόλοιπη μέρα ήταν στην τελευταία στάση πριν το περιφερειακό και παραδόξως ο κόσμος είχε κατανόηση αφού και οι ίδιοι φοβούνται να περάσουν εποχούμενοι και προτιμούν την αερογέφυρα. Σταθμάρχης και συνάδερφοι, όλοι χαρούμενοι για αυτήν την "ανταρσία". Και η επίσημη απάντηση της διοίκησης του ΚΤΕΛ είναι οτι απαγορεύετε να ξαναπεράσουμε τα φανάρια. Όποτε τα βρίσκουμε χαλασμένα, αναστροφή και πίσω.



Σήμερα το πρωί όμως γίναμε βούκινο στα ραδιόφωνα αφού το "απαράδεκτο ΚΤΕΛ" δεν έκανε καλά τη δουλειά του. Συνάδερφος με τηλεφωνική παρέμβαση στην εκπομπή είπε το πόσο επικίνδυνο είναι το σημείο, και αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει, αυτή θα ήταν η τροχαία. Φτάσαν να μιλήσουν μέχρι και με αντιδήμαρχο και όλοι υποσχέθηκαν οτι τα φανάρια επιτέλους θα επισκευαστούν ωστε να μην είναι τόσο ευαίσθητα. Η τροχαία με τη σειρά της δεσμεύτηκε οτι θα κάνει τα πάντα για την ασφάλειά μας.
Αποτέλεσμα? Σήμερα τα φανάρια πάλι χαλασμένα και ο σταθμάρχης έδινε την εξής εντολή. Αν και εφόσον δούμε κάαααποτε τροχαία, περνάμε με την βοήθειά τους τα φανάρια. Αλλιώς, τέρμα και επιστροφή, ΠΡΙΝ το περιφερειακό. Έτσι και έγινε μέχρι το βράδυ. Τροχαία άφαντη.


Πριν λίγο μάλιστα βγήκε η χθεσινή ηλεκτρονική εφημερίδα.
Αύριο μάλλον θα βγεί και το άρθρο το σημερινό, μετά της τηλεφωνικής παρέμβασης, των υποσχέσεων και της αδιαφορίας των τοπικών διοικούντων.
Πάντως όπως και με τηνmacpaπική αντιμετώπιση, έτσι και τώρα, για ένα καπρίτσιο μου, σήκωσα πάλι τον κόσμο άνω κάτω, αλλα μηδέν εις το πηλίκο. Μια τρύπα στο νερό. Το κράτος απουσιάζει και ο πολίτης είναι ολομόναχος. Μόνο να πάρει το νόμο στα χέρια του μπορεί να κάνει κανείς. Τίποτα άλλο.


Ταχυδρόμος, Πανθεσσαλική Εφημερίδα
Τοπικά
Εικόνα
Παράτησαν στον Περιφερειακό 100 μαθητές
2012-02-08 - 19:02:11
Πούντιασαν σήμερα το πρωί 100 περίπου μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας που εδρεύει στο Φυτόκο, καθώς εξαιτίας της μη λειτουργίας των φωτεινών σηματοδοτών στον Περιφερειακό τα αστικά λεωφορεία άφησαν τους μαθητές πριν την οδό με αποτέλεσμα να διασχίσουν 2 χιλιόμετρα μέσα σε καταρρακτώδη βροχή. Ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ έκανε λόγω για δραματική και απαράδεκτη κατάσταση, ενώ η Διοίκηση του Αστικού ΚΤΕΛ σημείωσε στην επίσημη ανακοίνωσή της πως η διάσχιση του Περιφερειακού όταν δεν λειτουργούν οι σηματοδότες είναι άκρως επικίνδυνη.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

ultimo_ έγραψε:... αλλα μηδέν εις το πηλίκο...
Οχι φίλε ου δεν είναι μηδέν εις το πηλίκο... Βασίζονται στο ότι δεν θα ξαναγίνει κάποιος να επιδείξει τέτοιο ζήλο. Όταν όμως και άλλοι ακολουθήσουν το παράδειγμά σου και γίνει κατεστημένο η ΜΗ αδιαφορία τότε θα έχουμε κάνει ένα βήμα μπροστά... Μέχρι τότε όμως θα κυνηγάμε οι λίγοι αλτρουιστές ανεμόμυλους. Εμένα δεν με΄πειράζει και όσοι πιστοί προσέλθετε.... Από εμένα πάντως έχει τα εύσημα... :biritses :applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

οι λίγοι αλτρουιστές όμως θα γίνομαι "εκείνοι οι γραφικοί"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό όπως πολύ καλά γνωρίζεις δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Προτιμώ να τιμώ τις αρχές μου και να με λένε "γραφικό" από το να τις καταπατώ και να με θεωρώ εγώ ο ίδιος γελοίο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από erling »

:applause :applause ultimo_
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τα χιόνια «φρέναραν» τα λεωφορεία

Γράφει: magnesianews.gr
08/02/2012, 12:30

Τα χιόνια που έπληξαν και πάλι τη Μαγνησία από τη νύχτα, δημιούργησαν προβλήματα στα δρομολόγια των λεωφορείων, τόσο των αστικών όσο και των υπεραστικών ΚΤΕΛ, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το πρόβλημα στη μεταφορά των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ, στο σχολείο τους, λόγω του ότι δε λειτουργούσαν οι φωτεινοί σηματοδότες και με αποτέλεσμα οι καθηγητές να μεταφέρουν τους μαθητές με τα αυτοκίνητά τους!

Σήμερα το πρωί, κανονικά έγινε το πρωινό δρομολόγιο προς Άλλη Μεριά και Ανακασιά, ενώ το λεωφορείο προς Κατηχώρι - Σταγιάτες έφθασε μέχρι τον Προφήτη Ηλία και δεν μπήκε στο χωριό, λόγω της ισχυρής χιονόπτωσης. Δρομολόγιο δεν έγινε ακόμη προς τις Γλαφυρές, λόγω του ότι στο δρόμο υπήρχε χιόνι ύψους 5 εκατοστών.
Ακόμη, δεν έγιναν, τα πρωινά δρομολόγια από το Υπεραστικό ΚΤΕΛ προς Κανάλια, Κεραμίδι, Πλατανιά, Τρίκερι, Νεοχώρι, Δράκεια, Αγ. Λαυρέντιο, Πινακάτες, Ζαγορά, και Αγ. Ιωάννη.
Το πρωινό δρομολόγιο για Μακρινίτσα έγινε με δυσκολία, ενώ το δρομολόγιο στις 6.30 π.μ. για Μηλιές, έφθασε μέχρι τη διασταύρωση με Τσαγκαράδα και επέστρεψε, ενώ για το Νότιο Πήλιο τα δρομολόγιο γίνονται μέχρι Μπούφα κι Άφησσο.
Πάντως οι καιρικές συνθήκες είναι ιδιαίτερα δυσμενείς και η τροχαία συνιστά μεγάλη προσοχή στους οδηγούς.
Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να καλούν στα τηλέφωνα 24210 25527 για πληροφορίες δρομολογίων Υπεραστικού ΚΤΕΛ και στο 24210 24232 για πληροφορίες δρομολογίων Αστικού ΚΤΕΛ.


Στο δρόμο οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ
Μεγάλο πρόβλημα δημιουργήθηκε σήμερα το πρωί όταν λεωφορείο του αστικού ΚΤΕΛ άφησε τους μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ κάτω τον περιφερειακό και δεν τους ανέβασε στο σχολείο (συγκρότημα Φυτόκου), διότι οι σηματοδότες στον κόμβο Φυτόκου ήταν εκτός λειτουργίας.
Αποτέλεσμα της κίνησης αυτής ήταν ορισμένα παιδιά να περάσουν με τα πόδια τον περιφερειακό και να φτάσουν στο σχολείο με τα πόδια, βρεγμένα, κάτι που ανάγκασε τους καθηγητές να μεταφέρουν τα παιδιά στο σχολείο με τα Ι.Χ. αυτοκίνητά τους.
Ο διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Νίκος Μπαλαμώτης, τόνισε ότι χθες και σήμερα, οι φωτεινές σηματοδότες στον περιφερειακό στον κόμβο Φυτόκου, ήταν εκτός λειτουργίας με αποτέλεσμα δύο μέρες τώρα τα παιδιά να ταλαιπωρούνται και να απαιτείται να διασχίσουν πεζοί τον περιφερειακό. «Ειδικά σήμερα με την καταρρακτώδη βροχή, τα παιδιά έφθασαν μούσκεμα στο σχολείο και στη συνέχεια καθηγητές μεταφέραμε με τα Ι.Χ. μας τους υπόλοιπους μαθητές στο σχολείο. Είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται», ανέφερε ο διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ.
Ο κ. Μπαλαμώτης επικοινώνησε με τον αντιδήμαρχο Ν. Ιωνίας Γιάννη Καουνά, που επισήμανε ότι θα διερευνήσει το θέμα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από MacPap »

Ωραία να πιέσουν για ννα φτιάξουν τα φανάρια λοιπόν. Αντί να αυτοσχεδιάζουν μεταφέροντας τα παιδάκια με ΙΧ και άλλα τέτοια...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από erling »

Καλά Δημοτική Αστυνομία δεν έχει ο Δ. Βόλου? Ή είναι μόνο γιοα κλήσεις?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καλὰ ξηγήθηκες. Well done, best regards.

Ἀν πέρναγες ἀπὸ τὸ χαλασμένο φανάρι καὶ γινόταν ἀτύχημα θὰ ἦταν καλύτερα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Άρνηση διάσχισης επικίνδυνου δρόμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δημοτική Αστυνομία? Ας γελάσω. Αυτοί δεν διώχνουν ούτε τα διπλοπαρκαρισμένα που είναι κάτω απο τα γραφεία τους. Πρέπει να τους παρακαλέσουμε ή να "είναι η μέρα τους να πάνε" για να γίνει. Κάτι άλλο δεν έχω δει να κάνουν. Μόνο να σφυράνε διώχνοντας διπλοπαρκαρισμένα και να γράφουν σε περιοχές ελεγχόμενης στάθμευσης. Σε σημείο που απαγορεύεται η στάθμευση δεν γράφουν ποτέ. Για τον περιφερειακό υπεύθυνη είναι η λάρισα και το υπουργείο. Δημοτική και τροχαία σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Σήμερα πάλι τα ίδια. Τροχαία άφαντη, και τα φανάρια χαλασμένα. Το απογευματάκι άκουσα οτι υπήρχε συνεργείο που τα σκάλιζε (με γαιδουράκι να ερχότανε απο τη Λάρισα, πιο γρήγορα θα φτάνανε) αλλα τελικά έφυγαν χωρίς να τα φτιάξουν. Μέχρι το βράδυ ακόμα χαλασμένα τα φανάρια και εμείς εννοείτε απο την μια πλευρά του περιφερειακού. Έγινε τελικά θεσμός :D

Σε ράδια και εφημερίδες πάλι τα αστικά είναι λάθος, αν και ο κόσμος είναι μαζί μας. Απορώ, αυτοί θα παίρνανε την ευθύνη να περάσουν 6 λωρίδες δρόμο, με 12 μέτρα όχημα, κουβαλώντας ανήλικα παιδιά? Μήπως θα πρέπει να ρίξουν επιτέλους το φταίξιμο για μια φορά εκεί που πρέπει? Μήπως θα πρέπει να αναρωτηθούμε τι θα γίνει επιτέλους με αυτά τα φανάρια που σε κάθε βροχή μένουν χαλασμένα για 3 μέρες? Μήπως θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατι χτες και σήμερα, μετα τα χθεσινά δημοσιεύματα και τις πρωινές αναφορές στα ραδιόφωνα, αλλα και τις υποσχέσεις της τροχαίας, αυτή ήταν απούσα απο το σημείο ωστε να βοηθήσει τον κόσμο να διασχίσει το δρόμο με ασφάλεια?


Τοπικά
2012-02-09 - 12:23:05
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Δήμητρα Παλαιοδημοπούλου

Μεγάλη αναστάτωση σημειώθηκε χθες το πρωί στο 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας στο Φυτόκο. Οι φωτεινοί σηματοδότες στη διασταύρωση του Περιφερειακού στο Φυτόκο είχαν τεθεί εκτός λειτουργίας με αποτέλεσμα τα αστικά λεωφορεία που μετέφεραν τους μαθητές να μη διασχίσουν το δρόμο, αφήνοντάς τους να περπατήσουν 2 χιλιόμετρα μέσα σε καταρρακτώδη βροχή για να φτάσουν στο σχολείο τους.

Μόλις ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ κ. Νικόλαος Μπαλαμώτης αντιλήφθηκε τι είχε γίνει, όταν είδε τα πρώτα παιδιά που έφτασαν στο σχολείο μούσκεμα από το νερό, πήρε το Ι.Χ. του μαζί με άλλους τέσσερις καθηγητές και προσπάθησαν να μεταφέρουν μόνοι τους όσους μαθητές μπορούσαν στο σχολείο.

«Ήταν μία δραματική και απαράδεκτη κατάσταση. Τα φανάρια είναι χαλασμένα εδώ και τρεις ημέρες και τα παιδιά αναγκάζονται να έρθουν στο σχολείο με τα πόδια διασχίζοντας τον Περιφερειακό καθώς όταν τα φανάρια είναι χαλασμένα τα λεωφορεία δεν περνούν τον Περιφερειακό. Τις προηγούμενες όμως ημέρες είχε μόνο κρύο και όχι καταρρακτώδη βροχή. Τα λεωφορεία εγκατέλειψαν στην κυριολεξία τα παιδιά στο δρόμο τα οποία ήρθαν στο σχολείο μούσκεμα!», σημείωσε χαρακτηριστικά ο κ. Μπαλαμώτης μιλώντας στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ.

Ο ίδιος χαρακτήρισε απάνθρωπο το γεγονός να περπατούν παιδιά μέσα σε καταρρακτώδη βροχή, πράγμα που δεν συμβαίνει ούτε σε τριτοκοσμικές χώρες, ενώ έκανε λόγο και για μεγάλη επικινδυνότητα καθώς τα παιδιά διέσχισαν μόνα τους τον Περιφερειακό.

Ορισμένοι καθηγητές μαζί με τον Διευθυντή του σχολείου βλέποντας την κατάσταση αυτή πήραν τα αυτοκίνητά τους και προσπάθησαν να μεταφέρουν ορισμένους μαθητές. Όμως, σύμφωνα με τον κ. Μπαλαμώτη ήταν μάταιη η προσπάθεια μιας και οι μαθητές ήδη είχαν βραχεί και οι περισσότεροι είχαν φτάσει στο σχολείο.

Ορισμένοι μαθητές ειδοποίησαν τους γονείς τους για το συμβάν οι οποίοι προσέτρεξαν στο σχολείο και πήραν τα παιδιά τους σπίτι για να μην αρρωστήσουν.

Χθες λίγη ώρα μετά την περιπέτεια αυτή των μαθητών στο σχολείο έφτασε ο Αντιδήμαρχος Ν. Ιωνίας και Αισωνίας κ. Καουνάς, ο οποίος δεσμεύτηκε πως η βλάβη στα φανάρια θα επιλυθεί.

Από την πλευρά της η Διοίκηση του Αστικού ΚΤΕΛ Βόλου απάντησε με ανακοίνωσή της για το συμβάν αναφέροντας πως «δεν είμαστε διατεθειμένοι να «παίξουμε στα ζάρια» τις ζωές των επιβατών μας, πόσο δε μάλλον μικρών μαθητών. Όσο και αν κάποιοι έσπευσαν να πολυδιαφημίσουν τις ανθρώπινες ευαισθησίες τους στα ραδιοτηλεοπτικά μέσα, εμείς ποτέ -και ούτε τώρα πρόκειται να το κάνουμε- δεν βάλαμε σε κίνδυνο ζωής το επιβατικό κοινό.
Υπενθυμίζουμε ότι λίγα χρόνια πριν λεωφορείο της Γραμμής Νο 2 που επιχείρησε να διασχίσει τον κόμβο ελλείψει φωτεινών σηματοδοτών κόπηκε κυριολεκτικά στα δύο μετά από σύγκρουση με φορτηγό. Να σημειωθεί ότι λίγα λεπτά πριν την σύγκρουση το λεωφορείο είχε αποβιβάσει μαθητές του συγκεκριμένου σχολικού συγκροτήματος.
Δεν θέλαμε να ξαναγίνουμε θεατές -ή χειρότερα πρωταγωνιστές- στο ίδιο τραγικό έργο, γι’ αυτό και προτιμήσαμε να έχουμε τα παιδιά βρεγμένα από την βροχή, παρά να τα θέσουμε σε θανατηφόρο κίνδυνο.
Ο κόμβος έχει αποδειχθεί διαχρονικά ιδιαίτερα επικίνδυνος, όπως διαχρονική είναι πλέον και η αδιαφορία των τοπικών φορέων και του Υπουργείου να αναλάβουν, ο καθένας τους τις ευθύνες που τους αναλογούν.
Έως ότου γίνουν όλα αυτά, και με μοναδικό γνώμονα την οδική ασφάλεια, η Εταιρεία ΑΣΤΙΚΟ ΚΤΕΛ ΒΟΛΟΥ Α.Ε. έλαβε απόφαση να διακόπτεται το δρομολόγιο της Γραμμής Νο 2 κάθε φορά που διαπιστώνεται πρόβλημα με τους φωτεινούς σηματοδότες».


Ταχυδρόμος, Πανθεσσαλική Εφημερίδα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”