Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

πολύ φτηνές τις έχετε τις ζωές ρε παιδιά... Έχει αφαιρέσει κανένας σας ζωή να δει πως είναι;


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εδώ δεν μιλάμε για αφαίρεση ζωής αλλα για αυτοκτονία εκ προθέσεως
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Καλα τώρα... Υπαρχει και άγνοια και η απροσεξία και πολλά άλλα ..
Αλλά και πάλι η ζωή κάποιου έχει αξια....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εδώ δεν την σκέφτεται αυτός τη ζωή του που μπαίνει κάτω απο τη ρόδα μου, θα τη σκεφτώ εγώ που θα τον πατήσω?
βραβείο δαρβίνου
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Για αυτόν μπορεί να μην έχει αξία. Για εσάς έχει;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

δε σε καταλαβαίνω. Αν δε φταίω εγώ, και αν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σώσω την κατάσταση, τι σημασία έχει αν έχει αξία για μένα η ζωή του? Δεν θα τον σκοτώσω επίτηδες, δεν είναι δολοφονία για να πεις οτι δεν σέβομαι τη ζωή του άλλου. Είναι ατύχημα.

Εκτός και αν εννοείς αν θα πάω στην κηδεία του..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Δεν έγινα αντιληπτός....
Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε δύο φράσεις που δεν είναι δικές σου και που δεν είχες κανένα λόγο να απαντήσεις..
1. Μιὰ χαρὰ τοῦ 'ξηγήθηκε.
2. Σὲ τέτοιες περιπτώσεις τὸν χτυπημένο τὸν γράφω ἐκεῖ ποῦ δὲν πιάνει μελάνι. Λυπάμαι τὸν λεωφορειατζή, φορτηγατζὴ κ.λπ. ποὺ θὰ ἔχει τρεχάματα.


Αυτές οι δύο φράσεις δείχνουν απαξίωση για την ανθρώπινη ζωή και πραγματικά με λύπησαν που τις διάβασα...
Στην πρώτη αντέδρασα απλά με :shock: :astrakia αλλά στην 2η ρώτησα ευθέως....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν ξέρω ἀν τὴν ἔχω φτηνὰ ἢ ἀκριβὰ τὴν ζωή του συγκεκριμένου. Τὸ σίγουρο εἶναι ὄτι μοῦ εἶναι ἀδιάφορη. Τὸ χειρότερο ὅμως ξέρεις ποιὸ εἶναι; Ἀν ἐμένα μοῦ εἶναι ἀδιάφορη μία φορά, ἐκείνου τοῦ εἶναι ἀδιάφορη δέκα φορές.

Ὅσο γιὰ τὸ ἐρώτημά σου, προσωπικὰ δὲν ἔχω ἀφαιρέσει ζωή.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Δηλαδή η ποινή για ένα λάθος είναι θάνατος χωρίς ενδοιασμούς ......
Διότι αυτό σημαίνει η φράση "τὸν γράφω ἐκεῖ ποῦ δὲν πιάνει μελάνι" .Έκανε λάθος και το πλήρωσε, με τον σκληρότερο τρόπο βέβαια αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί έκανε λάθος..."
ΟΚ. Δεκτό....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα και πεζός αν είσαι και περάσεις το δρόμο χωρίς διαβάσεις και χωρίς να ελέγξεις το δρόμο και και και και, θα σκοτωθείς.
Άρα ναι, η ποινή για το λάθος είναι θάνατος.
Μας το λέγανε και μικροί, "πρόσεξε μη σε "κόψει" κανα αμάξι"
Δε θα φταίει όμως αυτός που θα σε πατήσει έτσι?

Άρα εγώ όταν οδηγάω για 8 ώρες τη μέρα ανάμεσα σε άτομα που μονίμως θέλουν να αυτοκτονήσουν, ή πρέπει να τους γράψω εκει που δε πιανει μελάνι, ή να αλλάξω επάγγελμα. Τρίτη λύση δε βλέπω.
Πάντως και στη κηδεία τους θα πάω, και λουλούδια στη γυναίκα τους θα στείλω, αλλα κατι άλλο δε μπορώ να κάνω για να μην τους σκοτώσω, αν δεν θέλουν αυτοί να σώσουν τον εαυτό τους


Και αν κάποιος πηδήξει απο τη γέφυρα, δε θα φταίει η γέφυρα, ούτε θα έχει σημασία αν η γέφυρα σέβεται την ανθρώπινη ζωή
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”