Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling μοῦ φαίνεται ὄτι ἔχεις παρερμηνεύσει τὰ γραπτά μου.

Γιὰ τὸν συγκεκριμένο ποδηλάτη ὁ Κ.Ο.Κ. προβλέπει κάποια ποινή. Δὲν θεωρῶ ὄτι θὰ πρέπει νὰ ἀλλάξει σὲ θανατικὴ καταδίκη.

Ὅσο γιὰ τὸ λάθος, δὲν εἶμαι τόσο αὐστηρὸς διότι γνωρἰζω ὄτι τὸ λάθος ἀποτελεῖ ἀναπόσπαστο μέρος τῆς ἀνθρωπίνου φύσεως. Λάθος θὰ κάνει ὁ ὀποιοσδήποτε, ὀ γράφων, ὀ MacPap, ὁ Οὔλτιμος, ἐσυ κ.ο.κ..
Τὸ ὄτι κάποιος εἶναι σωστὸς ἀλλὰ ἔκανε ἕνα λάθος δὲν εἶναι ὄτι χειρότερο.
Ὅμως, ὁ συγκεκριμένος κύριος στὸ βίντεο δὲν εἶναι ὀ σωστὸς ὁ ὁποῖος ἀπλῶς ἔκανε ἔνα λάθος. Ὁ κύριος ἔχει λαθεμένη συμπεριφορά. Αὐτὸ γιὰ μένα συνιστὰ ἐπιβαρυντικὸ στοιχεῖο.
Δὲν εἰσηγοῦμαι τὴν θανἀτωσι αὐτῶν ἀλλὰ ἀν σκοτωθεῖ δὲν θὰ στεναχωρηθῶ.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Μα εγώ δεν είπα ότι φταίει ο οδηγός......
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ κατάλαβα ἀλλὰ γιατὶ τὸ ἐπισημαίνεις;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Στον ultimo_ πήγαινε...

Η ουσία είναι πως ποτέ δεν θα πω για κάποιον που έχασε την ζωή του "ε και τι έγινε!!! ας πρόσεχε κλπ κλπ"
Ακόμα και αν είναι ο οδηγός που παραβίασε κόκκινο και ήρθε η νταλίκα και τον έλιωσε.....
Και όταν ακούω τέτοιες εκφράσεις, ενοχλούμαι...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

erling έγραψε:Στον ultimo_ πήγαινε...

Η ουσία είναι πως ποτέ δεν θα πω για κάποιον που έχασε την ζωή του "ε και τι έγινε!!! ας πρόσεχε κλπ κλπ"
Ακόμα και αν είναι ο οδηγός που παραβίασε κόκκινο και ήρθε η νταλίκα και τον έλιωσε.....
Και όταν ακούω τέτοιες εκφράσεις, ενοχλούμαι...
Δὲν ἔχεις ἄδικο ποὺ ἐνοχλῆσε. Τὸ γεγονὸς ὄτι κάποιος ἔκανε ἕνα λάθος δὲν σημαίνει ὄτι τοῦ ἀξίζει νὰ πεθάνει. Θὰ ἦταν βλακῶδες νὰ ἰσχυριστοῦμε κάτι τέτοιο.

Ξέρεις ὄμως τὶ εἶναι αὐτὸ ποὺ ἐνοχλεῖ; Ξέρεις τὶ εἶναι αὐτὸ τὸ ὁποῖο κάνει κάποιον νὰ βγάζει τέτοια κακία ἀπὸ μέσα του;
Εἶναι ἠ προκλητικὴ συμπεριφορὰ μερικῶν. Κάνουν τὸ δικό τους χωρὶς νὰ λογαριάζουν τὸ παραμικρὸ. Θεωροῦν ὄτι δικαιοῦνται νὰ κάνουν ὄτι γουστάρουν. Θεωροῦν ὄτι ὅλοι φέρουν εὐθύνη πλήν τῶν ἰδίων. Σὲ τέτοια περίπτωσι διαολίζεσαι καὶ λὲς "καλὰ νὰ πάθει".

Δὲν εἶναι ὄτι εὐχαριστιέμαι μὲ τὰ παθήματα τῶν ἄλλων γενικῶς. Ἴσως ὅμως κι αὐτὴ ἀκόμα ἡ "ἐπιλεκτικὴ χαιρεκακία" νὰ εἶναι λάθος. Ἀλλὰ κάποιοι προκλητικοὶ μὲ διαολίζουν ἄσχημα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Εἶναι ἠ προκλητικὴ συμπεριφορὰ μερικῶν. Κάνουν τὸ δικό τους χωρὶς νὰ λογαριάζουν τὸ παραμικρὸ
@erling Προχτές κόντεψα να σκοτώσω έτσι άνθρωπο. Ήμουν με το λεωφορείο σε στενάκι. Οι Αθηναίοι μπορεί να μην το καταλαβαίνουν αλλα στη Λάρισα έχω δει οτι εκεί κινούνται τα λεωφορεία. Στενός συνοικιακός μονόδρομος, αριστερα δεξιά παρκαρισμένα, και το λεωφορείο ίσα που χωράει.
Ξαφνικά είδα παπάκι σταματημένο, να ξεκινάει ΑΝΑΠΟΔΑ προς το μέρος μου.
Πρόσεχε. Δεν ήταν ήδη εν κινήσει αντίθετα, αλλα με είδε, και ΤΟΤΕ αποφάσισε να ξεκινήσει πορεία προς το βαρύ όχημα. Κατευθείαν κατα πάνω μου. Δεν ξέρω αν λέγεται βραβείο δαρβίνου ή μηδενική αίσθηση κινδύνου, ή ξεροκεφαλιά, ή προκλητική συμπεριφορά, αλλα μου άναψαν τα λαμπάκια, και σου ορκίζομαι οτι δεν πήρα το πόδι μου απο το γκάζι. Συνέχισα κατα πάνω του, μέχρι που είδε και απόειδε, και βρήκε ένα άνοιγμα, και έσκασε με δύναμη πάνω στο πεζοδρόμιο, φωνάζοντας "Που πας ρε!".
Αυτός περίμενε προφανώς οτι ώντας αθάνατος, το λεωφορείο θα κοκκάλωνε για να περάσει το δικό του. Το οτι εγώ δεν του έκανα τη χάρη, του έκανε τρομερή εντύπωση. Γιατι προφανώς έχει συνηθήσει να τρομοκρατεί έτσι τον κόσμο. Και δυστυχώς αυτή η απίστευτη βλακεία δεν είναι μοναδικό τυχαίο περιστατικό, αλλα μια απο τις απερίσκεπτες κινήσεις που τις βλέπω καθημερινα όλη μέρα. απο μηχανάκια, απο αυτοκίνητα, απο πεζούς, απο μαμάδες με καρότσια. Όχι απο βιασύνη, όχι απο εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, αλλα καθαρή απερισκεψία και "παίζω τη ζωή μου κορώνα γράμματα χωρίς απολύτως τίποτα να κερδίσω". Ειλικρινά, όπως το βίντεο του Ρώσσου, θα αρχίσω και εγώ να χτυπάω κόσμο και μετά θα βλέπω τα βίντεο και θα γελάω.
Για γέλια και για κλάμματα



(Προχτές με αφορμή την δολοφονία των χρυσαυγιτών, κάποιος είπε οτι "δεν είναι σωστό να σκοτώνεις κάποιον για την ιδεολογία και τη σκέψη του, όποια και αν είναι αυτή. Η ιδεολογία αλλάζει." Πολύ σωστά όταν μιλάμε για 20 χρονών παιδιά. Αλλα για τον 60χρονο με το παπί, δεν υπάρχει σωτηρία. Καμμία ελπίδα. Χαμένη υπόθεση)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Οδηγός λεωφορείου έριξε το λεωφορείο πάνω σε ποδηλάτη.

Δημοσίευση από erling »

Φίλε αν πω πως δεν σε καταλαβαίνω θα ήμουν ψεύτης αλλά σου εύχομαι πατντα να βρει τρύπα να χωθεί ή να προλάβεις να φρεναρεις... Το να αφαιρείς ανθρώπινη ζωή είναι το χειρότερο συναίσθημα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”