Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Περιστατικό συναδέλφου. Παρασκευή απόγευμα. Επιβάτης (κυρία ηλικιωμένη) καθώς κατέβαινε απο το λεωφορείο, το οποίο ήταν σταματημένο καθόλη τη διάρκεια του συμβάντος, σκόνταψε, γλίστρησε, και έπεσε κάτω. Ο οδηγός και άλλοι επιβάτες την βοήθησαν να σηκωθεί. Πήρε τηλέφωνο η κυρία την ανηψιά της. Ο οδηγός την ρώτησε, είστε καλά? θέλετε να πάρω τηλέφωνο ασθενοφόρο? Όχι είπε αυτή, πήρα την ανηψιά μου. Προσφέρθηκε για περαιτέρω βοήθεια, η κυρία δεν χρειάστηκε κάτι άλλο, άρα και ο οδηγός συνέχισε το δρομολόγιο του.

Η κυρία δεν είχε πάθει τίποτα σοβαρό, αλλα μάτωσε λίγο στο γόνατο, και λόγω ηλικίας, οι συγγενείς έκριναν, καλώς κατ εμέ, οτι πρέπει να την πάνε στο νοσοκομείο. Πήγαν στο νοσοκομείο για τα τυπικά, οπου στη γραμματεία την ρώτησαν απο τι το έπαθε, άρα και σημείωσαν στο περιστατικό ως "τροχαίο".

Λίγες μόνο ώρες αργότερα, η τροχαία ήταν στην αφετηρία, και ρωτούσαν τον σταθμάρχη που είναι ο οδηγός. Το αποτέλεσμα ήταν να τον πάρουν μέσα με αυτόφωρο για "εγκατάλειψη θύματος". Και όλο αυτό γιατι δεν "ενημέρωσε την τροχαία για το συμβάν".

Πάντα ο οδηγός φταίει ως γνωστόν ο οποίος είναι παντελώς απροστάτευτος απο νόμους και κανόνες.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτές είναι οι βλακείες για τις οποίες φωνάζω πολλές φορές! Πρέπει σε τέτοια πράγματα στα οποία εμπλέκονται δημόσιοι φορείς να υπάρχουν διαδικασίες που να ακολουθούνται απαρέγκλιτα. Τι προβλέπεται από τον εκάστοτε ισχύοντα κανονισμό? Οσο και αν είναι χαζό εκείνη την στιγμή κάντο. Θα σκούξουν οι άλλοι εσύ κάντο και τα παράπονά τους στον δήμαρχο.

Από το πως θα με ελέγξει ο αστυνομικός μέχρι του τι γίνεται αν κάποιος κοπεί από το χαρτί που έβγαλε από την τσάντα του όντας επιβάτης λεωφορείου. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να είναι καλυμμένοι όλοι. Αφού κάπου εχει δημιουργηθεί μια διαδικασία (βλέπε αυτόφωρο στην προκειμένη περίπτωση) πρέπει να υπάρχει και μια από πλευράς των εμπλεκομένων.

Οι καιροί που συνεννοούμαστε και τα βρίσκαμε έχουν περάσει δυστυχώς.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή αν έπαιρνε τηλέφωνο ο οδηγός τον τηλεφωνητή της τροχαίας και έλεγε οτι μια γιαγιά έκανε μιμί στο γόνατο, θα ανοίγανε πιστεύεις φάκελο συμβάντος?
Στο κάτω κάτω ατύχημα ήταν, είτε φταίει ο οδηγός, είτε η γιαγιά, και όχι τρομοκρατική ενέργεια
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

Τι προβλέπεται?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ε δε ξέρω τι προβλέπεται. Ότι ξέρεις, ξέρω. Ο,τι θα έκανες και εσύ έκανε και ο οδηγός. Αν απο το δικό σου αυτοκίνητο κατέβαινε μια γιαγιά και έσκιζε το καλσόν στο μαρσπιέ και μάτωνε στο μεντεσέ, εσύ τι θα έκανες ή τι θα προβλεπόταν να κάνεις? Εκτός του φυσιολογικού, να την ρωτήσεις αν είναι καλά και αν χρειάζεται βοήθεια, δε νομίζω να σου περνάει απο το μυαλό να ειδοποιήσεις την τροχαία για κάτι τόσο ευτελές
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε: Το αποτέλεσμα ήταν να τον πάρουν μέσα με αυτόφωρο για "εγκατάλειψη θύματος".
συγχαρητήρια στην ΕΛ.ΑΣ, για τις ενέργειες της και το I.Q. ραδικιού που διαθέτει...
:astrakia :evil:
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Ε δε ξέρω τι προβλέπεται. Ότι ξέρεις, ξέρω. Ο,τι θα έκανες και εσύ έκανε και ο οδηγός. Αν απο το δικό σου αυτοκίνητο κατέβαινε μια γιαγιά και έσκιζε το καλσόν στο μαρσπιέ και μάτωνε στο μεντεσέ, εσύ τι θα έκανες ή τι θα προβλεπόταν να κάνεις? Εκτός του φυσιολογικού, να την ρωτήσεις αν είναι καλά και αν χρειάζεται βοήθεια, δε νομίζω να σου περνάει απο το μυαλό να ειδοποιήσεις την τροχαία για κάτι τόσο ευτελές
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα εγώ δεν είμαι λεωφορείο δημοσίας χρήσεως και δεν έχω κανονισμούς λειτουργίας.

Και μη ρωτάς εμένα αν ξέρω τι προβλέπεται, διότι εγώ δεν υποχρεούμαι να ξέρω τι ισχύει στα λεωφορεία.

ΑΝ όμως προβλέπεται σε περίπτωση τραυματισμού να ειδοποιείται η τροχαία ας πούμε κακώς δεν το έκανε ο φίλος και ας φάνηκε ασήμαντο εκείνη την στιγμή. Αυτό εννοώ και ψάξτε το.

Διότι φαντάσου η γιαγιά να πέθαινε από εγκεφαλικό όσο περίμενε την κόρη της τι θα γινόταν.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω ακούσει πολλά περιστατικά για μικροτραυματισμούς. Πχ πετάγεται ένα παπάκι, φρενάρει ο οδηγός, πέφτει κάτω η όρθια η γιαγιά λόγω του φρεναρίσματος. Εκεί θεωρούμε οτι φταίει ο οδηγός (αν και ο ο επιβάτης έχει την υποχρέωση να κρατιέται και ο οδηγός την υποχρέωση να φρενάρει) και καλούμε ασθενοφόρο. Οι ηλικιωμένοι σπάνε κόκκαλα για πλάκα. Αλλα και πάλι καλούμε ΜΟΝΟ ασθενοφόρο, και όχι την τροχαία για δήλωση τροχαίου συμβάντος.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

Αν καλέσεις ασθενοφόρο δεν χρειάζεται να καλέσεις και την αστυνομία διότι σε περίπτωση που κριθεί αναγκαίο την καλούν αυτοί! Είσαι καλυμμένος. (Αυτό από φίλο που εργάζεται στο Ε.Κ.Α.Β.)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από erling »

Μα αν έρθει το ΕΚΑΒ δεν υπάρχει θέμα εγκατάλειψης θύματος!!!!
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”