Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από erling »

Καταρχήν από την περιγραφή, δεν ήταν τροχαίο ατύχημα. Άρα γιατί να επιληφθεί η τροχαία;
Από εδώ διαβάζουμε ότι:
Ορισμοί
Οδικό τροχαίο ατύχημα (με σωματικές βλάβες) θεωρείται το συμβάν που γίνεται στους δρόμους ή στις πλατείες, που είναι ελεύθερες στη δημόσια χρήση (όχι σε αυλές, βιομηχανικούς χώρους, αμαξοστάσια των επιχειρήσεων μεταφορών κλπ.), με συμμετοχή σε αυτό ενός ή περισσοτέρων οχημάτων, από τα οποία το ένα τουλάχιστον βρισκόταν σε κίνηση κατά τη στιγμή του ατυχήματος και είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο ή τον τραυματισμό προσώπου ή προσώπων.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

Γιαυτό πρέπει να το κάνουν να προβλέπεται τι θα γίνει σε περίπτωση τραυματισμού επιβάτη για να μη μπορεί ο κάθε μπαστουνόβλαχος (εξουσίας) να κάνει ότι θέλει.

Τελικά θα το παίξω στο πιάνο δεν τη γλιτώνω,
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Στὴν χειρότερη καλεῖς τὸ 100 καὶ ζητὰς ὀδηγίες. Οἱ συνομιλίες καταγράφονται ὀπότε εἶσαι κ*λ*καλυμένος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
brutus
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2011, 20:21

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από brutus »

Σε ΚΑΘΕ περίπτωση που υπάρχει τραυματισμός επιβάτη κατά την είσοδο σε, την έξοδο από ή τη μετακίνηση με ΜΜΜ, επιβάλλεται η κλήση της τροχαίας. Κανένας μας δεν είναι γιατρός για να κρίνει αν είναι ελαφρύς η βαρύς ο τραυματισμός, ειδικά σε ηλικιωμένους. Αν βρισκόταν καλοθελητής δικηγόρος και έλεγε στη γιαγιά ότι δικαούται να τρέχει τον οδηγό και την ασφαλιστική του λεωφορείου στα δικαστήρια για αποζημιώσεις, θα την έψηνε σε χρόνο dt...
Ακόμα και από σκάλα αεροπλάνου να πέσεις κατά την αποβίβαση, τροχαίο θεωρείται.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή ο ορισμός που παρέθεσε ο erling είναι λάθος?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

brutus, σὲ ποιὰ διάταξη βασίζονται ὅσα γράφεις;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από erling »

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα μια συνάντηση με αξιωματικό της τροχαίας και μέσα στην κουβέντα ρώτησα για το θέμα μας.
Μου απάντησε πως για αυτούς έχει εφαρμογή το άρθρο 1 του ΚΟΚ. Δηλαδή επεμβαίνουν όπου έχει εφαρμογή το άρθρο 1.
Άρθρo 1
Πεδίo εφαρμoγής τoυ Kώδικα

O Kώδικας Oδικής Kυκλoφoρίας εφαρμόζεται σε oδoύς και σε χώρoυς πoυ χρησιμoπoιoύνται για δημόσια κυκλoφoρία oχημάτων, πεζών και ζώων.
Άρα ο ορισμός που παρέθεσα παραπάνω πρέπει να έχει εφαρμογή στην στατιστική υπηρεσία, η οποία όμως παίρνει δεδομένα από την τροχαία.. Άβυσσος :astrakia
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άλλο το που εφαρμόζεται ο ΚΟΚ και άλλο το τι είναι ο ορισμός του "τροχαίου ατυχήματος"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από erling »

Απλά, τον ορισμό τον ανέφερα για να σχολιάσω το γιατί επιλήφθηκε η τροχαία. Σύμφωνα με τον ορισμό δεν ήταν τροχαίο άρα δεν έπρεπε να επιληφθεί η τροχαία.
Αλλά όπως είπα παραπάνω, η τροχαία επεμβαίνει όπου έχει εφαρμογή το άρθρο 1 του ΚΟΚ. Άσχετα με το αν είναι τροχαίο ατύχημα ή όχι....

Και σκέφτομαι εγώ, "Αν πλακωθούν στο ξύλο δύο επιβάτες θα επιληφθεί η τροχαία ή η αστυνομία?" (Θα το ρωτήσω αύριο αυτό...)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τραυματισμός επιβάτη αστικής συγκοινωνίας

Δημοσίευση από MacPap »

Τώρα να κάνω εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου? Τι σημασία έχει αν το αυτοκίνητο που έρθει γράφει τροχαία ή "άμεσος δράσις" Αφού και στα δύο οι ίδιοι αστυνομικοί επιβαίνουν με τα ίδια ακριβώς δικαιώματα. Εξάλλου τους αστυνομικούς μέχρι να καταλήξουν κάπου τους περνάνε από διάφορες υπηρεσίες.

Τελικά οι Γερμανοί μήπως έχουν δίκιο που έχουν μια μόνο αστυνομία για όλα. Αφού στην τελική η αστυνομία είναι ένα σώμα που τα κάνει όλα?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”