Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μας ήρθε μια νέα οδηγία στο ΚΤΕΛ που αφορά όλα τα λεωφορεία. Μεταξύ αυτών και εμάς, τα αστικά. Αφορά ανάρτηση γύρω γύρω απο διάφορα αυτοκόλλητα.
α. Πίσω στους προφυλακτήρες, απαγορευτικό δεξιά, και βελάκι μπλέ αριστερά. που απαογρεύουν δηλαδή το προσπέρασμα απο δεξιά και "προτείνουν" το πρόσπέρασμα απο αριστερά.

Για τις νταλίκες στην εθνική το καταλαβαίνω. Για ένα λεωφορείο που κινείτε αυστηρά και μόνο μέσα στην πόλη, τη δουλεία έχει? Εμείς αλλάζουμε λωρίδες σε παράλληλους στοίχους αναλόγως της πορείας μας. Αν θέλουμε να βγούμε αριστερά, θα πιάσουμε αριστερή λωρίδα. Ποιος λέει οτι απαγορεύεται το προσπέρασμα σε συνθήκες πόλης????

β. Πίσω, όρια ταχύτητας. 70 αριστερά και 80 αριστερά.

Πάλι για τις νταλίκες κατανοητό. Για ένα λεωφορείο που κινείτε αυστηρά και μόνο μέσα στην πόλη, τη δουλεία έχει? Έχουμε όριο ταχύτητας 50. Ούτε 70, ούτε 80. Και κόφτη στο σασμάν στα 70. Άρα και να θέλουμε να υπερβούμε τα 70, τεχνικώς είναι αδύνατο. Γιαυτό το λόγο εξαιρούμαστε και της υποχρέωσης χρήσης ταχογράφου.

γ. Μπρόστά στο παρμπρίζ, το γράμμα Π.

Έχετε ιδέα τι είναι αυτό? Γιατι εγώ δεν έχω. Ποιο το νόημα να βάλεις ένα σύμβολο, όταν ούτε ο οδηγός, αλλα ούτε και οι υπόλοιποι, ξέρουν τι σημαίνει?

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΗΛΙΘΙΟΙ?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από MacPap »

Ετσι όπως το περιγράφεις ΝΑΙ!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μου 'ρχετε να βάλω τα κλάμματα απο τον παραλογισμό. Εγώ τέτοια ηλίθια αυτοκόλλητα δεν πρόκειται να κολλήσω στο φρεσκοβαμμένο με κόπο και ιδρώτα αυτοκίνητο.
Και προφανώς θα φτάσει η στιγμή που θα τσακωθώ με τους υπάλληλους στο ΚΤΕΟ για αυτό.

Εσας θα σας πείραζε πολύ δηλαδή αν βλέπατε ένα αστικό λεωφορείο χωρίς όριο 70 και 80 κολλημένο?
Θα σας πείραζε αν δεν σας απαγόρευε να το περάσετε απο δεξιά σε σημείο που επιτρέπεται?
Θα σας πείραζε αν ένα λεωφορείο που βλέπατε μπροστά σας δεν έχει το Π κολλημένο?

(Μήπως σημαίνει Πειρατής της ασφάλτου?)

Μου θυμίζει το ΠΑ που λένε τα στρατιωτικά οχήματα και κανένας δεν ήξερε τι σημαίνει. Ούτε τα στελέχη που ρώτησα (Εμείς λέγαμε οτι σημαίνει Παρασκευή Ακούνητο. Ημέρα συντηρήσεως..)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από MacPap »

Προσωπικά πρέπει να ομολογήσω πως δεν κοιτάω καν αν έχει οποιοδήποτε αυτοκόλλητο ένα λεωφορείο!! Ετσι ότι και να του κολλήσουν εγώ ούτε που θα το καταλάβω!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ναι αλλα το παπάκι που θα πάει να προσπεράσει απο δεξιά, τώρα που θα δεί το αυτοκόλλητο θα μετανιώσει!

Όσο για τα όρια ταχύτητας ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνουν. Να πεις συγνώμη στον απο πίσω, οτι μέχρι 70 μπορώ να πάω, γιαυτό σε καθυστερώ?
Ή αν πας πάνω απο 70, να πάρει την τροχαία να σε καρφώσει? Και τι συμβολίζει το όριο που το κολλάς αριστερά και τι το όριο που το κολλάς δεξιά?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από athanatos »

Στην Αθήνα δεν νομίζω ότι τα λεωφορεία πάνε μόνο με 70.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν ξέρω με πόσα πανε, πρέπει να πάνε με 50 όμως. Εξαίρεση κάποιοι δρόμοι που έχετε με όριο εντός κατοικημένης περιοχής 90 πχ Συγγρού, οπου τα λεωφορεία έχουν όριο 80. Εμείς τέτοιες εξαιρέσεις δεν έχουμε. Το 70 που είπα στο πρώτο ποστ είναι λάθος. Πάντως με κίνηση μόνο σε όριο 50 και με κόφτη στα 70, τα όρια 80,90,100 φαντάζουν ακόμα πιο γελοία.

Ιδού και η ανακοίνωση. Ο τύπος πάντως που μας το έστειλε, δεν ήξερε καν πως να γράψει το "λεοφωρείο"

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Ο τύπος πάντως που μας το έστειλε, δεν ήξερε καν πως να γράψει το "λεοφωρείο"...
Γιατί να ξέρει? :evil:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χωρίς να είμαι βέβαιος, η επικρατέστερη άποψη, είναι οτι το αυτοκόλλητο Π σημαίνει πετρέλαιο! χρήσιμη πληροφορία για το επιβατικό κοινό αλλα και για τους υπόλοιπους οδηγούς..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Νέα οδηγία για αυτοκόλλητα

Δημοσίευση από MacPap »

Χαχαχαχαχα

Δηλαδή υπήρχε περίπτωση το Λεωφορείο ή το φορτηγό να είναι κάτι άλλο? Εκτός από πετρέλαιο?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”