Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

MacPap, ναι πρόθεση δηλώνει πως θα κάνεις ελιγμό.. όχι ότι θα σταματήσεις....


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από MacPap »

Σωστά erling το ότι θα σταματήσεις το δηλώνουν τα φώτα των φρένων σου και το όχημα που ακολουθεί υποχρεούται να κρατάει τέτοια απόσταση που μπορεί να σταματήσει αν χρειαστεί!!

Ο ΚΟΚ υποστηρίζω ανέκαθεν πως δεν είναι ένα πράγμα που παίρνεις επιλεκτικά και τηρείς μόνο κομμάτια του! Τον τηρείς εξ' ολοκλήρου.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Μάλιστα. Δεκτό. Οπότε το φλας γιατί το βγάζει;
Θεωρώ πως η δική μου θέση είναι απολύτως σαφής. Θεωρώ πως η στάση στην μέση του δρόμου είναι μία επικίνδυνη κατάσταση και θα έπρεπε να ενεργοποιηθούν τα αλάρμ.
Αντίθετα η άλλη άποψη δεν στηρίζει πουθενά το δεξιό φλας από την στιγμή που δεν πρόκειται να εκτελεσθεί ένας ελιγμός. Ποιος είναι λοιπόν ο λόγος που ανάβει φλας;
Αν είναι απλά για να ενεργοποιήσει τις αισθήσεις του πίσω οδηγού τότε ποια η διαφορά με τα αλάρμ;

Τέλος πάντων, άκρη δεν πρόκειται να βγει.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:Θεωρώ πως η δική μου θέση είναι απολύτως σαφής. Θεωρώ πως η στάση στην μέση του δρόμου είναι μία επικίνδυνη κατάσταση και θα έπρεπε να ενεργοποιηθούν τα αλάρμ.
Ναι αλλά φίλε μου, το θέμα μας δεν είναι τι θεωρείς εσύ ως ορθό αλλά τι προβλέπει ο ΚΟΚ. Εκεί διαφωνούμε. Διότι το μπάχαλο στους ελληνικούς δρόμους προέρχεται εν πολλοίς από το γεγονός πως ο καθένας μας τον μεταφράζει κατά το δοκούν αντί να το ακολουθεί πιστά!

Αναφορικά τώρα με το Φλας είπαμε δηλώνει πρόθεση να κάνει δεξιά (ελιγμό) αν τώρα δεν έχει χώρο, οι πεζοί έχουν βγει στον δρόμο, αποφάσισε ότι είναι λίγοι και δεν θα το κάνει είναι άλλη ιστορία. Δηλώνει πρόθεση για ελιγμό και σου λέει από που μπορείς να περάσεις ακίνδυνα. Εξ' ού και το Φλας. Κάτι σαν τα φορτηγά που σου δείχνουν πως μπορείς να περάσεις όταν σου κρύβουν το οπτικό πεδίο.

Φίλε μου! Σε όλο τον κόσμο τα λεωφορεία ανάβουν φλας στην στάση όχι αλάρμ. Όπως ανάβουν και φλας για να δείξουν πως φεύγουν! Τα αλάρμ Σημαίνουν (=) έχω πρόβλημα και είμαι ακινητοποιημένος, εν δυνάμει επικίνδυνος ή δεν ξέρω τι άλλο. Εν πάσι περιπτώσει πρόσεξε με διότι εγώ έχω κάποιο πρόβλημα. Ενα λεωφορείο που κάνει στάση δεν έχει πρόβλημα. Λειτουργεί θαυμάσια!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Δηλαδή το ότι ο οδηγός βγάζει ψευδώς φλας (γιατί ξέρει ότι δεν μπορεί να κάνει ελιγμό) είναι σωστό αλλά το να βγάλει ψευδώς αλάρμ (αφού δεν υπάρχει κίνδυνος) είναι λάθος....
Και καταλήγεις πως αυτό κάνει όλος ο κόσμος... δηλαδή αυτό έχει επικρατήσει άρα είναι σωστό.
Θα σου πει ο άλλος πως και στην Ελλάδα (τουλάχιστον) έχει επικρατήσει να ανάβει αλάρμ όταν θέλει το ΙΧ να παρκάρει άρα είναι σωστό....

Βλέπεις που καταλήγουμε;
Δεν έχει τέλος αυτή η κουβέντα... :biritses ώστε να πάμε για ξεκούραση....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα πάντα γίνεται ελιγμός, έστω και λίγα εκατοστά, για να πας -όσο μπορείς- πιο δεξιά. Έστω και αν δεν φαίνεται πολύ απο πίσω (η μπροστινή ρόδα κάνει δεξιά μισό μέτρο αλλα η πίσψ σχεδόν δεν κουνιέται καθόλου)
Εξάλλου είναι αδύνατο να αποφασίσω ΑΠΟ 20 ΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ, αν στην επόμενη στάση χωράει να κάνω ελιγμό Ή δεν χωράει, ΆΡΑ να υπολογίσω και ΑΝ θα ανάψω φλας Ή αλαρμ.

άρα σε κάθε στάση εφαρμόζεις μηχανικά το ίδιο. και το φλας είναι σωστότερο του αλαρμ
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από MacPap »

Μερικές φορές φίλε μου (erling) έχουμε πλάκα!

Ναι! Είναι σωστό αυτό που κάνουν τα λεωφορεία και λάθος αυτό που κάνουν οι ΙΧδες!
Διότι Πρώτον δεν σου λέει ψευδή πράγματα σου δείχνει την πρόθεσή του.
Δεύτερον διότι σου λέει ΑΠΟ πού είσαι ελεύθερος να περάσεις! ΑΝ μπορείς! (Αυτό δεν γίνεται και να θες με τα αλαρμ!)
Τριτον διαφοροποιείται από την κατάσταση ανάγκης/κινδύνου!

Αν άναβε τα αλαρμ ΔΕΝ θα ίσχυαν τα παραπάνω!

Δεν το κάνει όλος ο κόσμος γιατί έτσι έχει συνηθίσει! Το κάνει γιατί ΕΤΣΙ λέει ο ΚΟΚ και εδώ (ελλάδα) και εκεί!

Και ΝΑΙ δεν θα συμφωνήσουμε διότι επιμένεις να θεωρείς σωστό κάτι αντίθετο από αυτό που προβλέπεται στον ΚΟΚ και συνεπώς (εμού συμπεριλαμβανομένου) δεν το κάνουν όλοι.

Οσο για τις μπύρες εννοείται! :biritses :biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από Johnny »

Johnny έγραψε:μόλις βλέπατε λεωφορείο να ανάβει αλάρμ, οτι σταματάει για στάση και μόλις ανάψει το φλάς ξεκινά.
MacPap έγραψε:Εγώ johny αστικό λεωφορείο να ανάβει αλάρμ στην στάση δεν θυμάμαι να έχω δει! Ολα τα βλέπω να ανάβουν φλας όπως το περιγράφει ο ultimo_.

Σε συνέχεια απο την ημέρα που το εγραψα και απο την παρατήρηση του MacPap αρχισα να παρατηρώ τα λεωφορεία και οντως η πρόθεση για στάση αρχίζει με φλας δεξιά και η αναχώρηση με φλας αριστερά. Αρκετοί οδηγοί, οι περισσότεροι, το εχουν σαν διαδικασία.
Μάλλον κάποιο περιστατικό με αλάρμ ηταν το τελευταίο που ειχα στο νου μου και το ειχα σαν δεδομένο.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”