Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Μάλλον δεν διάβασες το υγ ....
Δεν μπορώ να προτείνω κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνω εγώ... θα ήμουν διχασμένη προσωπικότητα :)

Για τα λεωφορεία το προτείνω αφού θεωρώ πως δεν κάνει ελιγμό αλλά σταματάει στην μέση του δρόμου...


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Άρα εφόσον ξεκινάει πάλι χωρίς να κάνει ελιγμό, ξεκινάς βουρ χωρίς φλας και "Το πως θα αντιδράσει ο από πίσω είναι θέμα δικό του"

Μάλλον η διαφορά είναι θέμα ελληνικής νοοτροπίας VS KOK
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Δεν με κατάλαβες και ήξερα ότι όταν το έγραφα θα διαβάζονταν λάθος... :)
Δεν διαβάζεις όλα όσα γράφω αλλά αποσπάσματα....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είπες οτι ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ σταματάς με αλαρμ γιατι δεν κάνεις ελιγμό. Και σε ρωτάω. Γιατι εφόσον και στο ξεκίνημα (που επίσης δεν κάνεις ελιγμό) προτείνεις αριστερό φλας?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Δεν σταματάω με αλάρμ αφού δεν οδηγώ λεωφορείο... :) :) :biritses

Στην εκκίνηση λεωφορείου από στάση, είπα πως καλό είναι να βγει φλας για τον ελληναρά που έρχεται από πίσω.....και που θέλει να προσπεράσει ενώ δεν επιτρέπεται. Για να προστατευθεί...
Σε πολίτες που ακολουθούν τον ΚΟΚ, απλά σβήνεις τα αλάρμ και ξεκινάς....αλλά είναι γνωστό πως δεν τον ακολουθούν....

Για το σταμάτημα, είπα πως επειδή δεν κάνεις ελιγμό αλλά σταματάς στην μέση του δρόμου, θεωρώ πως σωστό είναι βγει αλάρμ και όχι φλας.
Έτσι και αλλιώς ο ελληναράς και με τα δύο (αλάρμ/φλας) θα προσπεράσει....
Ίσως με το φλας να λες και στην μηχανή/παπάκι που έρχεται δεξιά σου πως δεν πρέπει να μπει δεξιά σου γιατί θα τον λιώσεις με την δεξιά στροφή που θα κάνεις....ίσως αυτός να το καταλαβαίνει και ίσως να σωθεί.... Πολλά ίσως βρε παιδί μου....

Δεν σε κατακρίνω απλά αυτά θεωρώ πως είναι σωστότερα...
Εσύ είσαι αυτός που κινείται κάθε μέρα και εσύ είσαι αυτός που βλέπει τι περπατάει καλύτερα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Βρε και με δεξι φλας και αυτοκόλλητο απαγορεύεται η προσπέραση απο δεξιά, πάλι απο δεξιά περνάνε τα παπάκια... αλλα τέλος πάντων. συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατι ενώ στην έξοδο απο στάση πρέπει να γίνει χρήση φλας, ενώ στην είσοδο, χρήση αλαρμ
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως θα συφωνησω με τον Ultimo_
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από erling »

Θεωρώ ότι γενικά εξήγησα πως αντιλαμβάνομαι το θέμα....
Η στάση επί της οδού δεν είναι ελιγμός και το αλάρμ ειδοποιεί τον πίσω οδηγό πως θα σταματήσεις επί της οδού. Το φλας δεν δηλώνει πρόθεση στάσης αλλά ελιγμού....
Η εκκίνηση από στάση επί της οδού μπορεί να γίνει και χωρίς αριστερό φλας παρά μόνο με σβήσιμο των αλάρμ αλλά επειδή υπάρχουν ελληναράδες, το αριστερό φλας θα τον προειδοποιήσει πως θα ξεκινήσεις. Επισημαίνω πάλι πως με συνεχόμενη γραμμή κάτω, απαγορεύεται το προσπέρασμα. Άρα αυτός που θα προσπεράσει λεωφορείο σε στάση είναι ελληναράς....

Αλλά μπορείς να με εξηγήσεις γιατί λες πως είναι καλύτερο να βγαίνει φλας και στις δύο φάσεις; Μπορεί να μην έχω αντιληφθεί κάτι σωστά...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από Johnny »

Θα πώ την αποψη μου. Επειδή μιλάμε για λεωφορεία, δηλαδή για οχήματα τα οποία κάθε λίγα μέτρα σταματάνε για επιβίβαση - αποβίβαση, το μόνο σίγουρο ειναι οτι ο πίσω εχει πάντα τον νού του για το πότε θα κάνει στάση το προπορευόμενο λεωφορείο.
Εαν ζούσατε στην Αττική θα ειχατε πάντα στο νού σας, μόλις βλέπατε λεωφορείο να ανάβει αλάρμ, οτι σταματάει για στάση και μόλις ανάψει το φλάς ξεκινά.

Εκτός απο λεωφορεία εχουμε τρόλλευ, πούλμαν που ολοι χρησιμοποιούν αυτόν τον κώδικα. Εδώ ειναι πιο εντονο διότι κυκλοφορούν πάρα πολλά. Σίγουρα πάντα εχεις τον νού σου με μία ματιά εάν μπορείς να προσπεράσεις με ασφάλεια.

Αυτό σίγουρα δεν ειναι και το πιο ασφαλές για πολλούς λόγους.

Πάντως για εμένα που ειμαι πίσω UltiMo_ ο συγκεκριμένος κώδικας ειναι αποδεκτός και κατανοητός.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Αγνοια ΚΟΚ - Ασυνεννοησία

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ johny αστικό λεωφορείο να ανάβει αλάρμ στην στάση δεν θυμάμαι να έχω δει! Ολα τα βλέπω να ανάβουν φλας όπως το περιγράφει ο ultimo_.

Και το βρίσκω και σωστό. Σου δείχνει αφενός προς τα που ενδεχομένως θα κινηθεί και αφετέρου σου δείχνει από που είσαι ελεύθερος να περάσεις. Αν τώρα είσαι ελληναρας και περάσεις από την διπλή διαχωριστική δεν φταίει το λεωφορείο! Το στραβό σου το κεφάλι φταίει.

Το φλας erling δείχνει πρόθεση όχι γεγονός. Γιαυτό και δεν υποχρεώνει. Προειδοποιεί! ΑΝ δηλαδή εγώ ανάψω φλας για να πάω δεξιά και το μετανιώσω Απαγορεύεται να πάω ξανά ευθεία? Τα αλάρμ κακώς χρησιμοποιούνται για το παρκάρισμα! Γνώμη μου πάντα!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”