logistics

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω μια απορία η οποία μπορεί να είναι πολύ χαζή, αλλα εδώ και χρόνια, δεν έχω καταλάβει γιατι η λέξη logistics η οποία προφανώς προέρχεται απο τα Ελληνικά, χρησιμοποιείται για να περιγράψει την διεθνή μεταφορά προϊόντων ενώ στα Ελληνικά σημαίνει κάτι εντελώς διαφορετικό?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατί σημαίνει διαφορετικά πράγματα? Και δεν περιγράφει την διεθνή μεταφορά προϊόντων. Περιγράφει την διαχείριση της αποθήκευσης εμπορευμάτων (αλοιώς διαχχείρηση του στοκ).

Logistics είναι ή λογιστική διαχείριση εμπορευμάτων υπό την έννοια πως σε μία αποθήκη μπαίνουν και βγαίνουν πράγματα! Logistics δεν έχεις μόνο όταν μιλάς για μεταφορές! Αν και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση κάπου υπάρχει μια αποθήκη (αλλιώς δεν γίνεται). Logistics έχεις και σε μα κοινή αποθήκη χωρίς να μεταφέρεις τίποτε. Και αυτό Logistics είναι!

Logistics λοιπόν επί της ουσίας είναι η λογιστική διαχείριση της αποθήκης μιας επιχειρήσεως!

Επειδή τώρα οι μεταφορικές έχουν συνήθως και μεγάλες αποθήκες μπήκαν στην διαδικασία να διαχειρίζονται και το στοκ επιχειρήσεων που το επιθυμούν!! Γιατί να έχω μια αποθήκη στο εργοστάσιο και άλλη μια στην μεταφορική μέχρι να σταλθεί το προϊόν? Μεταφέρω την αποθήκη μου κατευθείαν στον μεταφορέα και τελείωσε! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε μια εταιρία όμως, άλλο πράγμα είναι το λογιστήριο, άλλο το ταμείο, και άλλο η αποθήκη. Δεν έχω δει πουθενά να ονομάζουν την αποθήκη τους, λογιστήριο.
Ούτε κάποιο λογιστή (με την ελληνική παραδοσιακή έννοια δηλαδή καταγραφή και διαχείριση εσόδων/εξόδων) να κάνει διαχείριση αποθήκευσης εμπορευμάτων.

Μου έλυσες πάντως την απορία ως προς το οτι πρώτα δημιουργήθηκε μια μεταφορική, και λόγω αποθήκης, έπειτα αποφασίζει να διαχειριστεί μιας εταιρίας/πελάτη τα πράγματα. Απλά δεν ξέρω αν λέγετε λογιστική διαχείριση αυτό το πράγμα

Πάντως στο site του πανεπιστημίου πειραιά το αναφέρει σαν logistics. Δεν το μεταφράζει, και δεν το παρομοιάζει με την λογιστική. Σαν να είναι δυο εντελώς άσχετα πράγματα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Δεν έχω δει πουθενά να ονομάζουν την αποθήκη τους, λογιστήριο...Ούτε κάποιο λογιστή (με την ελληνική παραδοσιακή έννοια δηλαδή καταγραφή και διαχείριση εσόδων/εξόδων) να κάνει διαχείριση αποθήκευσης εμπορευμάτων...
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα! Το λογιστήριο σε μια εταιρία διαχειρίζεται ΚΑΙ την αποθήκη! Υπάρχουν μέχρι και λογιστικά προγράμματα που λέγονται "Αποθήκη" (βέβαια αυτά τα βρίσκει κανείς συνήθως σε μεγάλες εταιρίες) !! Το αν τώρα και τοπικά στην αποθήκη διατηρείται αρχείο του τι υπάρχει και τι όχι είναι άλλο θέμα! Το αρμόδιο όμως όργανο για να ξέρει τι διαθέτει σε ανταλλακτικά ας πούμε η Toyota Ελλάς είναι το λογιστήριο της!! Διότι πολύ απλά αυτό ξέρει τι αγοράστηκε και τι πουλήθηκε!!
UltiMo_ έγραψε:...Πάντως στο site του πανεπιστημίου πειραιά το αναφέρει σαν logistics. Δεν το μεταφράζει, και δεν το παρομοιάζει με την λογιστική. Σαν να είναι δυο εντελώς άσχετα πράγματα.
Αυτό δεν με εκπλήσσει καθόλου με την ξενομανία που έχουμε!!! Κάποια Ρεπούση θα έχει κάνει και εκεί το πρόγραμμα σπουδών!! :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εσύ πως θα το μετέφραζες? εαν είχες αποθήκες και ένα στόλο απο φορτηγά, πως θα το ονόμαζες? Λογιστική εταιρία?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

Εταιρεία λογιστικής διαχείρισης εμπορευμάτων είναι!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: logistics

Δημοσίευση από erling »

Θα συμφωνήσω με MacPap. Δεν είναι θέμα απλά μεταφοράς.
Αλλά διαχείρισης της μεταφοράς/αποθήκευσης/απόδοσης στον πελάτη με σκοπό την μείωση του κόστους...
Πληροφορίες υπάρχουν πολλές στο ΝΕΤ
Τι είναι τα Logistics;
Μάθε για τα logistics
Σχετική Διπλωματική εργασία
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

εγώ άλλο ρώτησα.
Το logistics με την λογιστική, είναι συνώνυμα? Είναι μετάφραση? Γιατι στα site σου erling τα αναφέρει σαν logistics και δεν το μεταφράζει? Μήπως είναι διαφορετικό πράγμα το ένα με το άλλο αλλα το έχουν μεταφράσει λάθος?
Ένας λογιστής που έχει σπουδάσει λογιστικά και ασχολείται με την λογιστική ξέρει απο διαχείριση της μεταφοράς/αποθήκευσης προιόντων ή δεν έχει καμμία σχέση η λογιστική με το logistics?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

Μερικές φορές έχεις πλάκα βρε ultimo_ :D

Ναι ένας λογιστής διδάσκεται διαχείριση αποθήκης
Ναι ένας λογιστής διδάσκεται διεθνείς και εγχώριες μεταφορές!
Ναι ένας λογιστής διδάσκεται λογιστική διαχείριση εμπορευμάτων εκτός από διαχείριση ταμείου και πολλά άλλα! Οι λογιστές των εταιρειών είναι απόφοιτοι ανώτατων οικονομικών σχολών όπως η ΑΣΟΕ Οικονομικό Παν Πειραιά κλπ!!!

Αυτό που ΔΕΝ ενδιαφέρει τον Λογιστή και εκεί αναλαμβάνει ο Αποθηκάριος η ο Μεταφορέας είναι ο τρόπος αποθήκευσης και ο τρόπος μεταφοράς! Εκεί τον ενδιαφέρει μόνο το κόστος!

Και ναί Logistics στα Ελληνικά θα ήταν Λογιστικά (και είναι μετάφραση όχι συνώνυμο)!!! Δηλαδή η καταγραφή και παρακολούθηση των δραστηριοτήτων μιας επιχείρησης!

Στο πιάνο δεν ξέρω να το παίζω!!! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ο,τι έχει σχέση με φοροτεχνικά ονομάζεται μόνο με την Ελληνική λέξη, ενώ ο,τι έχει σχέση με τη μεταφορά και διαχείριση εμπορευμάτων ονομάζεται μόνο με την αγγλική λέξη. Σαν να έχει καθιερωθεί οτι η αγγλική μετάφραση της λέξεως να σημαίνει ένα πιο εξειδικευμένο τομέα
Δε νομίζω να υπάρχει κάπου αποθήκη/μεταφορική εταιρία που να έχει ταμπέλα "ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΝ", ούτε φοροτεχνικός που να έχει στο γραφείο του ταμπέλα "LOGISTICS".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”