logistics

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: logistics

Δημοσίευση από erling »

Λοιπόν και αυτός ο όρος προήλθε από το κακό, δηλαδή τον πόλεμο.
Σημαίνει επιμελητεία, επιστήμη της μεταφοράς ή προμήθειας πολεμικών εφοδίων.....
Καμμία σχέση με λογιστική...


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: logistics

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁ λογιστὴς ὀνομάζεται accountant, τὸ λογιστήριο accounting office.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτές είναι οι επίσημες μεταφράσεις των λέξεων δεν είναι αυτό το θέμα μας!!!

Αυτές προέρχονται στα αγγλικά από την λέξη account=λογαριασμός!

Αλλά αφού το κάναμε τόσο sofistiqué δεν σημαίνει απλώς επιμελητεία και επιστήμη της μεταφοράς ή προμήθειας πολεμικών εφοδίων

logistics |ləˈdʒɪstɪks|
pluralnoun [ treated as sing. or pl. ]
the detailed organization and implementation of a complex operation: the logistics of a large-scale rock show demand certain necessities.
• the activity of organizing the movement, equipment, and accommodation of troops.
• the commercial activity of transporting goods to customers.
ORIGIN late 19th cent.: from French logistique, from loger ‘to lodge’.
Πηγή: Divry's έκδοση 1973

logistics
pluralnoun
the logistics of deploying forces in foreign territory are daunting: organization, planning, plans, management, arrangement, administration, masterminding, direction, orchestration, regimentation, engineering, coordination, execution, handling, running; strategy, tactics.

Πηγή: Webster's Dictionary & Thesaurus έκδοση 1998
 
Τώρα το άν αυτοί μεταφράζουν το logistique σε επιμελητεία και όχι διαχείρηση ε !!!

επιμελητεία = Ουσ. υπηρεσία που μεριμνά για τη συντήρηση και τον εφοδιασμό ενός χώρου με τα αναγκαία
επιμελητεία = Ουσ. παλαιά στρατιωτική υπηρεσία τροφοδότησης του στρατού με τρόφιμα, πυρομαχικά κτλ.

Ελπίζω μετά από όλα αυτά ultimo_ να μην έχεις απορίες! :-)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: logistics

Δημοσίευση από UltiMo_ »

wikipedia
The term logistics comes from the late 19th century: from French logistique, from loger 'to lodge'.[1]

Logistics is considered to have originated in the military's need to supply itself with arms, ammunition, and rations as it moved from a base to a forward position. In the ancient Greek, Roman, and Byzantine Empires, military officers with the title Logistikas were responsible for financial and supply distribution matters


Πως γίνεται μια λέξη που την χρησιμοποιούσαν αρχαίοι έλληνες βυζαντινοί και ρωμαίοι, να δημιουργήθηκε στα τέλη του 19ου αιώνα?



Το συμπέρασμά μου είναι οτι απλά χρησιμοποιούμε λανθασμένα και γενικευμένα την λέξη λογιστής, για να περιγράψουμε τον φοροτεχνικό ή τον ταμία μιας επιχείρησης, ενώ στην αλήθεια η λέξη λογιστής περιλαμβάνει πολλά περισσότερα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: logistics

Δημοσίευση από erling »

λογιστής ο [lojistís] Ο7 θηλ. λογίστρια [lojístria] Ο27 : αυτός που ασχολείται επαγγελματικά με την τήρηση των λογιστικών βιβλίων δημόσιας ή ιδιωτικής επιχείρησης ή άλλου οργανισμού: Zητείται διπλωματούχος λογίστρια για ιδιωτική επιχείρηση. Σχολή λογιστών διετούς φοιτήσεως. Ορκωτός* ~.
[λόγ. < αρχ. λογιστής `αυτός που υπολογίζει, ελεγκτής΄ σημδ. γαλλ. comptable· λόγ. λογισ(τής) -τρια]
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: logistics

Δημοσίευση από MacPap »

Γεγονόςς είναι ένα όπως λέμε και αλλού στο forum!

Τα ελληνικά τα χρησιμοποιούμε όλο και περισσότερο λάθος!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: logistics

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δηλαδὴ; Ποιὰ εἶναι τὰ σωστὰ καὶ ποιὰ τὰ λάθη;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”