Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε μια πλατιούλα στο Βόλο πάνω απο την παραλία του Αναύρου, είναι Αφετηρία τριών γραμμών αστικού λεωφορείου. Αυτό το ξέρουν όλοι ακόμα και όσοι δε χρησιμοποιούν λεωφορεία μια και η αφετηρία είναι απο το 1920. Χωράνε να παρκάρουν 6-7 λεωφορεία και το μεσημέρι στις ώρες των διαλειμμάτων χρειαζόμαστε όλο το χώρο.
Στην πρόσφατη μοντέρνα Ελλάδα που κανείς δε σέβεται κανέναν αναγκαστήκαμε να βάλουμε εδώ και λίγα χρόνια χοντρές κίτρινες γραμμές στο πεζοδρόμιο, μεγάλους κώνους καρφωμένους επι των κίτρινων γραμμών, και φέτος βάλαμε και κίτρινα πλέγματα όσο είναι η κάτοψη ενός λεωφορείου, για να σημαδέψουμε τους χώρους.
Παραδόξως τίποτα απο αυτά δεν πιάνει, και ειδικά το καλοκαίρι για να κάνει ο άλλος το μπάνιο του, παρκάρει το αυτοκίνητό του πάνω στις θέσεις αυτές κλείνοντας τα λεωφορεία ή απλά αναγκάζοντας τα σε πολλές μανούβρες πολλών λεωφορείων. Κάνε το λεωφορείο σου λίγο πίσω για να βγώ εγώ απο μπροστά κτλ κτλ.

Τόσο καιρό είχαμε συνεχώς τον ανούσιο διάλογο μεταξύ των οδηγών του ΙΧ και των οδηγών των λεωφορείων που περιμένουν να έρθει ή ώρα να φύγουν.

-Φιλε ενοχλείς
-Μα αφού χωράς
-Ναι αλλα θα έρθουν κι άλλα λεωφορεία
-Αν έρθουν άλλα να πάνε να παρκάρουν αλλου
-Ρε φιλε κανε μας τη χάρη, τη δουλειά μας κάνουμε
-Και τι με νοιάζει εμένα, και γω που να το βάλω
-Μα το λεωφορείο θα έρθει απο πίσω και θα θέλει να μπει "εδώ"
-Ας πάει μπροστά να μπει με την όπισθεν

και πολλά άλλα τέτοια παρόμοια.

Μέχρι που συνάδερφος πέταξε την θεϊκή ατάκα. Απορώ πως δεν το σκεφτήκαμε τόσο καιρό. Απλή λιτή και αφοπλιστική.

-Γράφουν εδώ!

Και χωρίς κουβέντα το παίρνουν όλοι και φεύγουν!

Δηλαδή φιλότιμο στις μέρες μας δεν υπάρχει. Αλλα η τσέπη πονάει!


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6651
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από MacPap »

Σήμανση απαγόρευσης στάσης και στάθμευσης έχει?!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμα απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης δεν υπάρχει. Έχει σήμανση για αφετηρία λεωφορείου, στάσεις με στέγαστρο που ούτως ή άλλως απαγορεύουν την στάση απο μόνες τους, αλλα κυρίως κίτρινο πλέγμα και οριζόντια κίτρινη γραμμή
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6651
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από MacPap »

Ε τότε καλά κάνατε!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από erling »

Να ρωτήσω κάτι. Επάνω στην πλατεία είναι;

edit
Το βρήκα
Εικόνα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είναι ένας πολύ μεγάλος χώρος, όλος ασφαλτωμένος. Απο πάνω υπάρχει μια φαρδιά λωρίδα για την κυκλοφορία των οχημάτων και εμείς στριμωχνόμαστε στο κάτω μέρος το οποίο το έχουμε κατοχυρώσει.

Εικόνα

Το πράσινο είναι η κυκλοφορία των οχημάτων και απο κάτω είναι η κίτρινη γραμμή απαγόρευσης στάθμευσης

Εικόνα


Ο χριστός και η παναγία. που την βρήκες αυτή τη φωτογραφία? Πρέπει να είναι συλλεκτική :D
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από erling »

Από Bing, εσύ;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ google maps. Απο "google εικόνες" πάντως, δεν μπόρεσα να βρω καμμια φωτογραφία της προκοπής
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6651
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από MacPap »

Και τι έδωσες για να την βρεις ρε φίλε?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παρκάρισμα σε αφετηρία λεωφορείου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

άναυρος - αφετηρία - αστικά. απορώ ο erling πως την βρήκε
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”