Καταγγελία στον Υπουργό για οδηγό του ΚΤΕΛ Αργολίδας

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Καταγγελία στον Υπουργό για οδηγό του ΚΤΕΛ Αργολίδας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Καταγγελία στον Υπουργό για οδηγό του ΚΤΕΛ Αργολίδας
Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 9 Αυγούστου 2013, 08:27

Σε έγγραφη καταγγελία την οποία κοινοποίησε και στο zougla.gr προχώρησε ένας πολίτης σχετικά με οδηγό του ΚΤΕΛ Αργολίδας. Όπως θα διαβάσετε στην επιστολή του, αναφέρεται σε περιστατικό όπου επαγγελματίας οδηγός λεωφορείου μιλά στο κινητό του τηλέφωνο βάζοντας σε κίνδυνο τις ζωές των επιβατών. Διαβάστε παρακάτω αυτούσια την επιστολή και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.


«Αθήνα 31/7/2013

Προς ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

Μπουμπουλίνας 37, 21100 Ναύπλιο, Τηλ.: (+30) 27520 27323, (+30) 27520 27423, Τ/πο: (+30) 27520 26205, Ηλ. Ταχ.: info@ktel-argolidas.gr
Κοινοποίηση Υπουργός Μεταφορών
Κοινοποίηση Εισαγγελέας Αρείου Πάγου

Αξιότιμοι κύριοι του ΚΤΕΛ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

Στις 28/7/2013 και ώρα περίπου 8,30 το βράδυ επέστρεφα με την οικογένεια μου από το Βραχάτι Κορινθίας δια μέσου της Εθνικής Οδού Αθηνών Κορίνθου. Έχοντας περάσει τα διόδια της Κορίνθου, φτάνοντας στα Μέγαρα, συναντήσαμε το ΚΤΕΛ με αριθμό κυκλοφορίας ΑΡΜ6813 το οποίο στο πίσω μέρος έγραφε http://www.ktel-argolidas.gr και με βάση αυτό υποθέτω ότι ανήκει σε εσάς. Τα αυτοκίνητα κινούνταν με ταχύτητα περίπου 50-70 χλμ την ώρα λόγω κίνησης.

Ο οδηγός (ο Θεός να τον κάνει οδηγό) του λεωφορείου κρατούσε και μιλούσε στο κινητό του τηλέφωνο χωρίς hands free ή άλλο βοήθημα (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες) έχοντας ακουμπήσει το ένα του χέρι στο τιμόνι για να έχει την άνεσή του. Αδιαφορώντας πλήρως για τους κανόνες οδικής ασφάλειας και για την ζωή των επιβατών του λεωφορείου αλλά και για την ζωή των λοιπών οδηγών στην Εθνική οδό που κινδύνευαν από ενδεχόμενο ατύχημα που μπορεί να συνέβαινε λόγω της απροσεξίας του. Η συνομιλία του κράτησε επί τουλάχιστον 10 λεπτά που συμπορευόμαστε. Το αληθές ή μη περί της συνομιλίας του μπορεί να αποκαλυφθεί εύκολα μέσω των κλήσεων που έκανε ή δέχτηκε την ίδια ώρα από (ή προς) το κινητό του τηλέφωνο.

Δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω το θέαμα αυτό, οδηγός ΚΤΕΛ να μιλάει στο κινητό ενώ οδηγάει. Προφανώς κάποιοι «επαγγελματίες» οδηγοί θεωρούν ότι έχουν τον απόλυτο έλεγχο και μπορούν να διακινδυνεύουν τις ζωές τρίτων με μεγάλη ευκολία. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να πράξετε τα δέοντα ως προς τον συγκεκριμένο οδηγό αλλά και να απευθύνεται συστάσεις προς όλους τους οδηγούς της εταιρείας σας προς συμμόρφωση σε ότι επιβάλει η νομοθεσία.

Το κοινοποιώ στο Υπουργείο Μεταφορών και στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου διότι αν υπάρχουν διοικητικά ή ποινικά αδικήματα προς τον ασυνείδητο αυτόν οδηγό θα πρέπει να επιβληθούν χωρίς κανένα ελαφρυντικο.

Με εκτίμηση
Φ. Γιώργος
........ 6 Αθήνα
Τηλ. 210........»

Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης


Φωτογραφίες/πηγή: http://www.zougla.gr/automoto/paraxena/ ... -argolidas


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από thanos »

τι σχεση εχει ο τιτλος του τοπικ με το περιεχομενο του?
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ποιος άλλος θα ήταν ο λόγος για να κάνει ένας σοβαρός άνθρωπος μια τέτοια κίνηση; φωτογραφίες και καταγγελία?
Να ήταν επιβάτης, θα το καταλάβαινα. Αλλα να βγάλεις φωτογραφίες απο το ΙΧ σου και να τις στείλεις στον πρόεδρο του ΚΤΕΛ? Γιατι? Για να τον κάνει "ντα"?
Γιατι δεν έπαιρνε επιτόπου την τροχαία? Εμένα μου μυρίζει σκοπιμότητα για να κάνουν στον οδηγό ζημιά. Ή συνάδερφος απο το ίδιο κτελ, ή στρίντζος επιβάτης που του καρφώθηκε η ιδέα.

Γιατι δεν μπορώ να πιστέψω οτι οδηγός ΙΧ που τον έχουν προσπεράσει 10 μηχανές με σούζα και χωρίς κράνος, 9 στους 10 να υπερβαίνουν κατα πολύ το όριο ταχύτητας στην πατρών κορίνθου, αυτοκίνητα στη λέα ή απο δεξιά προσπέρασμα, και ο,τι άλλο βλέπεις συνήθως στην αθηνών κορίνθου, και αυτόν να τον πείραξε το κινητό του "επαγγελματία οδηγού".
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από MacPap »

Ολα αυτά καλά ultimo_ αλλά δεν μειώνουν το βλακώδες της πράξης του οδηγού!!! Σε κάθε περίπτωση είναι απαράδεκτος ειδικά για επαγγελματίας!

Προσωπικά θα του έπαιρνα το δίπλωμα (αν γινόταν) για καμιά βδομάδα να έχει χρόνο να το σκεφθεί!

Τώρα σχετικά με το σκοπιμότητα μάλλον για θεωρία συνωμοσίας μοιάζει παρά με αλήθεια! Δηλαδή τι? Ενας από το Βόλο θέλει να κάνει κακό σε εσένα και σε ακολουθεί μέχρι την Πάτρα να δει πότε θα σηκώσεις το τηλέφωνο? Μη τρελαθούμε τώρα!

Απλώς τον είδε ήταν πιο MacPap από τον MacPap και έκανε ότι έκανε!!! :-) Εξάλλου να φωνάξει την αστυνομία και να της πει τι? Είναι ένας που μιλάει στο τηλέφωνο? Πως θα το τεκμηριώσει? Και άντε και ήρθαν! Τι θα του κάνουν αφού δεν το είδαν οι ίδιοι για να βεβαιώσουν την παράβαση?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αν ήσουν σε ένα κλειστό επάγγελμα που ο ένας τρώγεται με τον διπλανό του γιατι είναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτά, θα καταλάβαινες. Και εγώ όταν μπήκα στο ΚΤΕΛ, νόμιζα οτι θα είμασταν όλοι αγαπημένοι, μονοιασμένοι, όλοι συνάδερφοι, εφόσον μοιραζόμαστε την ίδια τσέπη και τα ίδια συμφέροντα. Το καλό της επιχείρησης. Η πραγματικότητα όμως απέχει μακράν, και είναι πραγματικότητα οχι θεωρία συνωμοσίας.
Έχω δει καρφώματα, και έμαθα. Καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, με αποτέλεσμα η επιχείρηση (η ίδια μας η τσέπη δηλαδή) να υποστεί πρόστιμο 5ψήφιο.
Σε τέτοιες επιχειρήσεις, 100 είναι οι μέτοχοι, 101 οι ρουφιάνοι.
τρανό παράδειγμα το κτελ κέρκυρας, που οι μισοί, με μαφιόζικο τρόπο, φαληρίσανε τους υπόλοιπους μισούς, με αποτέλεσμα να τους φάνε τα λεωφορεία για ένα ξεροκόμματο.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ήταν απλά περαστικός που μπήκε σε τέτοιο κόπο λες και δεν έχει ξαναδει στην Ελλάδα οδηγό να μιλάει στο κινητό
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από thanos »

ισως να το εκανε κάποιος που ευαισθητοποιήθηκε από το τραγικό συμβάν στην ισπανία
οπου ο οδηγός τρένου μιλούσε στο κινητό, αφαιρέθηκε, δεν ακουσε την ηχητική προειδοποίηση για φρενάρισμα και
πήρε την στροφή αντι με 80 με 160
και πήρε στο λαιμό του 79 αθώες ψυχές που δεν εφταιγαν σε τίποτε...

βλέπω οτι δεν ενοχλήθηκες ουλτιμο σχεδόν καθόλου από την πραξη του οδηγού
αλλά από τον τρόπο με τον οποίο εγινε η καταγγελία του συμβάντος.
δηλαδή να υποθέσω οτι εχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στους συναδέλφους σου που εν ώρα οδηγησης μιλάνε στο κινητό διαρκώς και η ασφάλεια των επιβατών δεν διατρέχει τον παραμικρό κίνδυνο

και ναι καλύτερα να τον κάνει ντα ο προεδρος του ΚΤΕΛ γιατί ω μη γένοιτο αν συμβεί κατι τραγικό και μοιραίο και αποδειχθεί οτι εγινε επειδη μιλούσε στο κινητό, καποιος δηλαδή το ΚΤΕΛ και οχι μονο θα κληθει να πληρώσει μεγάλες αποζημιώσεις, αν και η χαμένη ζωή δεν αποτιμάται σε χρήμα.

και εχει καμία σημασία αν εισαι επιβάτης η οχι;
εχει σημασία αν κινδυνεύεις εσυ ως οδηγός ΙΧ η 20 ανθρωποι που ειναι επιβάτες σε ένα λεωφορείο δίπλα σου?

ειναι απαραίτητο να μιλάει στο κινητό;
και αν ναι να γίνεται βαση προβλεπόμενης διαδικασίας.

και ο οδηγος του τρενου μιλούσε με τον ελεγκτή εισιτηρίων για υπηρεσιακό θέμα με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα


εντελώς αστοχος και όχι μόνο ο τίτλος του τόπικ
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από MacPap »

Βρε ultimo_ δεν μπορώ να διαφωνήσω πως σκοτώνεστε, αλλά από αυτό μέχρι, να σε πάρω από πίσω για να σε φωτογραφίσω, όταν θα μιλάς στο κινητό (πράγμα που εν τω μεταξύ μπορεί και να μη συμβεί ποτέ) απέχει χιλιόμετρα!!! Αυτό εννοώ!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

thanos έγραψε:βλέπω οτι δεν ενοχλήθηκες ουλτιμο σχεδόν καθόλου από την πραξη του οδηγού
αλλά από τον τρόπο με τον οποίο εγινε η καταγγελία του συμβάντος.
δηλαδή να υποθέσω οτι εχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στους συναδέλφους σου που εν ώρα οδηγησης μιλάνε στο κινητό διαρκώς και η ασφάλεια των επιβατών δεν διατρέχει τον παραμικρό κίνδυνο
με ενοχλεί και μάλιστα απίστευτα. Εγώ και αρκετοί συνάδερφοί μου έχουμε ασύρματο νόμιμο ακουστικό για τα τηλέφωνά μας, και άλλοι δεν μιλάνε καθόλου. Παρόλαυτά υπάρχουν πολλοί που μιλάνε με το κινητό στο αυτί. Χτυπάει άσχημα στο μάτι, και είναι άβολο γιατι με τα χέρια μας ανοίγουμε πόρτες, δίνουμε εισιτήρια/ρέστα στο κόσμο, απαντάμε σε ερωτήσεις κτλ. Εκτός απο τον κίνδυνο δηλαδή, είναι και αγένεια να μπαινοβγαίνει κόσμος στο λεωφορείο και να μιλας στο κινητό, ή να δίνεις εισιτήρια με το ένα χέρι στο κινητό, και ανάμεσα στα δάχτυλα και ένα τσιγάρο.
είναι κακό για την εικόνα της επιχείρησης. Γιατι ο οδηγός είναι η εικόνα. όχι ο πρόεδρος.
Ακόμα και με το ΙΧ μου, βλέπω τα λεωφορεία μας, και πραγματικά ο οδηγός "κάνει μπαμ" απο τα 100 μέτρα.

Έχω μιλήσει σε αρκετούς συναδέρφους για αυτό το πράγμα, και προσφέρθηκα να τους αγοράσω εγώ ένα bluetooth. Όχι φυσικά απο κουβαρνταλίκι, αλλα για να τους δείξω την ειρωνία, οτι μιλάμε για μια συσκευή 20 ευρώ και αν έχεις το κακό συνήθειο να μιλάς όλη μέρα, τουλάχιστον κάντο έτσι.
Αυτό ήταν και το περισσότερο που μπορούσα να κάνω. Δε θα έβγαζα όμως ποτέ κάποιον φωτογραφία να την στείλω στον πρόεδρο, στα κανάλια ή σε υπουργεία.

Το τόπικ το άνοιξα για τον τρόπο που έγινε η καταγγελία και οχι για την παράβαση του κοκ. Γιατι όλη μέρα στους δρόμους, η παραβίαση ΚΟΚ δε μου λέει πλέον κατι. Έμαθα να τα αγνοώ γιατι τζάμπα χαλούσα τη ζαχαρένια μου. Ειδικά πράγματα όπως μιλάω στο κινητό και δεν φοράω τη ζώνη ή δεν φοράω το κράνος, στο μυαλό του Έλληνα είναι πταίσμα. Το πολύ πολύ να βγάλω καμμια φωτογραφία για εσάς εδώ, οχι όμως για να την στείλω στον υπουργό.
Αν θέλετε να επικεντρωθεί η συζήτηση στην παρανομία και οχι στην καταγγελία, τότε σαφώς και ο τίτλος είναι εκτος θέματος. έχεις δίκιο
Όσο για το θέμα ασφάλειας, θεωρώ πολύ πιο επικύνδυνο να ψάχνεις πορτοφόλια και κερματοθήκες και να μετράς ψιλά δίνοντας εισιτήρια, καθώς οδηγάς, αλλα δεν το απαγορεύει κανεις.
MacPap έγραψε:..όταν θα μιλάς στο κινητό (πράγμα που εν τω μεταξύ μπορεί και να μη συμβεί ποτέ)
Έχω στο μυαλό μου πάνω απο 5 συναδέρφους, η μία μάλιστα γυναίκα που εδώ και 10 χρόνια δεν έχει μάθει ακόμα να παρκάρει το λεωφορείο, που αν αποφασίσω να τους κάνω κακό, θα πάρω μια φωτογραφική και θα πάω να τους βρώ. 6 απο τις 8 ώρες της βάρδιας, είναι με το κινητό στο αυτί.
και επειδή έχω ζήσει παρόμοια καρφώματα μεταξύ κατεργαρέων, γιαυτό η είδηση αυτή, μου θύμισε καταγγελία με σκοπό τη ζημιά, και οχι ευαισθησία προς τον κοκ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Έχω στο μυαλό μου πάνω απο 5 συναδέρφους, η μία μάλιστα γυναίκα που εδώ και 10 χρόνια δεν έχει μάθει ακόμα να παρκάρει το λεωφορείο, που αν αποφασίσω να τους κάνω κακό, θα πάρω μια φωτογραφική και θα πάω να τους βρώ. 6 απο τις 8 ώρες της βάρδιας, είναι με το κινητό στο αυτί....
Ok :roll: :)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Η αγαμία βαράει κόκκινα

Δημοσίευση από rasPUTIN »

thanos έγραψε:τι σχεση εχει ο τιτλος του τοπικ με το περιεχομενο του?
Διορθώθηκε.
UltiMo_ έγραψε:Ποιος άλλος θα ήταν ο λόγος για να κάνει ένας σοβαρός άνθρωπος μια τέτοια κίνηση; φωτογραφίες και καταγγελία?
Καταρχὰς μάθε νὰ γράφεις σωστά. Σὲ ἐλληνικὴ φράση βάζουμε ἑλληνικὸ ἐρωτηματικό.

Ἔπειτα, ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποὺ ἔχει διαπραχθεῖ παράβασις ὀρθῶς ἔγινε ἡ καταγγελία.
UltiMo_ έγραψε:Έχω δει καρφώματα, και έμαθα. Καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας, με αποτέλεσμα η επιχείρηση (η ίδια μας η τσέπη δηλαδή) να υποστεί πρόστιμο 5ψήφιο.
Τὸ πρόστιμο ἦταν δίκαιο ἢ ὄχι; Ἀν ἦταν δίκαιο τότε δὲν φταίει ὁ "ῥουφιάνος" ἀλλὰ ἡ ἐπιχείρησις. Ἀν ἦταν ἄδικο φταῖνε οἰ ἐπιθεωρητὲς ἀλλὰ ὄχι ὁ "ῥουφιάνος".

UltiMo_ έγραψε:Γιατι όλη μέρα στους δρόμους, η παραβίαση ΚΟΚ δε μου λέει πλέον κατι. Έμαθα να τα αγνοώ γιατι τζάμπα χαλούσα τη ζαχαρένια μου. Ειδικά πράγματα όπως μιλάω στο κινητό και δεν φοράω τη ζώνη ή δεν φοράω το κράνος, στο μυαλό του Έλληνα είναι πταίσμα.
Τὸ νὰ μὴν σοῦ πρήζονται τὰ συκώτια εἶναι καλό. Τὸ νὰ γίνεσαι ἀναίσθητος ὄχι.
UltiMo_ έγραψε:Έχω στο μυαλό μου πάνω απο 5 συναδέρφους, η μία μάλιστα γυναίκα που εδώ και 10 χρόνια δεν έχει μάθει ακόμα να παρκάρει το λεωφορείο, που αν αποφασίσω να τους κάνω κακό, θα πάρω μια φωτογραφική και θα πάω να τους βρώ. 6 απο τις 8 ώρες της βάρδιας, είναι με το κινητό στο αυτί.
Σὲ αὐτοὺς θὰ κάνεις κακό, ἡ κοινωνία ὄμως θὰ ὠφεληθεῖ.


Τέλος, νὰ βάλω τὴν φωτογραφία τοῦ εὐσυνειδητου ὁδηγοῦ.
Εικόνα
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”