Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από Tassos »

Συνήθως θεωρούμε ότι οι επαγγελματίες οδηγοί δημιουργούν προβλήματα στην κυκλοφορία, ταξί που σέρνονται μπας και βρουν πελάτη, νταλίκες που μπλοκάρουν την εθνική πιάνοντας τη μεσαία λωρίδα,... Να πω επίσης ότι καταλαβαίνω τη συμπεριφορά των περισσότερων από αυτούς (οικονομία καυσίμων, έλλειψη από πιάτσες και αξιόπιστο σύστημα RADIO TAXI, έλλειψη ειδικών χώρων στάθμευσης για παραδόσεις) αν και δε το θεωρώ αποδεκτό...


Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τους επαγγελματίες οδηγούς τι τους ενοχλεί στην καθημερινή επαγγελματική οδήγηση από τους άλλους χρήστες του δρόμου.


Τάσος


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι ΔΕΝ με ενοχλεί είναι το θέμα. λιγότερο χρόνο θα μου πάρει να σου εξηγήσω.

Γιάννης Βόλος 27, Αστικό ΚΤΕΛ, για τα πρακτικά..

Αν μια μέρα πάρω ψηφιακή μαζί μου, θα την γεμίσω με στραβά και περίεργα.

Σε 4-5 ΜΟΝΟ σημεία της πόλης, έχει πινακίδα "ελιγμός λεωφορείων παρακαλώ μην παρκάρετε" και είναι μονίμως με ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο ακριβώς ΠΑΝΩ στην κολόνα.Κόρνες κόρνες κόρνες και κανείς δεν συγκινείτε.

Στο JUMBO έχει τέρμα μια γραμμή και πρέπει συνήθως να περιμένουμε 5 λεπτάκια, σε μια εσοχή που ΕΜΕΙΣ έχουμε φτιάξει, και πάντα εκεί έχει παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Το ωραίο ξέρεις πιο είναι? Οτι 10 μέτρα πιο πάνω, έχει είσοδο για ΤΡΙΩΡΟΦΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ!!! Είναι να τρελαίνεσαι ή οχι?
Στεγασμένο+Δωρεάν=Καμμία δικαιολογία. Τέλος. Απλά απαράδεκτος.

Στραβοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα του στυλ "δυο λεπτάκια μόνο ρε φίλε" βλέπω μπροστά μου ΟΛΗ ΜΕΡΑ.

Με ρωτάς αν εγώ έχω 2 λεπτά? 8 λεπτά πίσω μου είναι το "απο πίσω" λεωφορείο. Ξέρεις τι πρόβλημα δημιουργούν αυτά τα 2 λεπτάκια? Τα 20-30 άτομα μέσα στο λεωφορείο, τα ρωτάς αν μπορούν και ΘΕΛΟΥΝ να σε περιμένουν 2 λεπτάκια?Τους ρώτησες έναν έναν αν βιάζονται ή όχι?

Και το χειρότερο? Όταν δεν χωράς, και κορνάρεις, ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ αντί να σηκωθούν να φύγουν, κάνουν τον εμπειρογνώμονα. κοιτάν αριστερά, κοιτάν δεξιά, και σου λένε... Δεν χωράς?
ΑΝ ΧΩΡΟΥΣΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΜΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΩ?

Άλλοι παρκάρουν το μισό τους αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου, (δεν χωράς με τίποτα δηλαδή) και όταν σε βλέπουν αντι να αγχωθούν και να φύγουν, κλείνουν τον καθρέφτη. ΡΕ ΦΙΛΕ 1 μέτρο μέσα είσαι. Ο καθρέπτης σου με ενοχλεί μόνο?

Δηλαδή ρε μάστορα, για να μην κάνεις εσύ έναν ελιγμό για να το βολέψεις καλύτερα (10 δευτερόλεπτα θα σου πάρει) πρέπει να το κάνω εγώ με 15 τόνους όχημα? Και να υποστούνε τον ελιγμό αυτό και όλοι οι επιβάτες? Αλλα και εγώ και όλοι οι συνάδερφοι που ακολουθούνε? Μήπως είμαι και υποχρεωμένος κιόλας? Μήπως να σου ζητήσω και συγνώμη που ενόχλησα?Μήπως πρέπει να κάνουμε ασκήσεις ακριβείας και να ιδρώσουμε για παρτυ σου ενώ εσύ είσαι έξω και μας κοιτάς?Και αν σου ακουμπήσουμε καναν καθρέφτη να πρέπει να στον πληρώσουμε κιόλας χωρις να φταίμε?

Και μέσα σε όλα αυτά, πρέπει να είσαι και σωστός και ευγενικός, χωρίς βρισιές φωνές και μούτζες, γιατι μεταφέρεις κόσμο, όχι πατάτες. Με τα νεύρα να συσσωρεύονται..

Κι όλα αυτά σε μια πόλη χωρίς λεωφοριολωρίδες, και με κορίνες παντού
http://4.bp.blogspot.com/_EgPypTRPF44/S ... orines.jpg
http://volos24.yooblog.gr/files/2007/12/tel-k081.jpg
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:deNc ... s2.jpg&t=1

(δεν βρήκα καλύτερη φωτογραφία, αλλα φαίνεται πιστεύω οτι πλάτος λωρίδας = περίπου πλάτος λεωφορείου. Οτιδήποτε απλά ενοχλεί)

Ας σταματήσω κάπου εδώ γιατι μπορώ να γράφω για ώρες.......

Με δυό λέξεις το παράπονο το μεγάλο είναι ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από enias »

Ο πατέρας μου, πάντα παραπονούνταν για εκείνους που τον έβριζαν όταν στις στροφές έπιανε και το αντίθετο ρεύμα. Ελεγε οτι δεν υπάρχει άλλος τρόπος γιατι το πούλμαν είναι μακρύ. Οι άλλοι οδηγοί όμως σπάνια το καταλάβαιναν. Κι εγω όταν άρχισα να οδηγώ και περίμενα τους πουλμαντζίδες πρίν τη στροφή, πάντα εισέπραττα ευχαριστίες. Που να ξέραν οτι μου το είχε πεί ο πατέρας μου που έκανε την ίδια δουλειά με αυτούς... Γιατι αν περιμένεις απο τις σχολες οδήγησης, σώθηκες!
Αινείας
gstam
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 15:35

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από gstam »

Να πω οτι δεν συμφωνω μαζι σου ρε UltiMo θα πω ψεμματα.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα

Δε νομίζω να θέλει κανείς σχολιασμό για το τι με ενοχλεί στο δρόμο..
Περίμενα να αδειάσουν οι 4 κάδοι σε ώρα αιχμής, 5 το απόγευμα, το φιατ αραγμένο χαλαρά με τα αλάρμ, η κυρία στη στάση να με περιμένει, και ο μάγκας με το αυτοκίνητο, ο κλασσικός βιαστικός που όταν βλέπει λεωφορείο τρελαίνεται, με προσπέρασε, μόνο και μόνο για να κολλήσει δίπλα μου..
Λεωφόρος 3 λωρίδων και φράκαρε. Μια λωρίδα για στάθμευση, μία για στάση, και μια για οτι άλλο τυχών προκύψει (το τρίτο συνήθως είμαστε εμείς τα λεωφορεία, αλλα εμείς τα ακούμε πάντα.. επειδή κλείνουμε τη λωρίδα για 10 δευτερόλεπτα. Για πιο λόγο έχουν κλείσει οι άλλες 2 δεν νοιάστηκε κανείς. ούτε καν η δημοτική αστυνομία)



Λίγες ώρες πιο μετά, μηχανάκι χωρίς εξάτμιση και τέρμα το γκάζι, έρχεται απο πίσω, προς το μέρος μου. Εγώ ήμουν σταματημένος σε φανάρι και μάλιστα.... δίπλα σε περιπολικό. Άρχισα να χαμογελάω λοιπόν χερέκακα... μουαχαχαχα!!! σε στυλ δρακουμελ!!!! την πάτησες τώρα φίλε!! κράνος, εξάτμιση.. αυτό ήταν! την πάτησες!!!

Αντι αυτού το μόνο που άκουσα...
- ΕΠ που σε ρε μήτσο? καλα?
- Καλά μωρέ, παλιοζωή, εσύ τι λέει?

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αν ανοίξεις την πόρτα σου επειδή δεν είδες καλά τον καθρέφτη σου, θα το καταλάβω.
Αν όμως ούτε είδες καθρέφτη, ούτε είδες απο το παράθυρο, ούτε είδες απο το παρμπρίζ, ούτε άκουσες τίποτα, τότε πόσο ηλίθιος είσαι?

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Εὐτυχῶς γιὰ αὐτὸν οἱ πόρτες ἔχουν σύστημα ἐλέγχου. Ἐὰν βροῦν σε ἐμπόδιο δὲν κλείνουν. Διαφορετικὰ μπορεῖ νὰ ἔφευγε τὸ λεωφορεῖο μὲ τὴν πόρτα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κι όμως έφυγε με την πόρτα. Έσπασε και η πόρτα του αυτοκινήτου, και η πόρτα του λεωφορείου. Δεν ήταν σταματημένο το λεωφορείο. Ήταν εν κινήσει, και τότε άνοιξε η άλλη την πόρτα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από Johnny »

Εναν επαγγελματία τον ενοχλεί
Το παρκάρισμα σε γωνίες που δεν επιτρεπει στο μεγάλο οχημα να στρίψει.
Το παρκάρισμα σε ενα μικρό δρόμο που ισα που χωράει να περάσει ενα φορτηγό και ο ενας κάνει την διαφορά που εξέχει εναντι των υπολοίπων.
Το οτι δεν κρατάνε απόσταση ασφαλείας πίσω απο μεγάλο οχημα.
Το οτι δεν μένει σε οπτικό πεδίο πίσω απο μεγάλο οχημα γιαυτο και το μύνημα πίσω απο νταλίκες (Δεν με βλέπεις εσυ; ουτε και εγώ απο τον καθρέπτη μου).
Η μή σωστή θέση δίπλα απο μεγάλο οχημα οταν στρίβει και βρίσκεσαι στριμωγμένος ξαφνικά.

Και αλλα πολλά, απλά να σκέφτονται οτι υπάρχουν και μεγαλύτερα οχήματα απο το δικό τους με μεγάλο βαθμό δυσκολίας στην κινηση τους.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από erling »

Πάντως εγώ, αν και δεν είμαι επαγγελματίας, μόνο ένα πράγμα πιστεύω πως ενοχλεί στο δρόμο.
Ναι μόνο ένα.
Το γεγονός πως οι περισσότεροι σκέφτονται τον εαυτό τους μόνο.
Και καλό θα είναι να βάλω και τον εαυτό μου μέσα αφού κανένας δεν είναι άσφαλτος, όπως πολύ σωστά είπε η Λαίδη.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”