Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:... Ἀν ὅμως κάθε βδομάδα λαμβάνει 4-5 τὶ θὰ κάνει; Θὰ τὶς πληρώσει; Ὁ γνωστὸς στὸ τμήμα μέχρι πότε θὰ σβήνει κλήσεις;...
:applause


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από thanos »

μα τι ειναι αυτά που γράφετε;
να γίνουμε οι ρουφιάνοι των δρόμων;

τσ, τσ, τσ :mrgreen:
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από Tassos »

MacPap πόση ώρα περίμενες να έρθει η τροχαία σε μη επείγον περιστατικό;

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από MacPap »

Το περισσότερο που έχω περιμένει είναι 42 λεπτά. Αλλά μπορείς να το κάνεις επείγον (και να έρθουν αμέσως).... Δεν περνάς ας πούμε την διπλή διαχωριστική και κλείνεις τον δρόμο... Τσίρκο... Οταν έρθει ο τροχονόμος και σε ρωτήσει γιατί δεν τον περνάς του απαντάς μου "αντί να γράψετε τον κύριο με ρωτάτε γιατί δεν παρανομώ?"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Αυτό δεν περιγράφετε με λόγια, αλλα βρήκα αυτό το βίντεο. Δεν φαντάζεστε πόσο συχνά συμβαίνει, πάνω στη στροφή που το μεγάλο όχημα πρέπει να ανοιχτεί, τα ΙΧ να έχουν την τάση να κλείνουν την καμπύλη τους, πατώντας γραμμή.

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Φταίει ξεκάθαρα ὁ τζιπάκιας. Ἔπρεπε νὰ παραμείνει στὴν λωρίδα του.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από erling »

Το θέμα μου είναι πως αυτό δεν το βλέπεις όταν είσαι σε μεγάλο όχημα αλλά και όταν είσαι σε μικρό.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

στο μικρό μαζεύεσαι όμως όσο μπορείς. Στο μεγάλο ούτε να κουνηθείς χωράς, ούτε να φρενάρεις 20 τόνους προλαβαίνεις, ούτε να περιμένεις μισή ώρα την τροχαία σε συμφέρει
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από erling »

Σαφώς στο μεγάλο είναι δυσκολότερη η κατάσταση όσον αφορά την προσπάθεια μη σύγκρουσης.
Αλλά στο μικρό η σύγκρουση έχει δυσμενέστερα αποτελέσματα. (με αυτές τις ταχύτητες του βίντεο)
Φαντάσου τώρα το αντίθετο.
Είμαι εντός πόλεως και έχω αριστερά αστικό, εγώ στην δεξιά και έχει δεξιά καμπύλη. Ενώ είμαι στο ύψος της δεξιά μπροστά ανοιχτής πόρτας του αστικού, αυτό κλείνει την τροχιά του και μπαίνει στην δική μου λωρίδα. Μόνη λύση το φρενάρισμα.... Ακόμα αναρωτιέμαι γιατί το έκανε αυτό ο οδηγός αφού θα έστριβε αριστερά στα επόμενα φανάρια!!!!!
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τι σας ενοχλεί στο δρόμο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το ίδιο πράγμα με το βίντεο μου λες. με τη διαφορά οτι στο ένα η στροφή είναι αριστερά και στο άλλο δεξιά.
Όπως και να έχει, μην κολλάτε σε μεγάλα οχήματα πάνω στις στροφές. Θέλουν δυο λωρίδες για να στρίψουν λόγω μεγάλου μεταξονίου
Βγάλτε απο το μυαλό σας το σκεπτικό "ωχ αν κάτσω πίσω του θα με πάει καρότσι, πρέπει να τον περάσω ο κόσμος να χαλάσει"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”