Ωράριο οδηγών φορτηγών

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από MacPap »

Μάλιστα τώρα κατάλαβα ΤΙ εννοείς. Ομως Αυτό δεν νομίζω πως μπορεί κάπως να ελεγχθεί. Δηλαδή αν ένας οδηγός που μεταφέρει Μπετόν με μια βαρέλα ταυτόχρονα σιδερώνει στην οικοδομή και είναι dead όταν πάει να ξαναγεμίσει την βαρέλα πως να ελεγχθεί.
Είναι σαν να λέμε ναι δεν οδηγούσε την ώρα που έπρεπε να ξεκουράζεται αλλά ήταν με γκόμενες και δεν κοιμόταν. Σε αυτό φαντάζομαι δεν μπορεί να υπάρξει τρόπος ελέγχου.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

@MacPap
Υπάρχει τρόπος ελέγχου, εφόσον υπάρχει στον ταχογράφο ο κατάλληλος διακόπτης. Οι διακόπτες είναι
οδήγηση-διαθεσιμότητα-άλλη εργασία-διάλειμμα/ανάπαυση

όταν ο οδηγός σταματήσει για να ξεφορτώσει ή να κάνει κάτι άλλο που έχει σχέση με την εργασία του, το γυρίζει στη θέση "άλλη εργασία". Ακόμα και αν πρόκειται για επισκευή βλάβης κτλ. δηλαδή ούτε οδήγηση, αλλα ούτε και ξεκούραση.

Η διαθεσιμότητα είναι για περίπτωση δεύτερου οδηγού ο οποίος σχόλασε μεν, αλλα δεν είναι στο πίσω κάθισμα για ύπνο ή για ταξίδι σαν επιβάτης, αλλα είναι συνοδηγός και βοηθάει και καλά τον οδηγό στην πλοήγηση κτλ. Αν μετά το πέρας της βάρδιας κοιμάται, είναι "άλλη εργασία" καθώς απαγορεύεται να ξεκινήσει την ημερήσια ανάπαυση εντός του λεωφορείου.
Διαθεσιμότητα είναι επίσης η περίπτωση που είναι μέσα στο καράβι, το οποίο δεν είναι οδήγηση, αλλα ούτε ξεκούραση, αλλα ούτε και άλλη εργασία αλλα είναι διαθέσιμος να κάνει άλλη εργασία ή οδήγηση ανα πάσα στιγμή
Ή στην περίπτωση που ξεφορτώνουν άλλοι το φορτηγό και αυτός απλά περιμένει. Πάλι δεν είναι ούτε "εργασία" ούτε οδήγηση, αλλα ούτε και σχόλασμα αλλα είναι διαθέσιμος και ετοιμοπόλεμος!

Στην θέση ανάπαυση το βάζεις είτε κάνει 15 λεπτά διάλειμμα, είτε 2 μέρες ρεπό και απαγορεύεται κατα τη διάρκειά του ακόμα και να πιάσεις κατσαβίδι.

Το να είσαι με γκόμενες είναι ανάπαυση, αφου ανάπαυση σημαίνει να απομακρυνθείς απο το τιμόνι ή απο άλλες εργασίες. Δεν σε υποχρεώνει κανένας να κοιμηθείς

Οι διαφορές μεταξύ διαθεσιμότητας και ανάπαυσης είναι ολόκληρα κατεβατά, πχ αν η ανάπαυσή σου διακοπεί πάνω απο δύο φορές, αν έχεις πρόσβαση σε κρεβάτι στο καράβι ή στο παρκαρισμένο λεωφορείο/φορτηγό, και ένα σωρό περιπτώσεις. Μερικές αρκετά δυσνόητες, όπως οι εκτός δημοσιου δρόμου διαδρομές, δεν είναι οδήγηση αλλα άλλη εργασία.


@angello Πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις ημερήσια ανάπαυση πάνω απο 11 ώρες. Αυτό σου δίνει για οδήγηση+διάλειμμα+άλλες εργασίες=13 ώρες maximum
Άρα στο παράδειγμά σου, είσαι νόμιμος

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο κουράζει η "άλλη εργασία" και κατα πόσο επηρεάζει την οδήγηση, γιατι εγώ δεν έχω άλλες εργασίες, αυτό που έχω όμως, και ξέρω οτι κουράζει πολύ, είναι η εβδομαδιαία ανάπαυση (ρεπό) η οποία ξεκινάει απο μια μέρα ρεπό για κάθε 7 μέρες εργασίας.

Και μάλιστα αυτή η ρημάδα η μέρα του ρεπό, μόνο ρεπό δεν είναι, αφού πρέπει να γίνει η εβδομαδιαία συντήρηση του οχήματος συν τυχόν επισκέψεις σε διάφορους μάστορες.
(Και όλο αυτό για να σου φάει η εφορία το 26% του τζίρου + την προκαταβολή του επόμενου έτους χωρίς να υπολογίζει/δικαιολογεί τα αυτονόητα έξοδα όπως ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ)

Μερικές φορές παρακαλούσα να δούλευα απο το να είχα ρεπό, άρα υποθέτω και πως μετά απο βαριές "άλλες εργασίες" τρίωρης διάρκειας, η οδήγηση που ακολουθεί θα σε ξεκουράσει..
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από erling »

Η υποχρεωτική ασφάλιση δεν μπαίνει στα έξοδα του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όχι. Ούτε ΔΕΗ χαράτσια κτλ. Είναι προσωπικά έξοδα. Λες και ξύπνησα μια μέρα και αποφάσισα να τους δώσω λεφτά. Εσύ τα βάζεις?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από erling »

Εννοείται, δεν θα βάλω Ασφάλειες και ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΔΕΥΑ γραφείου; Χαράτσια και ότι αφορά το σπίτι όχι.
Δεν γνωρίζω όμως το δικό σου φορολογικό καθεστώς....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
gstam
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 15:35

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από gstam »

Για να πω και εγω τι εμαθα,πριν απο 15 ημερες με σταματησε τροχαια στην εισοδο της Κακιας Σκαλας,στις 19.00,και μετα τον καθιερωμενο ελεγχο(αδεια ,διπλωμα,ασφαλεια,ταχογραφο,Κτεο)τον ρωτησα και μου ειπε οτι εγω σαν οδηγος διανομης μπορω μεχρι δεκα(10)ωρες στο συνολο.Βασει ταχογραφου βεβεια.
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Ωράριο οδηγών φορτηγών

Δημοσίευση από angello »

gstam έγραψε:Για να πω και εγω τι εμαθα,πριν απο 15 ημερες με σταματησε τροχαια στην εισοδο της Κακιας Σκαλας,στις 19.00,και μετα τον καθιερωμενο ελεγχο(αδεια ,διπλωμα,ασφαλεια,ταχογραφο,Κτεο)τον ρωτησα και μου ειπε οτι εγω σαν οδηγος διανομης μπορω μεχρι δεκα(10)ωρες στο συνολο.Βασει ταχογραφου βεβεια.
Αν είχες ανάπαυση λιγότερη από 11 ώρες τότε θα είχες παράβαση , η οδήγηση σου δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 9 ώρες εφ’ όσον δεν επιτρέπεται η παράταση μέχρι 10 ώρες .
Δες κανονισμοί ΕΟΚ 3821/85 ΚΑΙ ευρωπαϊκοί κανονισμοί ΕΚ 561 /06 , κατά την άποψη μου αν δεν υπάρχουν εξαιρέσεις τότε μπορείς να απασχολείσαι στην εργασία σου 13 ώρες εκ των οποίων τις 9 μπορείς και να τις οδηγείς , δηλαδή 11 ώρες ανάπαυση και 13 εργασία ίσον 24 ώρες , ή 9 ώρες 0δήγηση 45 λεπτά διάλειμμα και 3 ώρες διάφορες εργασίες πλην οδήγησης και 11 ώρες ανάπαυση ίσον 23 ώρες και 45 λεπτά (24 ώρες)
:biritses
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”