Δαβίδ και Γολιάθ

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα ήμουν με το λεωφορείο σε διπλής κυκλοφορίας, στενό δρόμο. Πολύ χαμηλή ταχύτητα. Εγώ έπιανα όλη μου τη λωρίδα, λόγω πλάτους και τα κλασσικά πλέον παρανόμως παρκαρισμένα.
Τυχαία χτες έβαλα μια φωτό σε άλλο ποστ αυτού του δρόμου..

Εικόνα

Απο απέναντι ερχόταν μια κυρία, με αργή, χαλαρή ταχύτητα. Μαγκιά της. Απο πίσω ουρά 5 αυτοκίνητα.
Μια μηχανή που βιαζότανε προφανώς, kawasaki μεγάλου κυβισμού, σκοτώστρα, γρήγορη, αγωνιστική, όπως θέλετε πείτε την. Αποφάσισε να προσπεράσει μονομιάς όλα αυτά τα 5-6 αυτοκίνητα. Χωρίς να υπολογίζει την απόστασή του σωστά, και χωρίς να υπολογίζει φυσικά οτι εγώ δεν ήμουνα παπάκι, αλλα ένα τεράστιο κοτζάμ λεωφορείο που η επαφή μαζί του θα τον έστελνε κατευθείαν στον άγιο πέτρο, απτόητος το τόλμησε, και φυσικά αφού δεν χωρούσε έφτασε τόσο κοντά μου που μου κόπηκαν τα πόδια. Υπερβολική ταχύτητα (σε κλάσματα του δευτερολέπτου βρέθηκε απο τα 50 μέτρα, μπροστά μου) σε συνδυασμό με απίστευτα εκκωφαντικό θόρυβο και το γεγονός οτι χάθηκε κάτω απο το παρμπρίζ μου, με κάναν να πιστέψω οτι θα είχαμε τίποτα χειρότερο. Τελικά με σφήνα χώθηκε ξανά στο ρεύμα του, αλλα ακούμπησε το καθρέφτη του σε μένα. Σταματήσαμε, ο πιτσιρικάς εμφανώς ταραγμένος δεν μπορούσε να μιλήσει απο το τρέμουλο, και είδα οτι ο καθρέφτης του, προφανώς εκ κατασκευής λύγισε και κοιτούσε στο πλάι.

Και λέω τώρα εγώ. Αν απο μια απλά κατασκευαστική λεπτομέρεια. ο καθρέφτης του ήταν πιο σταθερά τοποθετημένος. Θα του κουνούσε όλο το τιμόνι ή όχι? Θα τον έριχνε κάτω απο τη ρόδα μου ή όχι?Θα μιλούσαν μετά όλες οι εφημερίδες και τα φόρουμ για "επαγγελματίες εγκληματίες" ή όχι? Θα μιλούσαν για τις αθώες μηχανές που το μόνο τους πρόβλημα είναι οτι οι οδηγοί "δεν τους προσέχουν" ή όχι? Θα ήμουν αυτή τη στιγμή σπίτι μου ή όχι?

Απορώ..


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από erling »

Νομίζω το είπαμε και άλλη φορά.
Μεγάλος αριθμός οδηγών δίκυκλων στηρίζουν την σωματική τους ακεραιότητα στο ότι τα άλλα οχήματα ΠΡΕΠΕΙ να τους προσέξουν, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους πως και οι άλλοι οδηγοί είναι άνθρωποι και μπορεί να μην τους προσέξουν.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Όσο και να προσέχεις φίλε μου, αν ο άλλος έρθει στο ρεύμα σου με 100, και πέσει πάνω σου.. δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πραγματα.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Και λέω τώρα εγώ. Αν απο μια απλά κατασκευαστική λεπτομέρεια. ο καθρέφτης του ήταν πιο σταθερά τοποθετημένος. Θα του κουνούσε όλο το τιμόνι ή όχι?
Θὰ τὸ κουνοῦσε.
UltiMo_ έγραψε:Θα τον έριχνε κάτω απο τη ρόδα μου ή όχι?
Κάτι χειρότερο θὰ εἶχε συμβεῖ.
UltiMo_ έγραψε:Θα μιλούσαν μετά όλες οι εφημερίδες και τα φόρουμ για "επαγγελματίες εγκληματίες" ή όχι?
Πολλοὶ ναὶ ἀλλὰ ὄχι ὅλοι.
UltiMo_ έγραψε:Θα μιλούσαν για τις αθώες μηχανές που το μόνο τους πρόβλημα είναι οτι οι οδηγοί "δεν τους προσέχουν" ή όχι?
Ὄχι ὅλοι, πολλοὶ ἔχουμε ἐμπειρίες μὲ ζώα ἐπὶ 2 τροχῶν.
UltiMo_ έγραψε:Θα ήμουν αυτή τη στιγμή σπίτι μου ή όχι?
Μπορεῖ νὰ ἤσουν κρατούμενος στὸ τμήμα, μπορεῖ νὰ εἶχες πάθει σὸκ καὶ νὰ νοσηλευόσουν σὲ κάποια κλινική.
Ἕνας μάρτυρας ἀρκεῖ νὰ καταθέσει τὶς σφῆνες τοῦ ἄλλου ὤστε νὰ ἀθωωθεῖς.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από Tassos »

Υποψήφιος για το βραβείο Δαρβίνου (Darwin Award);


Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Χτες μεσημεράκι αναβίωση του πρώτου ποστ. Κατέβαινα το βουνό και μπαίνωντας στο Βόλο, ήμουν σε κατηφορικό δρόμο διπλής κυκλοφορίας, ένα ρεύμα κάθε κατεύθυνση.
Στο αντίθετο ρεύμα, καμμια δεκαριά αυτοκίνητα περιμένουν στο κόκκινο φανάρι. Περνάω δίπλα τους, και ξαφνικά απο το αντίθετο ρεύμα, δυο κοπελίτσες ήταν δεν ήταν 16, χωρίς κράνος φυσικά, με ένα ροζ σκουτεράκι, αποφασίζουν να προσπεράσουν τα αυτοκίνητα -όπως συνηθίζουν- και εκεί που εγώ είμαι ξυστά στο ρεύμα μου κολλητά στην διαχωρίστική γραμμή, βλέπω το σκουτεράκι στο ρεύμα μου. ΠΟΣΟ ηλίθιες μπορεί να είναι? Εγώ πλακώθηκα στο φρένο (που να φρενάρει στο κατήφορο 15 τόνους όχημα?) αυτές εγκλωβίστηκαν στο κενό ανάμεσα σε μένα και στο αυτοκίνητο του απέναντι ρεύματος, και ακούω ένα ΓΚΟΥΠ.
Πάει λέω.. τις σκότωσα.
Τελικά βρήκε ο αριστερός μαρσπιές ο οποίος λύγισε εντελώς, κάτω στη μάσκα/προφυλακτήρα και στο πλαινό φτερό και μου τράβηξε μια μαχαιριά 30 πόντους. Σχήστικε η λαμαρίνα
Με το χτύπημα το σκουτεράκι έχασε την ισορροπία του και έκανε δεξιά, πέφτοντας σε ένα απο τα σταματημένα αυτοκίνητα. Η μία κοπέλα προσγειώθηκε ανάμεσα απο το λεωφορείο και το αμάξι στην κυριολεξία ένα εκατοστό απο τη ρόδα μου, με τα μούτρα στο πάτωμα και το σκουτεράκι απο πάνω της, και η άλλη κοπέλα πάνω στο καπώ του αυτοκινήτου.
20 άτομα επιβάτες μου και 20 άτομα στα αυτοκίνητα και περαστικοί, να σταυροκοπιούντε.

Θεώρησα καφρίλα να τις τρέξω για την ζημιά που μου προκάλεσαν και αφού είδα οτι ήταν σχετικά καλά, έφυγα (ειλικρινά ψιλοχέστηκα αν χτύπησαν αρκεί που δεν τις σκότωσα). Πλέον όμως το μετάνιωσα γιατι η ζημιά είναι τεράστια.
Υπερ πίστεως η ζημιά, και έμεινε η υπόλοιπη βάρδια με ψυχολογία υπό του μηδέν και το υπόλοιπο δρομολόγιο με τη μουρμούρα των επιβατών μου με κάθε λογής σχόλια..

Τώρα θα λένε το σκηνικό στους 16χρονους φίλους τους, και οι άλλοι θα σχολιάζουν "α το βλάκα το λεωφοριατζή, έπεσε πάνω σας"..
Όταν ξεμπλέξω και απο αυτές τις κατάρες θα πάω να σκάσω κανα πεντακοσάρικο να μπαλώσω τη λαμαρίνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔπρεπε νὰ καλέσεις τὴν Τροχαία καὶ νὰ ἀναλάβουν. Ἀς ἔμπλεκαν, γιὰ τὴν ἀκρίβεια ἠ ὁδηγὸς θὰ ἔμπλεκε. Ἡ ἀτιμωρησία αὐξάνει τὴν θρασύτητα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από MacPap »

Θα συμφωνήσω με Haridimos
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Δαβίδ και Γολιάθ

Δημοσίευση από Johnny »

UltiMo_ έγραψε:Θεώρησα καφρίλα να τις τρέξω για την ζημιά που μου προκάλεσαν και αφού είδα οτι ήταν σχετικά καλά, έφυγα
Αγαπητέ UltiMo_ σαν επαγγελματίας και μόνο, οποιοδήποτε ατύχημα πρέπει να δηλώνεται..... Υπάρχουν περιπτώσεις που εκ των υστέρων γίνονται μυνήσεις και σκέπτεσαι <<δεν το δήλωνα εξ αρχης, δεν θα εμπλεκα>> ασε την ζημιά που την πληρώνεις απο την τσέπη σου.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”