[Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Ο χώρος αυτός είναι αφιερωμένος στους επαγγελματίες οδηγούς...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

trip73p έγραψε:Ετυχε να κανω τον ντιλιβερα στο παρελθον (αλλα οχι τοσο μακρινο).
Καλώς ή κακός ο αγραφος νόμος λέει για να πάει το φαγητό ζεστό,να βγούνε οι παραγγελίες,να κάνεις οικονομία στην βενζίνι,κτλ θα κάνεις παραβάσεις.
Μ*λ*κίες. Εἶμαι τακτικὸς πελάτης ἀλλὰ δὲν ἀξιώνω νὰ σκοτώσει ἢ νὰ σκοτωθεῖ ὁ διανομέας προκειμένου νἀ ἔρθει ἡ παραγγελία ἄμεσα.

trip73p έγραψε:Προσωπικά σεβομαι την δουλεία τους και οσο τρελαμένοι να ειναι στον δρόμο,οταν οδηγάω προσπαθώ να προσέχω πολύ.!!!
Τὴν δουλειὰ τὴν σέβομαι κι ἐγῶ ἔστω κι ὰν δὲν τὴν ἔχω κάνει. Τὴν μ*λ*κία τους ὅμως δὲν τὴν σέβομαι.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από erling »

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το ότι ο κάθε διανομέας στηρίζει την επιβίωσή του στους άλλους που πιστεύει πως θα τον προσέξουν.
Χτες το βράδυ, ήμουν σε στενό δρόμο. Έχω έναν πίσω αριστερά. Τον βλέπω ότι δεν κάνει κίνηση να περάσει, κοιτάω μπροστά ξανά και βλέπω μια γούρνα στον δρόμο, σκεπτόμενος να κάνω αριστερά κοιτάω ασυναίσθητα στον καθρέφτη και ο διανομέας είναι στην πίσω πόρτα. Ευτυχώς δεν ήταν άλλο από πίσω μου και φρέναρα. Αν δεν κοιτούσα, επαναλαμβάνω ασυναίσθητα, στον καθρέφτη θα γίνονταν χαλκομανία ανάμεσα σε εμένα και το παρκαρισμένο.

Πραγματικά ο αγώνας για επιβίωση, όχι πάντα υπάρχουν και οι αλμπάνηδες, τους κάνει να μην σκέφτονται την ζωή τους και να την αφήνουν στα χέρια αγνώστων.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό φίλε erling δεν είναι αγώνας για οικονομική επιβίωση!!! Έτσι που οδηγούν είναι αγώνας για να επιβιώσουν μέχρι το επόμενο στενό...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από trip73p »

Haridimos έγραψε:
trip73p έγραψε:Ετυχε να κανω τον ντιλιβερα στο παρελθον (αλλα οχι τοσο μακρινο).
Καλώς ή κακός ο αγραφος νόμος λέει για να πάει το φαγητό ζεστό,να βγούνε οι παραγγελίες,να κάνεις οικονομία στην βενζίνι,κτλ θα κάνεις παραβάσεις.
Μ*λ*κίες. Εἶμαι τακτικὸς πελάτης ἀλλὰ δὲν ἀξιώνω νὰ σκοτώσει ἢ νὰ σκοτωθεῖ ὁ διανομέας προκειμένου νἀ ἔρθει ἡ παραγγελία ἄμεσα.
Ξερεις οτι μερικά αφεντικά πιέζουν να βγούνε γρήγορα οι παραγγελίες και απειλουν με απόλυση?Μερικοι,οχι όλοι.
Αυτό που μου εχει κάνει εντύπωση είναι οτι για κράνος,φωτα κτλ σπάνια φωνάζουν...Αν εχεις κανεναν ντιλιβερα φίλο ρωτα τον.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από enias »

trip73p έγραψε:Ξερεις οτι μερικά αφεντικά πιέζουν να βγούνε γρήγορα οι παραγγελίες και απειλουν με απόλυση?Μερικοι,οχι όλοι.
Το πιστεύω... :evil:
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ νὰ πεῖ κάποιος "στὰ τέτοια μου, ἀς μὲ ἀπολύσουν" εἶναι εὔκολο. Εἶναι εὔκολο νὰ τὸ πεῖ κάποιος ἀπουσία ἀφεντικοῦ ἀλλὰ δύσκολο νὰ τὸ κάνει.

Παρ'ὅλα αὑτὰ θεωρῶ ὄτι σὲ τέτοιες περιπτώσεις εἶναι προτιμότερη ἠ ἀπόλυση. Ἡ ἀνεργία εἶναι δύσκολη ἀλλὰ ἡ ἀνεργία μετὰ ἀναπηρίας δυσκολότερη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από trip73p »

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που οδηγουν ετσι οι ντιλιβεράδες.Από τα παιδία που γνώρισα στις δουλίες αυτές κάποιοι εχουν κάνει χρήση ναρκωτικών και ετσι δουλεύουν.Μηχανικά.Κακό αυτό αλλά όσο και να τους την λές αυτοί εξακολουθούν να κάνουν τα ίδια.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ΗΛΕΙΑ: Πώς φαντάζεστε ότι γίνεται το delivery σε ορεινά χωριά;Όλοι γνωρίζουμε πως γίνεται το delivery…. Κι’ όμως!

Εικόνα

Όπως βλέπετε στη φωτογραφία λόγω της οικονομικής κρίσης το delivery στην ορεινή Ηλεία γίνεται με γαιδούρια!

Όλο και περισσότεροι καταστηματάρχες έκοψαν τα μηχανάκια, σταμάτησαν να πληρώνουν υπαλλήλους και… για τις εύκολες διαδρομές επιστράτευσαν τα συμπαθή τετράποδα!

Κάτοικοι των χωριών έλεγαν πως δεν υπάρχει διαφορά στο χρόνο παράδοσης, ενώ οι καταστηματάρχες τονίζουν πως αναγκάστηκαν να καταφύγουν στα γαϊδούρια για να κόψουν έξοδα…

tsantiri.gr
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι είπες τώρα;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: [Διάσπαση] Διανομείς έτοιμου φαγητού (aka delivery boys)

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως με ποδήλατα πιο γρήγορα θα πήγαιναν οι πίτσες....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγώ και είμαι επαγγελματίας...”